Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Glinka joprojām saņem 3100 latu algu par nekā nedarīšanu

Jau pusotru gadu Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) galvenais viesdiriģents Gints Glinka ik mēnesi saņem 3100 latu par neko nedarīšanu, piektdien vēstī laikraksts «Neatkarīgā». Viņš šādu atalgojumu saņems vēl līdz jūlijam. Un tas viss notiek taupības laikā.

Jau otro gadu orķestris ir spiests ik mēnesi maksāt Glinkam algu par 340 latiem lielāku, nekā to saņem Valsts prezidents, taču pie diriģenta pults pēdējā gada laikā viņš nav stājies.

Atbildība par to būtu jāuzņemas kultūras ministrei Helēnai Demakovai, kura savulaik vienpersoniski izraudzījās šo «pasaules klases diriģentu». Viņa vairākkārt uzsvērusi, ka talantīgo diriģentu, kuru pašmāju mūziķi gan nepieņem, ieteicis komponists Pēteris Vasks.
Līgumu ar Glinku noslēdza LNSO direktore Ilona Breģe, kurai faktiski nebija citas iespējas, kā parakstīt Kultūras ministrijas iepriekš sagatavoto variantu – nosakot šādu ikmēneša algu un paredzot iespēju, ka šo līgumu nav iespējams lauzt.

2006. gada sākumā Glinkam noteiktā mēnešalga bija divas, pat trīs reizes lielāka nekā, piemēram, Latvijas Nacionālās operas galvenajam diriģentam Andrim Nelsonam, Valsts akadēmiskā kora diriģentam Mārim Sirmajam un Valsts kamerorķestra galvenajam diriģentam Normundam Šnē.

Breģe atkāpās no amata, bet pēc tam sākās sadarbības problēmas starp LNSO un diriģentu, kurš deviņus mēnešus vēlāk no galvenā diriģenta kļuva par viesdiriģentu. Viņam samazināja darba slodzi – mazāk koncertu sagatavošana un diriģēšana, bet alga saglabājās iepriekšējā līmenī.

Apkopojot aizvadīto gadu statistiku, LNSO norāda, ka 2007. gadā bija pēdējie Glinkas diriģētie koncerti. Ne pērn, ne šogad neviens koncerts viņa vadībā nav bijis, taču atlīdzība par darbu maksāta. Uz Neatkarīgās jautājumiem – kā var maksāt atlīdzību par neko nedarīšanu un vai viesdiriģentam nav jāiesniedz orķestrim atskaites – LNSO reklāmas un sabiedrisko attiecību vadītāja Inguna Upīte atbildēja, ka «līgumā par to nekā nav».
Laikrakstam Glinkas viedokli uzzināt neizdevās.

Arī Valsts kontrole sola pievērst īpašu uzmanību šim faktam. Valsts kontroliere Inguna Sudraba norāda, ka viņas vadītā iestāde, kura tagad veic finanšu revīziju Kultūras ministrijā, pastiprinātu uzmanību pievērsīs arī LNSO un prasīs ministrijas skaidrojumus.