Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Monika Zīle: Vasaras saulgriežu vienojošais spēks

Pagājušās nedēļas vidū Skrundas kultūras namā notika dokumentālās filmas «… vēlos mājās pārnākt» pirmizrāde. Filmas ideja scenāristam, māksliniekam un dzimušam skrundeniekam Arnoldam Plaudim, kurš aktīvā darbā atskatās uz 80 nodzīvotajiem gadiem, radusies šajā pusē pie kāda Jāņu ugunskura. Arī uz ekrāna tas ir, bet apkārt rosās ansambļa «Vecie zēni» dalībnieki, dziesmās un atmiņās izstaigājot kara ceļus, kurus paši pieredzējuši frontes dažādās pusēs. Nekādas uzspēles, nekāda pārspīlēta patriotisma un tautisku lozungu. Vienkārši, dabiski un tieši tāpēc bezgala patiesi. Tajā īpašajā noskaņā, kuru atraisa vasaras saulgriežu nakts ugunskurs.

Latviešiem esot divi dzīves atbalsta punkti: izķiept līdz Ziemassvētkiem un sagaidīt Jāņus. Tāpēc alkainā kūlas dedzināšana, tiklīdz atklājušies no sniega brīvi ielāpi, izskaidrojama kā līgonakts kvēlāko fanu tieksme sajust dzīvās uguns tuvumu, jo līdz Jāņiem vēl neizturami tālu.

Protams, drīkst ironizēt. Tomēr pat vislietišķākie cilvēki, kas ar olu dzeltenumu un ķimenēm atjauktajā biezpienā īpašu kārumu nekad nav sagaršojuši, pieķer sevi iztēlojamies 23. jūnija vakarā uz kāda kalna, pļavā, upmalā vai dārzā. Jo vasaras īsāko nakšu burvību iespējams īsti izgaršot vienīgi pie dabas. No tās arī sajūtu izpausmes īstums un veselīga bijība: paldies Dievam, līdz šim nav dzirdēts, ka dažādi politiskie aktīvisti pie Jāņu uguns pulcējušajos būtu saskatījuši uzrunājamu un prastā veidā iespaidojamu elektorātu…

Ir jau folkloras glabātāju un kopēju bažām pamats, ka vasaras saulgriežu tradīciju noplicina un piesārņo tirgus grabuļi un globālās vēsmas. Ir taisnība, ka patērētāja tieksmes mēģina un iemanās jebkuru svinamo dienu pārvērst tirgotāju nacionālajos svētkos. Bet tajā pašā laikā vērojama arvien spēcīgāk izteikta vēl gados jaunu cilvēku tieksme atdzīvināt un spodrināt Jāņu būtību, kura slēpjas attiecību skaidrībā, labestībā un kopības, nevis domstarpību meklēšanā.

Tik tiešām ir apbrīnojami, kā Latvijā dzīvojošie cittautieši vēl padomju laikos bez mudināšanas un pilnīgi no brīva prāta pieņēma vasaras saulgriežu tradīciju. Tāpēc Jāņu izsludināšana par brīvdienu laikam pieder tiem ļoti retajiem valdības lēmumiem, kurus bez iebildēm atbalsta arī nepilsoņi. Savā ziņā šie tautiskie svētki ir nopietnas izpētes vērts integrācijas fenomens. Jo uz Jāņu meridiāna, izrādās, pieklust asā neiecietība pret atšķirīgo viedokli.

Uzplaiksnī nojausma: ar Jāņiem kā īpaši nozīmīgiem latviešu svētkiem nākotnē varbūt rēķināsies starptautiskās struktūrās. Lūk, oficiālajos dokumentos Latvijas karavīru atgriešanās no Irākas bija paredzēta jūnija beigās, bet ar mūsu Aizsardzības ministrijas gādību gūta miera uzturēšanas spēku sapratne: atskaites punkts – Jāņi. Karavīri ir pārbraukuši, un viņu skopās atbildes sagaidīšanas brīdī apstiprina Arnolda Plauža filmā skanējušo veco zēnu atziņu: laimīga mājās pārnākšana pieder lielākajām dzīves vērtībām.

Novēlu jums uztvert vasaras saulgriežu sajūtu arī tad, ja Līgo nakti pavadāt pilsētas dzīvoklī un pa logu redzat asfaltētu pagalmu!