Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Autovadītājs no Valsts policijas prasa 8200 latu kompensāciju

23 gadus vecs Preiļu iedzīvotājs un autovadītājs Juris Pastars iesniedzis prasību administratīvajā rajona tiesā Rīgā, lūdzot par viņam nodarītajiem mantiskajiem zaudējumiem un morālajām ciešanām no Valsts policijas piedzīt 8199,9 latus.

«Latvijas Avīze» sestdien vēsta, ka jauno puisi, kurš savu maizi ikdienā pelna kā celtnieks, aizskārusi Valsts policijas darbinieku neprofesionālā, paviršā, vienaldzīgā un vēlāk arī augstprātīgā attieksme pret viņu.

Bija 2008.gada 15.aprīļa vēls vakars, kad Pastars pēc Rīgā paveiktā darba ar savu automašīnu devās atpakaļ uz Preiļiem. «Laikam biju aizdomājies vai arī steidzos, un Aizkraukles rajonā uz šosejas Rīga-Daugavpils apdzīvotā vietā manu mašīnu apturēja Aizkraukles rajona ceļu policijas patruļa. Viens no darbiniekiem man paziņoja, ka esmu pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu, tādēļ tiks noformēts administratīvais protokols un man Valsts kasē būs jāiemaksā 20 latu soda nauda. Es arī neiebildu, jo patiešām biju vainīgs,» atceras autovadītājs.

Tomēr, kad pēc pusstundu ilgas gaidīšanas policisti caur rāciju sazinājušies ar informācijas centru Rīgā, sākusies pavisam cita saruna. Tā burtiski apstulbinājusi jauno puisi, kurš tikai pirms gada bija ieguvis autovadītāja apliecību.

«Kā jūs varat braukt? Kur jūs dabūjāt tiesības? Jūs taču 2007.gada nogalē Ludzas rajonā esat braucis dzērumā, par ko jums piespriests un vēl joprojām nav samaksāts 500 latu naudas sods. Arī tiesības jums atņemtas uz diviem gadiem, turklāt jūs vēl neesat atsēdējis par šo pārkāpumu diennaktis. Nekur tālāk, Pastara kungs, braukt jums neiznāks. Tā kā braucat ar nederīgām tiesībām, jūsu mašīna tiek aizturēta, bet jums pašam vajadzēs Aizkraukles policijā atsēdēt diennaktis, tad arī varēsiet doties mājās,» policisti pārmetuši Pastaram.

Lai arī viņš atbildējis, ka dzērumā ar automobili nebrauc vispār un Ludzas rajonā nekad nav bijis, ceļu policisti tam nav noticējuši. Pēc pusotras stundas pārrunām policijas automašīnā un Pastara rakstiska paskaidrojuma viņam tomēr tālāk braukt nav atļauts.

«Es vairāk ticu datoram, nevis tev, - tā man teica Ceļu policijas darbinieks un paziņoja, ka mašīnu viņi novieto maksas stāvvietā Aizkrauklē, bet man pašam līdz apstākļu noskaidrošanai un nākamajam rītam nāksies meklēt naktsmājas kādā viesnīcā. Kad teicu, ka man no rīta jābūt darbā, saņēmu atbildi, ka tā neesot viņu problēma. Te nu arī es vairs neizturēju un sāku lamāties. Biju izmisumā un vienlaikus policijas priekšā pilnīgi bezspēcīgs un beztiesīgs, kaut zināju, ka neesmu vainīgs. Labi, ka man vismaz bija nauda naktsmājām, citādi nāktos nakti pavadīt uz ielas,» stāsta cietušais.

Nākamajā dienā Aizkraukles Ceļu policijas darbinieki sazinājušies gan ar Ludzas, gan Preiļu rajona policijas pārvaldēm, lai noskaidrotu lietas būtību. Pastars pārsteigts uzzinājis, ka viņš vadījis automobili «Mitsubishi Galant» 2007.gada 4.novembrī Ludzas rajona Pokuminas ciemā, kur aizturēts. Ceļu policisti viņa izelpā konstatējuši 1,55 promiles alkohola. Noskaidrojies, ka šis pārkāpums fiksēts ar Pastara veco autovadītāja apliecību, kaut gan viņam jau bija izdotas jaunas tiesības.

Saprotot, ka kaut kas nav kārtībā, Aizkraukles policijas pārvaldes darbinieki tomēr apžēlojušies par aizturēto puisi, atdevuši automašīnu un ieteikuši tālāk patiesību meklēt Ludzā. To pašu viņam ieteikuši arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) darbinieki.

