Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdības garantijas – luksusauto cienītājiem

Uzņēmuma naudu pēc saviem ieskatiem tērējiet lepnu automašīnu iegādei personiskām vajadzībām, bet, kad līdzekļi aptrūksies, vērsieties pie valdības pēc aizdevuma garantijām – un tā, neiedziļinoties jūsu tēriņos, gan jau nāks jums pretim. Par to, ka vismaz Latvijā tas ir reāli iespējams, apliecina uzņēmuma «Liepājas metalurgs» pieredze.

Kā rāda Ceļu satiksmes drošības direkcijas un «Lursoft» dati, pagājušajā gadā kritušies gandrīz visu luksus klases automašīnu pārdošanas apjomi, taču viens no retajiem izņēmumiem ir jaunais «BMW X6» modelis, kura cena bez papildaprīkojuma sākas no 56 tūkstošiem eiro, - kā akcentē paši ražotāji, «pasaules pirmais Sports Activity Coupé auto», kas «apvieno lielas BMW kupejas tipa automašīnas veiklumu, izpildījumu un atlētisko dizainu ar SAV paaugstināto sēdēšanas līmeni».

Vienu šādu pilnīgi jaunu automašīnu, kuru uz ielas var atpazīt pēc valsts reģistrācijas numura HF7786, iegādājies arī metalurģijas uzņēmums «Liepājas metalurgs» – tas pats, kurš aizvadītajā rudenī vērsās pie Latvijas valdības pēc finansiālas palīdzības, lūdzot garantēt 160 miljonu eiro (112 miljonu latu) aizņēmumu tā modernizācijas plāniem.

Valdības garantijas tika lūgtas (un saņemtas) tāpēc, ka saskaņā ar uzņēmuma vadības apgalvojumiem esot mainījusies kredītiestāžu attieksme pret aizdevumiem lielajiem korporatīvajiem projektiem Latvijā, savukārt valdības galvojums «ievērojami atvieglotu kredīta saņemšanu un paplašinātu potenciāli ieinteresēto finanšu iestāžu loku, tajā skaitā arī Latvijā». Kā apliecinot šo apgalvojumu, arī jaunais luksus auto iegādāts nevis līzingā, bet gan īpašumā un pilnībā no paša uzņēmuma līdzekļiem.

Pašlaik nav zināms, kuram no lielajiem «Liepājas metalurga» akcionāriem – Sergejs Zaharjins, Kirovs Lipmans vai Iļja Segals – ievajadzējies «modernizācijas» ietvaros iegādātās luksus automašīnas «atlētiskais dizains ar SAV paaugstināto sēdēšanas līmeni» un cik tieši šī vēlme kompānijai izmaksājusi, lai gan uzņēmumam tuvi avoti norāda, ka iegādāta viena no vislabāk aprīkotajām versijām, kuras cena jau tuvojoties 100 tūkstošiem eiro.

Pēc vairākas dienas ilgas taujāšanas uzņēmuma sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja Ilana Ivanova atklāja, ka lēmums par automašīnas iegādi ticis pieņemts 2008. gada jūnijā – to apliecinot līgums, kas ar piegādātāju parakstīts 2008. gada 6. jūlijā. «Bija paredzēts, ka automašīnu izmantos «Liepājas metalurga» administrācija, taču pašlaik tā ir iekonservēta, un tiek strādāts pie iespējas to pārdot,» apgalvoja I. Ivanova.

Nedaudz atšķirīga izrādījās K. Lipmana – viens no «Liepājas metalurga» lielajiem akcionāriem – atbilde: «Es nezinu, kas ar to brauc, tur laikam nav tā, ka kādam konkrētam cilvēkam. Tur laikam brauc kā ar «Metalurga» mašīnu. Vai tad «Metalurgam» nav tiesību pirkt mašīnu? Kurš to var pateikt? Kurš var izkontrolēt? Un kāda galvojumam saistība ar mašīnu? Laikam jau iegādājās vēl pirms tam, kad vajadzēja valdības garantijas. Laikam nepadomāja uz priekšu. Nezinu, kurš nepadomāja...»

Virkne jautājumu ir uzdota arī Ministru prezidentam Ivaram Godmanim ar viņa preses sekretāra starpniecību, taču premjers pagaidām nav sniedzis atbildi uz jautājumu, vai pirms iespaidīgā galvojuma atbalstīšanas Ministru kabinets un viņš personiski bija iepazinušies ar uz valsts rēķina atbalstāmā uzņēmuma izdevumu pozīcijām 2008. gadā.

Tāpat vēl tiek gaidīta premjera atbilde uz jautājumu, vai, atbalstot šo galvojumu, Ministru kabinets un viņš personiski bijuši lietas kursā, ka uzņēmums 2008. gadā cita starpā nezināmām vajadzībām iegādājies minēto «BMW X6», bet, ja nav bijuši, tad ar ko tas skaidrojams. I. Godmanis arī vēl pārdomā atbildi uz jautājumu, vai, pēc premjera domām, viņa vadītās valdības galvojumi paredzēti uzņēmumiem, kas veic šādus neracionālus, luksus kategorijas pirkumus, un vai viņš veiks kādas darbības saistībā ar šo faktu.