Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ekonomisko stāvokli par labu uzskata 1% iedzīvotāju

«DnB NORD Latvijas barometra» jaunākie dati apstiprina, ka iedzīvotāju domas radikāli atšķiras no valdības pieņemtajiem lēmumiem - iedzīvotāji ir pārliecināti, ka viens no nozīmīgākajiem ražošanas veicināšanas priekšnoteikumiem rūpniecībā ir nodokļu samazināšana. Šādu atbildi jautājumā snieguši 45% iedzīvotāju, bet visbiežāk jeb 61% gadījumu respondenti norādīja, ka īpaši jāatbalsta mazie un vidējie ražotāji.

Uzdodot «DnB NORD Latvijas barometra» tradicionālos ikmēneša jautājumus, atklājies, ka Latvijas ekonomiskā stāvokļa vērtējums turpina dramatiski kristies.

Pēdējā pētījuma dati rāda, ka gandrīz visos jautājumos pesimistiskās atbildes nosauktas biežāk nekā mēnesi iepriekš. Pašreizējo Latvijas ekonomisko stāvokli par drīzāk labu uzskata tikai 1% iedzīvotāju, 18% domā, ka tas ir viduvējs, bet 80% respondentu uzskata, ka tas ir slikts vai ļoti slikts.

Tāpat arī nākotnes prognozēs cilvēki bijuši pesimistiskāki, jo līdz 11% pieaudzis to respondentu skaits, kuri pauduši, ka Latvijas ekonomiskais stāvoklis pēc gada ievērojami pasliktināsies. Arī pārējos jautājumos sabiedrības viedoklis kļuvis daudz negatīvāks, piemēram, par septiņiem procentu punktiem palielinājies to cilvēku skaits, kuri uzskata, ka iespējas atrast labu darbu vērtējamas kā ļoti sliktas.

«Tomēr ne velti ķīniešu valodā vārds «krīze» ietver divas nozīmes - «briesmas» un «iespējas», un esmu pārliecināts, ka tieši iespēju saskatīšana un mērķtiecīga īstenošana ir Latvijas ekonomiskās stabilitātes atjaunošanas un uzturēšanas pamatā,» saka DnB NORD Bankas valdes priekšsēdētājs Andris Ozoliņš.

Šajā reizē «DnB NORD Latvijas barometra» otrā daļa veltīta jautājumiem par rūpniecības situāciju. Pētījumā noskaidrots, ka domājot par Latvijas nākotni, valstij būtu vairāk uzmanības jāpievērš rūpniecībai, kā arī lauksaimniecībai un mežsaimniecībai. Šīs divas atbildes izvēlējās attiecīgi 42% un 36% iedzīvotāju.

«Lai gan pēdējo desmitgažu laikā Latvijā ir valdījuši tirgus ekonomikai raksturīgie tautsaimniecības darbības principi - valsts salīdzinoši pasīvi iesaistījusies tirgus procesos, šāda pozīcija vairāk ir pieņemama augšupvērstas ekonomiskas attīstības periodā. Pašreizējā ekonomiskajā situācijā valstij savu un katra iedzīvotāja interešu vārdā ir jāuzņemas vadošā pozīcija, nosakot stratēģiski prioritārās tautsaimniecības nozares un proaktīvi veicinot to izdzīvošanu un attīstību,» saka Ozoliņš.

Savukārt par perspektīvākajām nozarēm iedzīvotāji uzskata pārtikas un dzērienu ražošanu, ko norādīja 55% gadījumu, bet 42% pauda, ka attīstīt nepieciešams koksnes izstrādājumu un mēbeļu ražošanu. Par trešo perspektīvāko tiek uzskatīta medikamentu ražošana, ko izvēlējās 37% iedzīvotāju, bet tai sekoja būvmateriālu ražošana ar 24%.

«DnB NORD Latvijas barometrs» tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi no mēneša norāda uz vispārējā iedzīvotāju noskaņojuma izmaiņām.