Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mājup no Kubas

Mājup no Kubas pirmdien atgriezās četri Saeimas deputāti. Delegācijas ceļojums uz Kubas parlamentu nešaubīgi izraisījis lielu publikas interesi, televīzija aizsteidzās pat sagaidīt lidostā. Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs MAREKS SEGLIŅŠ (Tautas partija) stāsta, ko Kubā darījis.

– Kā pats saņēmāties drosmi ceļot uz pašu «komunisma midzeni», turklāt kompānijā ar trim komunistu pēctečiem Agešinu, Stepaņenko un Ribakovu, kad TP priekšsēdētājs Kalvītis paudis stingru, nelokāmu attieksmi pret sadarbošanos ar veciem komunistiem, kā vērojām gadījumā ar Endziņu?

M. Segliņš: – Klausos un brīnos, ko par mūsu vizīti stāsta tā saucamais politologs Ījabs un mana līdz šim autoritāte, Ārpolitikas institūta direktors Lejiņš. Pirms brauciena konsultējāmies Ārlietu ministrijā – vēlams, nevēlams, var braukt, nebraukt. Viedoklis bija, ka Kuba ir baltais plankums Latvijas ārpolitikai, būtu labi uzņemt sakarus. Savukārt Kubas atbildīgā ārlietu persona pār Baltijas reģionu šeit viesojās pirms pusgada – tā ka no zila gaisa mēs nenokritām, uz dullo nebraucām.

Otrkārt, ES konceptuālā nostāja ir: neatbalstīt ASV destruktīvās attiecības ar Kubu, veidot ar Havanu saites. Tikai divas ES valstis – Čehija un Polija – nekontaktējas ar Kubu. Pirmie tādēļ, ka viņu diplomāti speciāli meklēja sakarus ar disidentiem Kubā un tika izraidīti, otrie, šķiet, solidaritātē ar Ameriku. Pārējās, īpaši «vecās» Eiropas valstis, sadarbojas itin rosīgi, pirms mums Havana uzņēma Somijas delegāciju, pēc tam tur devās latvieši. Politologs Ījabs uztraucies, itin kā mēs būtu raidījuši «bīstamu signālu» sabiedrībai un laikam taču ieveduši te komunisma, totalitārisma dvingu – es smejos par šo Ījabu un viņa pārgudrību. Jā, Kuba necieš Ameriku, un Amerika dara visu, lai sliktāk būtu Kubai. Tās ir nelabojamas pretrunas, bet tas maz skar ES dalībvalstis un mani kā Latvijas pilsoni un amatpersonu. Gaidīšu manis minēto ārpolitikas ekspertu «slēdzienus» par daudzajām Latvijas delegācijām uz komunistisko Ķīnu, bet pagaidām viņu reitings manās acīs ir strauji pikējis lejā.

– Ījaba kungam atbildējāt, bet vai Kalvīša kungs neizteiks jums vismaz nopēlumu?

– Trešdien tikos ar ārlietu ministru Pabrika kungu, viņš mani nenopēla gan. Personīgi man sistēma, kas valda Kubā, šķiet nepieņemama. Bet mēs nebraucām uz Kubu nedz ko mācīties, nedz ko mācīt. Ieradāmies pēc viņu ģenerālās asamblejas aicinājuma deputātu apmaiņas braucienā, daudz stāstījām par mūsu zemi, par to, kā vēlē mūsu parlamentu, kā tagad pēc PSRS sabrukuma dzīvo un strādā Latvijā. Uzturēšanās naudu pilnībā sedza Kubas puse, Latvijas Saeimas budžeta izdevumi ir tikai par lidmašīnas biļetēm – 600 lati katram.

– Nu, lūk, jūsu novadnieki Aizputes pusē, vēlētāji – nevis Ījabs –var prasīt: bet kāds no šīs vizītes «sausais atlikums»? Kuba, skaties, no kuras puses gribi, nav Latvijas prioritārais partneris politikā un ekonomikā!

– Parlamentā darbojas sadarbības grupas ar kādām 100 valstīm. Gadās, ka kāda zeme uz saviem noteikumiem ielūdz deputātus ciemos, un mēs rīkojamies tāpat. Šoreiz no Kubas ielūdza apmeklēt. – Man šķiet, bija arī parlamentārās draudzības grupas vadītāja Agešina iesniegums kubiešiem, ka «tā būtu labi».

