Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Paņēma. Un uzmeta

Šaubas par šī nu jau folkloristiskā teiciena patieso domu gaisa Zemgales apgabaltiesā, kur, izskatot tā saukto Jūrmalgeitas lietu, tika atskaņots telefonsarunu ieraksts oriģinālā un to novērtēja fonoskopijas eksperts.

Lai gan Tautas partijas ierindas biedrs Andris Šķēle savos paskaidrojumos par telefonsarunu ar apsūdzēto Germanu Milušu, kurās par Jūrmalas mēra vēlēšanām izskan vilšanās, ka «Ančāns paņēma. Un mūs uzmeta,» sacīja, ka uztvēris sacīto kā «ņēma un piekrāpa» — kā frāzi, kurā nav pieturzīmju, taču oriģināla atskaņojums liek domāt par ko citu. Ir skaidri dzirdams, ka Milušs «Andrim» saka, ka «viņš paņēma», seko pauze, tad — «un uzmeta». Arī fonoskopijas eksperts Andris Grīnbergs tiesai sacīja, ka no akustiskā viedokļa konstatēts, ka uzsvars likts tieši uz vārdu «paņēma», bet nākamā teikuma sākums ir jau pazeminātā intonācijā. Iespējams, ka starp šīs frāzes sadaļām vajadzēja likt domuzīmi, tomēr eksperts ir pārliecināts, ka pieturzīme tur noteikti ir nepieciešama un šī frāze nav uzskatāma par nesadalītu teikumu.

Šobrīd kukuļošanas starpniecībā apsūdzētais bēguļojošais Leonīds Lasmanis, kā jau rakstīts, no savām liecībām iesnieguma formā ir atteicies, viņa atrašanās vieta nav zināma. Vairākas pazīmes liecina, ka tieši klāt neesošo Lasmani paredzēts padarīt par galveno grēkāzi.

Jūrmalas domes deputāts Igors Dreija (atgādināsim, ka Drošības policija pirms iepriekšējām domes vēlēšanām viņu pašu aizturēja par vēlētāju balsu pirkšanu) tiesai klāstīja, ka Lasmanis esot slims cilvēks, kurš piesavinājies partijas «Jaunais centrs» līdzekļus, esot bīstams partijai un viņa rīcība neesot prognozējama. «Lasmanis sacīja, ka darīšot visu, lai Hlevicki atkārtoti ievēlētu par Jūrmalas mēru. To viņš teica, paceļot pret debesīm savas slimās acis…» nodurot savējās tiesas priekšā, sacīja Dreija. Telefonkonsultācijas ar Milušu, kurās apspriests «kurš tad mūs uzmeta?», liecinieks sakarīgi tā arī neizskaidroja. Viņš tikai atzina, ka Milušu uztvēris kā mēra Hlevicka ārštata padomnieku — «nesavtīgu un sociāli aktīvu cilvēku».

Par Lasmaņa lomu tiesai liecināja KNAB izmeklētāja, viņa stāstīja, ka vēl pirms pratināšanas (protokols gan daudz neatšķiroties no Lasmaņa iepriekš sacītā) aizdomās turamais sacījis, ka Jūrmalas domē bijušas divas nometnes — uzņēmēja Vladimira Barinova atbalstītāji bijuši Aizstrautas pusē, bet uzņēmēja Miluša atbalstītāji bijuši Hlevicka pusē. Ietekmīgākie sponsori bijuši baņķieris Valērijs Kargins, uzņēmēji Aleksandrs Bašarins un Milušs. Lasmanis sacījis, ka bijis pilnvarots runāt ar šaubīgajiem deputātiem, lai balso par Hlevicki. Sākotnējās liecībās Lasmanis pastāstījis, ka 20 000 eiro lielo kukuli, kas bija paredzēts Ilmāram Ančānam, saņēmis no Miluša.

Advokāts Egons Rusanovs norādīja, ka, neattaisnojot savu aizstāvamo Gvido Hariju Volbrugu, kurš devis kukuli un savu vainu atzīst, grib saprast, kāpēc krimināllieta bija ierosināta vēl pirms Ančāna iesnieguma un uz kāda pamata — vēl pirms krimināllietas ierosināšanas — tika noklausītas telefonsarunas. Advokāta pieprasījumu Zemgales apgabaltiesai — uzzināt, kad, cikos un uz kāda pamata Augstākā tiesa devusi akceptu telefonsarunu noklausīšanām un vai ar Ģenerālprokuratūru bijis saskaņots operatīvais eksperiments, tiesa pagaidām atklāja atklātu.