Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers uzskata, ka nepieciešama reforma valdībā

«Finanšu resursi, kaut vai aizņemoties, ir pieejami, tagad jāsāk rīkoties pašai valdībai. Valdība ir solījusi sevi reformēt, samazināt,» šodien Latvijas Radio 4 «Doma laukums» pārraidē «Darbojošās personas» teica Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Ministriju skaita samazināšanai ir jāseko valsts pārvaldes darba efektivizācijai, un to jāsāk darīt tūlīt, uzsvēra prezidents.

Prezidents norādīja, ka vēlas redzēt valdībā «jaunas sejas» - profesionāļus, kas spēj «spēcīgi darboties valdībā, būt izlēmīgi, darboties tā, lai cilvēki noticētu valdībai». Patlaban tiek runāts tikai par valdības skaitlisko samazināšanu, bet neviens nerunā par reformām. Ministriem jābūt spējīgiem radikāli reformēt savas sfēras. «Ministriem jābūt drosmīgiem, izlēmīgiem, kompetentiem,» uzsvēra prezidents. Ja marta vidū valdības reformēšanas process sāks buksēt, katrs iedzīvotājs reāli sajutīs grūtības savā ikdienas dzīvē, teica valsts vadītājs.

Kā, runājot par ekonomikas stimulācijas plānu, teica prezidents, daudzi iedomājas, ka tas būs plāns, kurā būs pateikts, «kam dos naudu». «Naudu patiesībā nevienam nedos, būs iespēja naudu aizņemties, lai savu rūpniecības, pakalpojumu biznesu turpinātu un tālāk attīstītu,» teica prezidents.

Šim plānam, pēc prezidenta teiktā, nepieciešama Saeimas dibināta uzraudzības padome. Par to Zatlers esot runājis ar akadēmisko aprindu pārstāvjiem un ar valsts kontrolieri un saņēmis atbalstu šai iecerei. Šīs padomes uzdevums būtu sekot plāna izpildei, teica prezidents.

Pēc Zatlera domām, patlaban nav foruma, kurā sabiedrība varētu diskutēt par ekonomikas stimulācijas jautājumiem, jo «tiešais dialogs ar valdību ir šaurs, mazs, vai tā nav nemaz». Kompromisi starp atsevišķām sabiedrības grupām ir viegli panākami, ja ir formāts, kurā notiek apmaiņa ar informāciju, ja ir sajūta, ka uzņēmēju intereses, jebkuras biznesa nozares intereses tiek ņemtas vērā, norādīja prezidents.

Uzraudzības padomē savus pārstāvjus vajadzētu deleģēt darba devējiem, arodbiedrībām, Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai, Valsts kontrolei. Rezultātā tiktu izveidota ne pārāk liela komisija vai padome, kas sekotu, ko dara, un, vai tas, ko dara valdība, ir pareizi. «Ja izpildvara patlaban tiks atstāta pilnīgi viena, tās darbība var sākt buksēt,» uzskata Zatlers.

Prezidents apgalvoja, ka viņš «kategoriski pieprasa informāciju un to saņem». Zatlers arī atzina, ka sarunu laikā ar Starptautisko Valūtas fondu «valdības komunikācijas platforma ar sabiedrību bija diezgan neveiksmīga, pat ļoti neveiksmīga». Sabiedrība, katrs pilsonis vēlas saņemt informāciju tad, kad viņam tā nepieciešama, tas dod viņam drošības sajūtu, norādīja Zatlers. Prezidents piebilda, ka valdības komunikācijā ar sabiedrību arī patlaban «nekas daudz nav uzlabojies».