Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lūdz ST izbeigt visas četras lietas par teritoriālo reformu

Šonedēļ Ministru kabineta (MK) pārstāve Satversmes tiesā (ST) Inese Nikuļceva lūgusi konstitucionālo tiesu izbeigt tiesvedību visās četrās tās lietvedībā esošajās lietās, kas pērn tika ierosinātas pēc pašvaldību un iedzīvotāju pieteikumiem par administratīvi teritoriālās reformas atbilstību valsts pamatlikumam, aģentūrai LETA sacīja ST preses sekretāre Līna Kovalevska.

Nikuļceva pieteikumos ST norādījusi, ka pērnā gada decembrī Saeima pieņēmusi un gada beigās stājies spēkā jaunais Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, savukārt Administratīvi teritoriālās reformas likums, uz kura pamata izdoti ST apstrīdētie MK noteikumi, savu spēku ir zaudējis.

Tādējādi par spēku zaudējušiem atzīstami arī valdības izdotie noteikumi.

MK pārstāve ST iesniegumos norādījusi, ka likums paredz konstitucionālajai tiesai pie šādiem apstākļiem izskatīt jautājumu par sākto tiesvedību izbeigšanu, piebilda Kovalevska.

Pirmo no četrām ST lietvedībā esošajām lietām, kas saistītas ar teritoriālo reformu, ST plānojusi sākt izskatīt nākamajā nedēļā otrdien, 13.janvārī, un tad ST tiesneši arī paredzējuši skatīt lūgumu par iespējamo tiesvedības izbeigšanu šajā lietā, piebilda Kovalevska.

Pēc privātpersonu pieteikumiem par administratīvi teritoriālās reformas atbilstību Satversmei ST tika ierosinājusi deviņas lietas, un arī tās apvienotas vienā lietā, ko ST bija plānojusi sākt izskatīt šā gada 3.martā. Šobrīd vēl nav zināms, kad tiesneši varētu izvērtēt lūgumu par konkrētās tiesvedības izbeigšanu.

Savukārt ST pārējo divu lietu izskatīšanas datumus vēl nav noteikusi, jo tās tiek sagatavotas izskatīšanai. Kovalevska skaidroja, ka lūgumi par tiesvedības izbeigšanu šajās abās lietās varētu tikt nodoti tiem tiesnešiem, kas lietas izskatīšanai sagatavo.

Prognozējami divi iespējamie rīcības varianti - vai nu tiesnesis, kas lietu sagatavo izskatīšanai, lūdz tiesvedību lietā izbeigt, vai arī lūgumu par tiesvedības izbeigšanu pievieno lietas materiāliem un virza lietu tālāk, pauda ST pārstāve.

LETA jau ziņoja, ka ST līdz novembra sākumam bija ierosinājusi 21 lietu par administratīvi teritoriālo iedalījumu. 11 lietas, kas ierosinātas pēc pašvaldību pieteikumiem, apvienotas vienā lietā, un tieši to ST bija paredzējusi sākt izskatīt kā pirmo.

Novembra beigās ST ierosināja vēl vienu lietu par pašvaldību administratīvi teritoriālo iedalījumu attiecībā uz Dekšāres pagastu. Lieta ierosināta pēc Dekšāres pagasta padomes pieteikuma.

Iepriekš ST jau bija sākusi lietvedību par reformu pēc pagasta iedzīvotāju sūdzības par reformas atbilstību valdības noteikumiem un Satversmei.

ST iepriekš bija ierosinājusi lietas par Ministru kabineta (MK) 2007.gada 4.septembra noteikumu par vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālo iedalījumu normu atbilstību Satversmes 1.pantam, Eiropas vietējo pašvaldību hartai, kā arī Administratīvi teritoriālās reformas likuma 6.1 panta pirmajai un ceturtajai daļai.

Satversmes 1.pants noteic, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika. Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5.pants paredz, ka vietējās varas teritoriju robežu izmaiņas nav atļauts izdarīt bez iepriekšējas konsultēšanās ar attiecīgo vietējo varu, pēc iespējas ar referenduma palīdzību, kur tas ir likumīgi atļauts.

Savukārt Administratīvi teritoriālās reformas likuma 6.1 panta normas paredz kārtību, kādā tiek noteikts vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālais iedalījums.