Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī šogad hipotekāro kredītu tirgus strauji palielināsies

Arī šogad hipotekāro kredītu tirgus varētu strauji palielināties, prognozē aģentūras LETA aptaujātie finanšu eksperti.

Latvijas banku izsniegto hipotekāro kredītu kopsumma pagājušā gada beigās sasniedza 5,587 miljardus latu, kas ir par 92,1% jeb 2,679 miljardiem latu vairāk nekā iepriekšējā gada beigās, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas apkopotie dati.

SEB Latvijas Unibankas Tirgus analīzes daļas vadītājs Andris Vilks sacīja, ka pieaugums pērn bijis ļoti iespaidīgs, pārspējot jebkuras optimistiskās prognozes, ko izteikuši eksperti. Arī šogad pieaugums nebūs mazāks par 70%, jo situācija tirgū un ekonomikā būs visai līdzīga, proti, strauja ekonomikas izaugsme turpināsies, iedzīvotāju ienākumi augs straujāk nekā inflācija, valdīs visai optimistisks nākotnes skatījums, kredītresursi joprojām būs diezgan lēti, prognozēja eksperts.

Lai gan daļa banku sāks realizēt konservatīvāku pieeju nekustamo īpašumu kreditēšanā, tirgū joprojām paliks spēlētāji, kam lielākas tirgus daļas paņemšana un tūlītējas peļņas rādītāji dominēs pār riska izvērtēšanu, sacīja Vilks. Nekustamā īpašuma tirgus cenas stabilizēsies, taču pieprasījums tik un tā būs lielāks par piedāvājumu. Šogad hipotekāro kredītu kopsumma varētu palielināties par 70%, sasniedzot 9,5 miljardus latu, prognozēja Vilks.

«Nordea Latvija» Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Kristians Pudans uzskata, ka ir neiespējami prognozēt kopējo hipotekāro kredītu tirgus attīstību. Hipotekārajos kredītos prognozējamākie ir mājokļu kredītu pieauguma apjomi, jo tie ir balstīti uz vajadzību pieprasījumu. Bankas pārstāvji paredz, ka mājokļu kreditēšana līdz gada beigām pārsniegs piecus miljardus latu.

Hipotekārās kreditēšanas tirgus attīstību noteikti veicinās arī ekonomiskā aktivitāte un pieprasījums pēc investīcijām un apgrozāmajiem līdzekļiem uzņēmējdarbības veikšanai. Taču rādītājus var būtiski ietekmēt iespējamās cenu svārstības un atsevišķi darījumi, kad uzņēmēji vai dārgu īpašumu īpašnieki veiks savu investīciju refinansēšanu, atbrīvojot līdzekļus kredītu formā.

Hansabankas Privātpersonu kreditēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš šogad prognozē mājokļu kreditēšanas tempu stabilizēšanos, tomēr pieaugums šogad paredzams 50–60% līmenī.