Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Tarvids: Tautas ienaidnieki

Vecās Derības šķietami autoritatīvais apgalvojums par vārda teju dievišķo spēku izrādās pārspīlēts. Vismaz Latvijas Republikā vārda enerģija izsakāma vien decibelos un garumzīmēs, ne cilvēka miesas un gara ietekmējumos.

Pretējā gadījumā nācijas patlaban aktīvi un vienoti nolādētajiem valsts vadītājiem pienāktos, kā pieņemts folklorā teikt, degt zilās elles ugunīs. Par nožēlu noskaidrojas, ar «bieziem» vārdiem nepietiek, lai iluminētu Ziemassvētku eglīti, kur nu vēl aizsvilinātu premjera bārdu...

Varam bezjēgā spekulēt ar jautājumu – cik komfortabli jūtas šie kungi un dāmas, kuri nonstopā dižojas tālrādē, kuru vārdus aizgūtnēm loka un izgaršo publika... Žagojas, manot aprunāšanu? Tecina baiļu sviedrus pirms aizmigšanas? Tirina sirsniņu pirmsinfarkta līknē? Gaida, špibcbuki, saulainas vecumdienas palmu pavēnī?.. Tā spekulēt bez nožēlas un viltus līdzjūtības, jo, raugi, neviens šos izcilniekus ar «kalašņikova» stobru mugurā nedzina iesēsties augstos padirkšņos. Ja kādam amatvīram vai amatsievai ilūzijas vai ambīcijas par savu misiju un upuri Latvijas labā – lai nesaspringst stresā, jo praviešus tēvijā, lūk, neciena, bet tautas labdarus parasti attaisno ne laikabiedri, bet pateicīgie pēcteči, dažkārt vien staigule vēsture.

Tikmēr tautas ienaidnieku un tautas nemīluļu aktuālais tops visiem zināms kā himnas vārdi. Premjers Godmanis, kurš gatavs «ķerties pie pensijām» un vēl vājprātīgāk paaugstināt PVN, piedevām dievojas šogad demonstrēt vien smaidīgu noģīmi, tātad arī melot iedzīvotājiem ar anglosakšu vārdu «siers» uz lūpām. Tad viedais finanšu ministrs un poliglots Slakteris, kura IQ tik monumentāls, ka krievu armija viņam nešaubīgi izsniegtu «balto biļeti». Vēl kultūras ministre Demakova, kura Latvijas daiļajām mākslām darījusi vairāk laba nekā Mediči ģimene Florencei. Arī zemkopības ministrs Roze, kurš lieliski fotografē ne jau Latvijas brūnās govs pupus. Protams, arī tas pelēkais politiskais personāžs, kuram pils pielāgota trušu būrī.

Mierinājuma meklējumos pagaidām šo prominenču kompāniju drīkstam cilvēciski sunīt un verbāli ķidāt. Dzīvojam tak garantētā ES komfortā. Pārsteidzoši, cenzūra Latvijā joprojām nav ieviesta, bet valsts neatkarību, vismaz valsts tautsaimniecību, demokrātiski izraudzītā valsts vara necenšas glābt ar «kara komunisma» ekonomiskajām metodēm.

Tauta pat tiesīga biedroties un čupoties protesta akcijās. Lūk, 13. janvārī grupa entuziastu vedina Doma laukumā nostalģiski pieminēt Piektā gada tradīcijas. «Ar kaujas saucieniem uz lūpām», ar banālo prasību atlaist Saeimu sākas komunālo un EP vēlēšanu kampaņa Latvijā. Dzīves un varas piesmietie tautieši ziemas novakarē drīkstēs izkliegt savu sāpi, varēs arī stihiski padziedāt. Bet individuālais politiskais terors un nekontrolēta pūļa agresija nešaubīgi iegūs nenormatīvas leksikas postošo formu.

Var puslīdz droši prognozēt, ka publiskajā telpā turpināsies vārdu kaujas ap eksistenciālo jautājumu – vai Latvijā atradīsies patiesi 100 gudras un godīgas galvas, ko likt Augstajā namā snaudošo un valsti putinošo nejēgu vietā. Protams, būs tribūni, kuri aicinās mainīt vēlēšanu sistēmu. Pieteiksies arī potenciālie komisāri, kuriem niezēs nagi «visu atņemt un pārdalīt». Vairosies neapzinīgas masu ilgas pēc dr. Ulmaņa klona. Aktualizēsies runas par inteliģences lomu vēsturē, par vienotību, atbildību, dvēseliskumu u.c. smukām himerām...

Būs vārdi, vārdu plūdi un vārdu lavīnas. Vien vārdi neiegūs spēku, proti, nevērtīsies konkrētā rīcības programmā. Valdības sagatavotais ekonomikas glābšanas plāns nozīmē vien valsts nonākšanu dzimtbūtnieciskā atkarībā, lai garantēti tiktu pildītas kredītsaistības pret t.s. starptautiskajām finansu institūcijām un nodrošināts augsts sociālais statuss aizdevuma finansu plūsmu vietējiem pārraugiem. Bet plāna apšaubītāju vairumu vienīgi uztrauc, lai nauda netiktu noēsta bombongās vai paklusām izdāļāta biznesa drauģeļiem.

Finanses esot ekonomikas asinis. Šķiet, Latvija gatava SVF dotās donoru naudas asinis agonējušajā organismā ievadīt ar kristību karotīti vai klizmas bumbieri. Vai tiešām jānolād Godmanis, koalīcija, oligarhi u.c. tautas ienaidnieki, ja viņu redzējumam un rīcībai Latvijā nav alternatīvas? Uz piketa plakātiem iespējams uzrakstīt valsts pazudināšanas, ne valsts glābšanas koncepciju!

Vietā atcerēties vēsturisku joku. Vaicājums – kāpēc nekrīt Ļeņina valdība? Atbilde – tā droši balstās uz ebreju smadzenēm, latviešu durkļiem un krievu muļķības. Interesanti, uz kā balstās Otrās republikas režīms?..