Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunais Varšavas arhibīskaps atkāpies no amata

Jaunieceltais Varšavas arhibīskaps Staņislavs Velguss, kas piektdien pēc iesvētīšanas amatā atzinās, ka sadarbojies ar Polijas komunistu laika slepenpoliciju, svētdien atkāpies no šā amata, paziņojot par to īpašā mesā Varšavas katedrālē.

Tomēr simtiem katoļu lietū pulcējās pie katedrāles, lai atbalstītu Velgusu, un skandēja saukli: «Palieciet ar mums!», ar ko poļi savulaik vērsās pie nelaiķa pāvesta Jāņa Pāvila II, kad viņš apmeklēja savu dzimteni.

Vatikāns apstiprinājis, ka pāvests Benedikts XVI Velgusa atkāpšanos pieņēmis, aicinot līdzšinējo Varšavas arhibīskapu, kardinālu Jozefu Glempu palikt amatā «līdz turpmākā lēmuma pieņemšanai».

Kā savā paziņojumā norādījusi Vatikāna diplomātiskā misija Varšavā, Velgusa atkāpšanās pieņemta saskaņā ar Kanonisko tiesību 401.pantu, kas nosaka, ka «bīskaps, kas slimības vai cita nopietna iemesla dēļ nespēj pildīt savus pienākumus, tiek aicināts atkāpties no amata». Glemps, runājot mesā, aicinājis nenosodīt Velgusu pārāk bargi, ņemot vērā, ka komunistu laikā «līdzīgiem kompromisiem bijuši spiesti piekrist daudzi poļi».

Velguss atzinās sadarbībā ar komunistu laika slepenajām struktūrām pēc tam, kad piektdien slēgtā dievkalpojumā tika iesvētīts Varšavas arhibīskapa amatā. Polijas mediji beidzamajās dienās publicēja arhīva dokumentus, kas apliecināja, ka Velguss 28 gadu vecumā 1967.gadā, kad viņš bija filozofijas students, savervēts darbam Polijas komunistu laiku slepenpolicijā (SB) un ka viņš turpinājis ar to sadarboties divdesmit gadus.

Polijas katoļu bīskapijas izmeklēšanas komiteja piektdien apstiprināja Velgusa saistību ar slepenpoliciju. Pats Velguss ir atzinis, ka viņš tikās ar SB aģentiem, īpaši pirms ārvalstu ceļojumiem, kas komunistu valdīšanas laikā bija jādara visiem padomju blokā dzīvojošajiem, lai iegūtu atļauju ceļošanai.

Piektdienas paziņojumā Velguss vēlreiz uzsvēra, ka viņš nekad ne par vienu cilvēku nav ziņojis slepenpolicijai, ne arī mēģinājis kādam kaitēt. «Bet ar šiem sakariem es kaitēju baznīcai un pēdējā laikā es tai kaitēju vēlreiz, kad es noliedzu savu sadarbību,» bija teikts Velgusa paziņojumā. Tomēr, kā norādījusi bīskapijas izmeklēšanas komiteja, ir pietiekami daudz pierādījumu, kas liecina, ka viņš bijis labprātīgs ziņotājs.

Vairākos laikrakstos publicēts Velgusa un slepenpolicijas parakstītais sadarbības līgums 1978.gadam, bet Velguss piektdien apgalvoja, ka viņš to parakstījis piespiedu kārtā pirms ceļojuma uz Vāciju. Tajā pašā laikā Polijas mediji atsaucās uz Nacionālā piemiņas fonda arhīvā pieejamajiem dokumentiem, kas parāda, ka Velguss izgājis «īpašu apmācību aģentiem» un ticis atalgots ar finansējumu, lai studētu Minhenē.

Pagājušā gada martā Polijas baznīca pirmo reizi publiski atvainojās par to, ka garīdznieku vidū bijuši kolaboracionisti.