Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«InReal»: Decembrī cenām Rīgas mikrorajonos - 1%

Decembrī sērijveida dzīvokļu cenas Rīgas mikrorajonos vidēji samazinājušās par 1%, sasniedzot 1075 eiro (755 latus) kvadrātmetrā, liecina nekustamo īpašumu kompānijas «InReal» veiktais pētījums.

Vidējā vienistabas sērijveida dzīvokļa cena bija 1100 eiro (773 lati) kvadrātmetrā, divistabu sērijveida dzīvokļu vidējā cena - 1070 eiro (752 lati) kvadrātmetrā, bet trīsistabu sērijveida dzīvokļa vidējā cena 1055 eiro (741 lats) kvadrātmetrā.

Iepriekšējā mēnesī palielinājās pieprasījums pēc dzīvokļiem ar alternatīvām apkures sistēmām, kas skaidrojams ar cilvēku vēlmi atteikties no salīdzinoši dārgākas centrālās apkures.

Rīgas centrā pagājušajā mēnesī dzīvokļus varēja iegādāties vidēji par 1500 eiro (1054 latiem) kvadrātmetrā. Šajā tirgus segmentā bija novērojama liela klientu interese, jo pašlaik cilvēki, kuriem ir pieejami brīvi naudas līdzekļi, aktīvi izskata izdevīgākos variantus. Decembrī galvaspilsētas centrā sāka parādīties vairāki piedāvājumi pirmskara mūra mājās bez remonta, dažreiz ar daļējam ērtībām par cenu, kas ir zemāka par 1000 eiro (702 latiem) kvadrātmetrā.

Mazāk pieprasīti bija lielo platību dzīvokļi sērijveida mājās, par kuriem ir jāmaksā lieli komunālie maksājumi. Savukārt centrā esošo jauno projektu dzīvokļiem cenas joprojām stipri svārstījās - 1400 eiro (984 latu) līdz 2500 eiro (1757 latu) robežās par kvadrātmetru.

Kā minēts «InReal» veiktajā pētījumā, pēdējā laikā bija novērojama tendence, ka vairāk jaunos dzīvokļus pārdeva tie attīstītāji, kuri bija samazinājuši cenas, piemērojuši objektiem atlaides un pārdeva īpašumus, dāvanā piešķirot mēbeles vai autostāvvietas.

Pērnā gada novembra beigās un decembra sākumā populāri kļuva projektu attīstītāju līzinga un nomaksas varianti - piedāvājot pircējiem iemaksāt pirmo iemaksu un pēc tam katru mēnesi maksāt konkrētu summu, līdzīgi kā par īrētu dzīvokli. Šādi piedāvājumi ir izdevīgi gan attīstītājiem, gan pircējiem - projektu pārdevējiem parādās papildu finanšu resursi, lai varētu norēķināties ar banku, savukārt pircējiem tas ir pieejamāks veids, kā iegādāties dzīvokli, jo saņemt hipotekāro kredītu bankā sāk kļūt aizvien grūtāk.

Dzīvokļu īres tirgū lielākā interese bija par Rīgas mikrorajonu vienistabas un divistabu dzīvokļiem par summu līdz 200 latiem mēnesī. Pieprasīti ir arī dzīvokļi Rīgas centrā. Decembrī Rīgas mikrorajonos vienistabas dzīvokļus varēja noīrēt vidēji par 170 latiem mēnesī, divistabu dzīvokļus - vidēji par 210 latiem, bet trīsistabu dzīvokļus - par aptuveni 270 latiem. Savukārt Rīgas centrā vienistabas dzīvokļu īres cenas bija ap 220 latiem mēnesī, divistabu dzīvokļiem - ap 270 latiem, taču trīsistabu un četristabu dzīvokļiem - ap 330 latiem.

Pašlaik dzīvokļu piedāvājums krietni pārsniedz esošo pieprasījumu, kā dēļ dzīvokļu īres cenas 2008.gada laikā ir samazinājušas gandrīz uz pusi. «InReal» prognozē, ka cenu kritums dzīvokļu īres tirgū turpināsies arī šogad, ko ietekmē nekustamo īpašumu iegādes kritums, piespiežot cilvēkus vairāk dzīvojamās platībās īrēt, nevis pirkt.

2009.gadā īres cenas kritīsies par aptuveni 2% mēnesī, bet ilgtermiņā šajā tirgus segmentā ir iespējams arī cenu kāpums, - it īpaši, ja trīs līdz piecu gadu laikā netiks celti jaunie dzīvojamie projekti.

Decembrī privātmāju tirgū nebija vērojamas būtiskas pārmaiņas - cenas objektiem Rīgas tuvumā bija 1100-1250 eiro (773-878 lati) par kvadrātmetru. Šajā sektorā bija vērojams ļoti mazs darījumu skaits, kas ir izskaidrojams ar ekonomiskajiem apstākļiem, - zemesgabalu pirkuma kreditēšana ir ļoti minimāla, un ir komercbankas, kas atsakās finansēt zemes iegādi vispār. Pārsvarā klienti interesējās par pilnīgi pabeigtām mājam ar labu infrastruktūru 20 kilometru robežās no Rīgas.

Kopumā decembrī bija vērojama aktivitāte visos tirgus segmentos, kas ir regulāra parādība katra gada pēdējā mēnesī. Lielākoties to nosaka uzņēmumu veiktie darījumi, kuri mēģināja brīvo naudu iztērēt līdz gada beigām, lai iespējami mazāk būtu jāmaksā nodokļos.

Decembrī Rīgā ir notikuši 838 pirkšanas/pārdošanas darījumi, kas ir par 25% vairāk nekā novembrī, kad tika reģistrēti 625 darījumi. Tomēr caurmērā 2008.gadā bija vērojams liels darījumu kritums, jo nebija neviena mēneša, kad darījumu skaits būtu pārsniedzis 1000 darījumus. Lielākais darījumu skaits tika reģistrēts 2008.gada maijā - 996 darījumi. Kopā pa visu gadu Rīgas pilsētas zemesgrāmatā ir reģistrēti 10 243 pirkuma līgumi, kas ir par 61% mazāk nekā 2007.gadā un par 118% mazāk nekā 2006.gadā.

«InReal» prognozē, ka nekustamo īpašumu tirgus attīstību 2009.gadā galvenokārt noteiks banku kreditēšanas politika un kopējā ekonomiskā situācija Latvijā. Ja šogad bankas turpinās piekopt ļoti konservatīvo aizdevumu piešķiršanas politiku, tad situācija nozarē neuzlabosies - cenas turpinās kristies, samazinoties pat par 40%. Cenu straujā samazināšanās visvairāk skars apbūves gabalu un privātmāju sektoru.

Turklāt, ja netiks attīstīti jaunie daudzdzīvokļu projekti - triju līdz piecu gadu laikā piedāvājumā esošo dzīvokļu skaits stipri samazināsies, kas radīs papildu jauno projektu deficītu. Savukārt, ja bankas šogad palēnām atsāks hipotekāro kreditēšanu, tad situācija var stabilizēties un jau gada vidū cenu kritums varētu apstāties