«Kad aizbraucu uz Ludzas policijas pārvaldi, cerēju uz sapratni un palīdzību. Nu varēja taču savest kopā ar mani it kā aizturējušo Ceļu policijas inspektoru un pārliecināties, vai patiešām pie automobiļa stūres biju es vai kāds cits. Taču tā vietā man lika uzrakstīt paskaidrojumu par notikušo un vien sausi pateica - atbilde par notikušo būs pēc mēneša. Bet man taču tiesības vajadzīgas tagad, lai es varētu braukt un strādāt. Nolēmu, ka jāmeklē advokāta palīdzība. Tieši advokāte arī ieteica atrast Ludzas rajona tiesā vesto administratīvā pārkāpuma lietu, kur tiesnesis 500 latu naudas sodu man bija uzlicis bez manas klātbūtnes un bez jebkādiem personu apliecinošiem dokumentiem,» atceras Pastars.

Vīrieša sašutumu par policijas bezdarbību vairojis arī tas, ka, kad pēc divām nedēļām viņš vēlreiz braucis uz Ludzu, lai no tiesas iegūtu sprieduma kopiju, viņš atkārtoti izraidīts no Ludzas rajona ceļu policijas, jo vēl taču neesot pagājis mēnesis, bet tikai divas nedēļas. Ceļu policijas priekšnieka vietnieks augstprātīgi piebildis: tad tu nu zināsi, kā mētāties ar tiesībām.

Tikai vēlāk, kad pēc vairākiem mēnešiem sākās administratīvās tiesas process Rīgā par viņa autovadītāja apliecības atjaunošanu un soda naudas anulēšanu, Pastars beidzot saprata, ko nozīmēja šie policista vārdi.

Patiesība, kādēļ Pastars pusgadu nevarēja izmantot savu likumīgi iegūto autovadītāja apliecību, izrādījās visai banāla. 2007.gada 26.oktobrī Jēkabpilī, iepērkoties lielveikalā, viņam no kabatas izvilkts naudasmaks ar autovadītāja apliecību. Par to tās pašas dienas laikā tika ziņots Preiļu rajona policijas pārvaldē un jau pēc divām dienām Pastaram CSDD reģionālajā birojā Jēkabpilī autovadītāja apliecība tika atjaunota, bet nozagtā anulēta.

Kādā veidā šis nederīgais dokuments nonāca agrāk tiesātā Andra Melngaiļa rīcībā, kurš šobrīd jau sēž Daugavpils cietumā par citiem noziegumiem, var tikai minēt. Tieši viņš 2007.gada 4.novembra naktī tika aizturēts Pokuminas ciemā.

Kad Ludzas rajona policijas pārvaldes jaunākais inspektors Artūrs Beļavskis viņam prasīja uzrādīt vadītāja apliecību un vēlāk nosaukt savu personas kodu, krāpnieks nosauca Pastara personas kodu, ko bija iegaumējis no tiesībām, kā arī uzrādīja neesošu dzīvesvietu Gulbenes rajonā. Nakts laikā dokumenti netika pārbaudīti informācijas centrā. Mašīnu novietoja maksas stāvvietā, bet autovadītājam paziņots, ka viņam jāierodas tiesā. Tā kāda inspektora paviršības un nolaidības dēļ Pastars, aizturēts 2008.gada 15.aprīlī, vairākus mēnešus nespēja nokļūt uz darbu, kaut gan nekādos pārkāpumos nebija vainojams.

2008.gada 16.jūlijā administratīvā tiesa nolēma atjaunot Pastaram vadītāja apliecību, noņemt nepamatoti uzlikto naudas sodu, nosakot, ka šis lēmums izpildāms nekavējoties. Taču, kad 15.augustā jaunais puisis devās uz sava automobiļa tehnisko apskati, viņu sagaidīja kārtējais pārsteigums - viņam uzliktie liegumi joprojām nebija noņemti. Pēc atkārtotas vēršanās policijā, tas tika izdarīts pēc nedēļas.

