Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ar Koķes padomnieces atbalstu rīko šaubīgu lekciju kursu

Itāļu guru Menegeti Latvijā jau vairākus gadus ir izvērtis biznesu, kura pamatā ir paša radīta šaubīga ontopsiholoģijas mācība. Latvijā savu biznesu viņš izvērtis pateicoties savai «labajai rokai» – izglītības un zinātnes ministres padomniecei Ņinai Lindei, sestdien raksta «Diena».

Pompozas afišas, melnos uzvalkos tērptu klaķieru komanda, kas sekoja lektoram [Menegeti] ik uz soļa un ik pa brīdim rāvās augšā, lai aplaudētu. Lektors bija rūpīgi piedomājis pie sava vizuālā tēla un pasākuma noformējuma — milzīga samta berete, labi nostādīta balss, telpas noformējumā izmantots drapēts audums, milzīgas buķetes. Pēc pāris minūtēm kļuva skaidrs, ka tā sauktā lekcija ir saturā tukšu skanīgu frāžu savirknējums, bet ontopsiholoģija — visai mistiska disciplīna. Tā šo lekciju Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē atceras  Socioloģijas nodaļas vadītāja Aija Zobena. Pēc lekcijas fakultātes vadības sēdē «tika pieņemts lēmums nekad vairs šādos šaubīgos pasākumos neiesaistīties».

Ontopsiholoģijas mācības izgudrotājs un plaša profila speciālists Menegeti ir ne tikai psihologs, bet arī gleznotājs, mūziķis, filozofs, kulinārs, rakstnieks, politikas, arhitektūras un reliģijas eksperts — tās visas ir nozares, kurās cilvēks var izpaust savas radošās spējas, kā to māca ontopsiholoģija.

Taču, neraugoties uz to, ka Latvijas Universitātes mācībspēki bija sašutuši par dīvaino lekciju, Menegeti karjera Latvijā nav beigusies- tā gājusi tikai uz augšu un tas noticis pateicoties viņa aktīvai atbalstītājai izglītības ministres Tatjanas Koķes (ZZS) padomniecei Ņinai Lindei. Jau vismaz piecus gadus viņa ir izmantojusi savus amatus valsts iestādēs, lai popularizētu Menegeti idejas Latvijā.

Pirms pieciem gadiem Linde strādāja vadošā amatā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā, organizējot Menegeti lekciju Latvijas Universitātē. Kopš pagājušā gada viņa vada jaunu maģistra studiju programmu Banku augstskolā, kurai licenci iedeva Izglītības ministrija, kur Linde strādā. Jaunizveidotajā studiju programmā Uzņēmumu vadīšana radošajās industrijās iekļauts arī kurss ontopsiholoģijā, ko nav atzinusi neviena respektabla Eiropas augstskola.

Pēdējos divos gados Linde devusies vismaz divos Izglītības ministrijas finansētos komandējumos uz Krieviju, lai apmeklētu seminārus, kurus organizēja Menegeti uzņēmums FOIL. Komandējuma izmaksas pārsniedza 2000 latu. Linde «Dienai» apgalvojusi, ka viņas komandējumi nav bijuši saistīti ar Menegeti, lai gan avīzes rīcībā esošie dokumenti liecina pretējo. Laipnā balsī Linde arī noliedza Menegeti interešu lobēšanu Latvijā. Par viņas uztraukumu sarunas laikā liecināja vien nosvīdusi piere.

Menegeti ontopsiholoģijas mācība ir pamatā labi izveidotam biznesa tīklam, kas balansē uz sektantisma robežas. Centrā ir harismātiskā Menegeti personība — viņš pēdējos 30 gados sarakstījis vairākus desmitus grāmatu dažādās jomās, tās iespējams iegādāties internetā. Plašāk savu darbību viņš izvērsis dzimtajā Itālijā, bet pēdējos divdesmit gados popularitāti ieguvis «bijušajā PSRS — Krievijā, Latvijā, Kazahstānā un Ukrainā, kā arī Brazīlijā», skaidro Latvijas Univeristātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes Psiholoģijas nodaļas vadītājs profesors Viesturs Reņģe.

Bāzes vieta ir arī Jelgavas rajona Vircavas pagasts, kur izveidots īpašs atpūtas komplekss «Līzari». Nepilnus astoņus hektārus zemes 2002.gadā iegādājās izglītības un biznesa konsultāciju firma FOIL, kura pieder Menegeti. Dažos gados «Līzaros» uzcēla viesnīcu, restorānu, picēriju. Nevalstisko organizāciju mājaslapā amrif.blogspot.com, kur ievietota informācija par šo projektu, skaidrots: komplekss uzcelts par 700 000 latu, ko ziedojuši starptautiskie investori. 155 tūkstoši latu piešķirti no Eiropas Savienības (ES) naudas.