Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Čepjolkina vienā no apsūdzības epizodēm tomēr vainīga

Rīgas apgabaltiesa atšķirībā no pirmās instances tiesas nolēma atzīt par vainīgu dienesta pilnvaru pārsniegšanā apsūdzēto bijušo tiesu izpildītāju Čepjolkinu.

Par vainīgu minētajā nodarījumā pēc Krimināllikuma (KL) 317.panta 2.daļas Čepjolkina tika atzīta tikai vienā no trim viņai uzrādītās apsūdzības epizodēm. Attiecībā uz pārējām divām epizodēm apgabaltiesa atstājusi spēkā Latgales priekšpilsētas tiesas 2008.gada 13.maija attaisnojošo spriedumu, aģentūra LETA uzzināja Rīgas apgabaltiesā.

Epizode, kurā bijusī tiesu izpildītāja atzīta par vainīgu, ir saistīta ar viņas rīcību kādas 2005.gadā janvārī rīkotas izsoles laikā, kad uzņēmumam «Rail Oil LLC» par 150 368 latiem tikušas pārdotas Agrim Latišam piederošas AS «Skonto nafta» kapitāla daļas.

Lai gan šajā epizodē Latišs tika atzīts par cietušo un no Čepjolkinas viņš bija lūdzis piedzīt kompensāciju 50 000 latu apmērā, Rīgas apgabaltiesa šo prasību noraidījusi atšķirībā no pirmās instances tiesas, kas to bija atstājusi bez izskatīšanas.

Čepjolkinai par (KL) 317.panta 2.daļā paredzēto valsts amatpersonas dienesta pilnvaru pārsniegšanu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, Rīgas apgabaltiesa šodien nolēma piespriest naudassodu 25 minimālo mēnešalgu jeb 4500 latu apmērā.

Čepjolkinas advokāte Indra Dogādova šodienas spriedumu ir apņēmusies pārsūdzēt, tomēr sīkāk viņa to varēs komentēt pēc iepazīšanās ar pilnu nolēmuma tekstu, kas būs pieejams, sākot ar 13.februāri. No šī datuma spriedumu kasācijas kārtībā būs iespējams pārsūdzēt desmit dienu laikā.

LETA jau ziņoja, ka pati apsūdzētā savu vainu viņai inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos neatzīst.

Pirmās instances tiesa - Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa - pērn Čepjolkinu visās viņai uzrādītajās apsūdzībās pilnībā attaisnoja, tomēr prokurori Evija Daugule un Uvis Kozlovskis uzskatīja, ka tiesa nebija ņēmusi vērā apsūdzības iegūtos pierādījumus, par spriedumu vēlāk tika iesniegts apelācijas protests.

Valsts apsūdzība pirmās instances tiesā pērn Čepjolkinai pieprasīja piespriest divarpus gadu cietumsodu un naudassodu 30 minimālo mēnešalgu jeb 4800 latu apmērā, tomēr tiesa toreiz Čepjolkinu pilnībā attaisnoja un atcēla visus viņai piemērotos drošības līdzekļus.

Pēc Čepjolkinas advokātes Dogādovas domām, bijušās tiesu izpildītājas rīcībā neesot saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes. Kā iepriekš uzsvēra aizstāve, viņai nav izprotams, kādēļ šī lieta vispār tika risināta krimināltiesiskā kārtībā. Klausītājiem, kuri ir apmeklējuši Čepjolkinas krimināllietas tiesas sēdes, tās ir bijušas kā labs seminārs civiltiesībās, aģentūrai LETA iepriekš norādīja Dogādova.

LETA jau ziņoja, ka pirmās instances tiesas debatēs prokuratūra nolēma vienu no Čepjolkinai uzrādītās apsūdzības pantiem grozīt no smagāka uz vieglāku, kā dēļ beigās valsts apsūdzība viņu lūdza atzīt par vainīgu noziedzīgu nodarījumu pastrādāšanā pēc Krimināllikuma (KL) 317.panta 2.daļas, KL 318.panta 2.daļas un KL 327.panta 2.daļas, kurā minētās darbības iepriekš prokuratūra bija kvalificējusi pēc KL 180.panta 1.daļas.

KL 317.panta 2.daļa ir par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai ja tā saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, vai ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā. KL 318.panta 2.daļa ir par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā, bet KL 327.panta 2.daļa ir par dienesta viltojumu, ja tas izdarīts atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā.

327.panta 2.daļas vietā iepriekš Čepjolkinai tika inkriminēti noziedzīgi nodarījumi pēc KL 180.panta 1.daļas par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā.

Apsūdzība Čepjolkinai vienā no trīs epizodēm tika celta par negodīgu rīcību jau minētās 2005.gadā janvārī rīkotās izsoles laikā, kad uzņēmumam «Rail Oil LLC» tikušas pārdotas Latišam piederošas «Skonto naftas» kapitāla daļas.

Otrā lietas epizodē cietušā statuss tika piemērots uzņēmumam «Baltic Holding Company» (BHC). Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Binders norādīja, ka Čepjolkina, praktizējot par tiesu izpildītāju Rīgas apgabaltiesas teritorijā, viņaprāt, apzināti kavējusi kāda BHC projekta realizēšanu, pieņemot lēmumu par Kurzemes apgabaltiesas teritorijai piekritīga uzņēmuma vairāk nekā divu miljonu latu vērta pamatkapitāla apgrūtināšanu. Tostarp BHC lūdza krimināllietas iztiesāšanas gaitā piedzīt no Čepjolkinas 81 000 latu saistībā ar uzņēmumam radītajiem zaudējumiem. Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa spriedumā norādīja, ka BHC ar prasību pret Čepjolkinu vēl var vērsties arī civiltiesiskā kārtībā.

Trešajā krimināllietas epizodē Čepjolkinai tika inkriminēti noziegumi, kas saistīti ar, iespējams, negodīgu hipotēkas nostiprināšanu uz kāda nekustamā īpašuma Imantā par labu ASV kompānijai «Cardell Invest LLC». Šajā epizodē par cietušo tika atzīts Andris Štāls, kurš uzskata, ka Čepjolkina rīkojusies par labu firmai, veicot, viņaprāt, nepareizu piedziņas līdzekļu sadali. Tomēr Štāls tiesā neuzturēja prasību par mantiskās kompensācijas piedziņu no Čepjolkinas.

Prokurore Daugule aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka, ar parādu piedzīšanu saistītās darbības veicot likumiskā ceļā, visticamāk, ieguvēji būtu bijuši praktiski visi šajā krimināllietā iesaistītie un situācija nebūtu izveidojusies tik sarežģīta.

2005.gada novembrī bijusī tieslietu ministre Solvita Āboltiņa (JL), pamatojoties uz aizdomām par Čepjolkinas pretlikumīgo rīcību, atstādināja viņu no zvērinātas tiesu izpildītājas amata līdz brīdim, kad stāsies spēkā tiesas spriedums šajā krimināllietā.