– Iepriekšējā parlamentā nebiju šīs grupas loceklis. 2004. gadā, to dibinot, Agešinu ievēlēja par vadītāju, Stepaņenko – par viņa vietnieku. Viņi uzturēja aktīvus kontaktus ar Helsinkos rezidējošo Kubas vēstnieku. Kad pienāca ielūgums četriem cilvēkiem un šie četri zināmā kārtībā izraudzīti – nedomājiet, ka pārējie no 24 Latvijas – Kubas starpparlamentārās grupas locekļiem no visām frakcijām, tēvzemiešus ieskaitot, nevēlējās turp doties. Visi gribēja. Ja Saeima nākamajam gadam samazinās šādiem braucieniem atvēlēto summu, tad samazinās. Ja vispār «nogriezīs» – nekur nebrauksim vispār. Man 9. Saeimas laikā šis bija pirmais ārzemju komandējums, kad vienu otru citu kolēģi redzu četriem un sešiem lāgiem atgriežamies no ārzemēm.

– Kā jūs uzņēma oficiālā Havana? Vai atceras par Latviju no padomju draudzības gadiem?

– Latviju zina ļoti labi, un, cik sapratu, ir dažas lietas, ar ko Kastro valdība lepojas un laikam pamatoti var lepoties – ar bezmaksas izglītību un medicīnu. Kolēģis Stepaņenko, guvis nelielu traumu, to varēja novērtēt un izteicās atzinīgi. Mums kopā Havanā bija 25 tikšanās, lielākoties ģenerālajā asamblejā, bet Stepaņenko vai Dieva pirksta dēļ sanāca pati interesantākā, emocionālākā. Slimnīcā, kur viņam šuva brūci, ārsts bija stāstījis citiem dakteriem, ka šeit ieradušies «no Latvijas». Tādējādi to uzzinājis kolēģis, plastiskais ķirurgs, kura māte – latviete. Un viņa ļoti lūdza Ārlietu ministrijai sagādāt tikšanos ar pārstāvjiem no dzimtenes. Šāda sastapšanās notika viņas divistabu dzīvoklī Havanā. Dāmas uzvārds ir Neimane, un tur viesojās vēl otra latviete – Mežeckas kundze. Abas ir aizprecējušās uz Kubu, tagad katrai jau trīs lieli bērni un ļoti siltas atmiņas par tēvzemi. Abas ir Latvijas pilsones, un bērni prot latviski. Citi kontakti bija oficiāli, mēs dzīvojām īpašā, slēgtā, delegācijām domātā viesu namā, visur pārvadāja ar autobusiņu, ēdināja un necik daudz brīvā laika nebija.

– Aiz «augstās sētas» necik daudz nedabūjāt redzēt, dzirdēt?

– Kad vēlējāmies pastaigāties, mūs aizveda uz pilsētu un pavadīja. Beidzamo dienu apskatījām ievērojamāko kūrortu Varadero. Žurnālisti bieži man jautā par cigāriem – jā, dažus «Romeo & Juliett» markas nopirku, bet krekliņu ar Če Gevaras attēlu gan neatvedu. Varbūt to uztvertu kā pavisam «bīstamu signālu».

– Es tomēr nelikšos mierā – kāds ir ieguvums no vizītes? Vai ieteiksiet Pabrika kungam arī doties uz Fidela zemi? Vai kubieši brauks delegācijā šurp?

– Pats muļķīgākais ir paziņot, ka kādi citi ir dumiķi, ar kuriem nevajag komunicēt. Jā, režīms Kubā, bez šaubām, nav no demokrātiskajiem. Braukt pie viņiem vai uzaicināt kubiešus pie mums – kādēļ to nedarīt?

Es domāju, būtu pieklājīgi un lietderīgi piedāvāt Kubas deputātiem atbraukt, parādīt, kādas vērtības un kāda sistēma ir pie mums. Šādās reizēs ļoti paplašinās redzesloks. Bija kubiešu ieinteresētība sadarboties kultūras, medicīnas un metalurģijas jomā. Par tūrismu vairs nav ko runāt, jo bijām ļoti pārsteigti, ka šogad vien Kubu apmeklējuši tūkstoš ceļotāju no Latvijas.