Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievija aptur gāzes tranzītu caur Ukrainu

Krievija trešdien apturēja visas Eiropai paredzētās gāzes piegādes caur Ukrainas teritoriju, AFP pavēstīja Ukrainas valsts enerģētikas kompānijas «Naftogaz» preses sekretārs Valentīns Zemļanskis.

«Krievija [gāzes] tranzītu caur Ukrainas teritoriju apturēja plkst.7.44. Krievija Eiropu ir atstājusi bez gāzes,» norādīja Zemļanskis.

Par ievērojamu Krievijas gāzes piegāžu apjoma samazinājumu vai pilnīgu pārrāvumu ziņo 17 Eiropas valstis, un Eiropas Savienība (ES) šo situāciju ir nodēvējusi par pilnībā nepieņemamu, Krievijai liekot atjaunot gāzes plūsmu.

«ES prezidējošā valsts Čehija un Eiropas Komisija pieprasa, lai gāzes piegādes ES tūlīt tiktu atjaunotas un abas puses atsāktu pārrunas,» teikts ES paziņojumā.

Kopumā par Krievijas gāzes piegāžu problēmām ziņo Austrija, Bosnija un Hercegovina, Bulgārija, Čehija, Grieķija, Francija, Horvātija, Itālija, Maķedonija, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Turcija, Ungārija un Vācija.

Līdz trešdienas rītam Ungārijai, Maķedonijai, Bosnijai un Hercegovinai, Čehijai un Rumānijai pilnībā pārtrūkusi gāzes piegāde.

Čehijas gāzes importa kompānija «RWE Transgas» trešdien norādīja, ka nakts laikā pilnībā pārtrauktas Krievijas gāzes piegādes caur galveno importa un tranzīta gāzesvadu.

«Galvenais gāzesvads no austrumiem kopš pusnakts ir slēgts. [Gāzes] piegādes ir pārtrauktas Slovākijai un Čehijai,» sacīja «RWE Transgas» preses sekretārs.

Kompānija pavēstīja, ka sākusi izmantot valsts gāzes rezerves un palielina gāzes piegādes, izmantojot alternatīvus piegādes ceļus, galvenokārt no Norvēģijas.

Tajā pašā laikā Bulgārija ir samazinājusi gāzes piegādes ražošanas uzņēmumiem, bet citas valstis ziņo, ka būs spiestas samazināt piegādes, ja gāzes krīze ieilgs.

Taču eksperti norāda, ka pašreizējās gāzes krīzes negatīvās sekas Eiropas patērētāji tik asi neizjutīs, jo valstis pēc līdzīgām Krievijas un Ukrainas nesaskaņām 2006.gadā ir uzkrājušas ievērojamas rezerves.

Kā jau ziņots, Krievija 1.janvārī samazināja gāzes piegādes Ukrainai.

Krievijas gāzes koncerns «Gazprom» arī apsūdz Ukrainu par tranzītā uz Eiropu sūtītās gāzes zagšanu, taču «Naftogaz» apgalvo, ka Krievija nesūta pietiekami daudz gāzes, lai nodrošinātu piegādes Eiropai.

Krievija un Ukraina pašreizējās krīzes izraisīšanā vaino viena otru.

«Gazprom» viceprezidents Aleksandrs Medvedevs otrdien paziņoja, ka Ukraina nakts laikā ir atslēgusi trīs no četriem gāzes cauruļvadiem, radot ievērojamus piegādes traucējumus.

Viņš norādīja, ka trīs atslēgtie gāzesvadi ir «Progress», «Sojuz» un Urengoja-Pomari-Užgoroda.