Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti nesaskaņas starp prezidenti un Saeimu pagaidām neuzskata par krīzi

Lai gan netiek noliegta iespēja, ka domstarpības par valsts drošības likumu grozījumiem varētu novest pat pie Saeimas atlaišanas, eksperti pagaidām nesteidzas pašreizējo situāciju saukt par politisko krīzi, norādot uz iespējām nesaskaņas atrisināt.

Politologs Ivars Ijabs aģentūrai LETA norādīja, ka situāciju par politisko krīzi varētu nosaukt tādā gadījumā, ja krīzi definētu kā nesaprašanos starp dažādām varām. «Ja notiks likumā paredzētās procedūras, tad konstitucionālās krīzes nebūs un demokrātija netiks apdraudēta,» sacīja Ijabs.

Politologs prognozēja, ka notikumu tālākajā gaitā paredzama koalīcijas runasvīru uzstāšanās ar pārmetumiem prezidentei par situācijas pārprašanu un neinformētību.

Savukārt iespējamā referenduma liktenis esot atkarīgs no tā, vai kāds politiskais spēks mobilizēsies un iestāsies par referenduma rīkošanu. «Pašlaik bumba ir «Jaunā laika» pusē,» norādīja eksperts. «Samērā liela iespēja, ka tiks savākts nepieciešamais parakstu skaits. Savukārt, ja Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) mēģinās tikt vaļā no balsu vākšanas procedūras un mēģinās iet uz grozījumu virzīšanu ar triju ceturtdaļu Saeimas balsu, tad zaudēs uzticības paliekas un prezidente varētu pieņemt lēmumu par Saeimas atlaišanu,» sacīja Ijabs.

Sabiedrisko pētījumu firmas «Latvijas fakti» direktors Aigars Freimanis norādīja, ka pastāv zināms saasinājums attiecībās starp prezidenti, Saeimu un valdību, un situācijas iznākums pagaidām nav prognozējams. «Tas bija drosmīgs solis no prezidentes puses, bet ne īpaši izprotams sabiedrībai, jo saistīts ar specifiskām tēmām,» sacīja Freimanis.

Viņš arī pieļāva iespēju, ka Saeimas atlaišana varētu būt viens no prezidentes instrumentiem savu vēlmju realizēšanai.

Savukārt parakstu vākšanas un referenduma liktenis ir lielā mērā atkarīgs no mediju pozīcijas — vai tie nostāsies prezidentes vai valdības pusē, uzsvēra Freimanis.

Politoloģei Daina Bārai uzskata, ka «nav pamata runāt par politisko krīzi un nevajadzētu jautājumu pārāk saasināt». «Jācenšas rast kompromiss un politiskajiem spēkiem jāmācās runāt demokrātiski. Šī situācija varētu būt radusies kāda politiskā spēka vēlmē pievērts sev uzmanību,» norādīja Bāra.