To, ka Ludzas rajona policijas pārvaldes (RPP) jaunākais inspektors Beļavskis patiešām rīkojās neprofesionāli, atzīst arī rajona ceļu policijas priekšnieks Aldis Lipskis: «Mums, aizturot uz ceļa autovadītājus, samērā bieži ir gadījumi, kad pie stūres esošais cilvēks uzrāda zagtas, no citiem aizņemtas vai pat nopirktas tiesības. Šoreiz nakts laikā patiešām inspektors Beļavskis nepārbaudīja visus dokumentus, kā pienākas, un nepārliecinājās, vai autovadītājs patiešām ir tas, par ko uzdodas. Mēs paši vēlāk pārbaudījām visus faktus, un inspektoram par šo atgadījumu tika izteikts rājiens.«

Beļavskis no darba policijā par šo atgadījumu un vēl citiem pārkāpumiem atlaists. Lipskis uzskata, ka pēc tam darīts viss, lai noskaidrotu, kas patiesībā tonakt vadīja automobili. Šim cilvēkam par nederīgas autovadītāja apliecības uzrādīšanu būs tiesa.

Pastars pie policijas vadības vērsās ar iesniegumu par mantiskā, personiskā un morālā kaitējuma atlīdzību. Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis atbildes vēstulē atzīst, ka «2008.gada 24.aprīlī Ludzas RPP tika pieņemts lēmums par disciplinārlietas ierosināšanu pret Ludzas RPP jaunāko inspektoru virsniekvietnieku Artūru Beļavski, jo viņš sastādījis administratīvā pārkāpuma protokolu, nenoskaidrojot pārkāpumu izdarījušās personas personību, bet pamatojoties uz nederīgas transportlīdzekļa vadītāja apliecības datiem. (..) Par šo prasību neievērošanu viņam piemēroja disciplinārsodu - rājienu. (..) Administratīvā procesa likuma 92. pantā ir noteikts, ka ikviens ir tiesīgs prasīt atbilstīgu atlīdzinājumu par mantiskajiem zaudējumiem vai personīgo kaitējumu, kas viņam nodarīts ar administratīvo aktu vai iestādes faktisko rīcību».

Tomēr turpat tālāk norādīts, ka policija neko maksāt negrasās, jo «nav iesniegti pierādījumi, kas apliecina faktu, ka Pastaram ir nācies apmaksāt transporta izdevumus četriem braucieniem no Preiļiem uz Ludzu un atpakaļ, un diviem braucieniem no Preiļiem uz Rīgu un atpakaļ. (..) Valsts policija nepiekrīt Pastara iesniegumā norādītajam atgalvojumam, ka «bez tam es ilgstoši nevarēju pats braukt pie stūres, jo darbojās transporta līdzekļa vadīšanas aizliegums, tika mazināts mans gods, jo es tiku nepamatoti uzskatīts par agresīvu pārkāpēju, par personu, kas vada transporta līdzekli alkohola reibumā». Informācija par Ludzas rajona tiesas lēmumu par administratīvā pārkāpuma soda uzlikšanu Jurim Pastaram taču netika publicēta un par šo gadījumu nenotika publiskas diskusijas, līdz ar to nav pamata apgalvojumam, ka nodarītais morālais kaitējums izpaužas kā psiholoģiskas ciešanas.«

Lai jaunajam puisim izgaisinātu jebkādas cerības kaut ko saņemt, atbildes vēstules beigās Lieljuksis raksta: «Valsts policija ir konstatējusi, ka Pastaram tiesību aizskārums konkrētā gadījumā nav smags, neatzīst un uzskata par nepamatotu prasību par zaudējumu atlīdzināšanu 8199,90 latu apmērā. (..) Saskaņā ar Zaudējumu atlīdzināšanas likuma 14.panta 4.daļu Jura Pastara uzticība Latvijas valstij un Valsts policijai ir atjaunojama ar iestādes rakstveida atvainošanos.«

Izlasījis Valsts policijas priekšnieka parakstīto vēstuli, Pastars saka: «Par advokāta pakalpojumiem es samaksāju 118 latus, braucieniem uz Rīgu un Ludzu es ņēmu autovadītāju un viņam maksāju, bet šo summu es pat nerēķinu. Tāpat kā maksu par viesnīcu. Prasu tikai, lai man atlīdzina benzīna izmaksas un tie ir 81,90 lati. Pārējos 8000 latus es prasu kā kompensāciju par man nodarītajiem morālajiem un materiālajiem zaudējumiem. Es tiesā varu pierādīt, ka šodien vidēji kvalificēta celtnieka darba diena maksā 25-40 latus. Es šo naudu nevarēju nopelnīt, jo man nācās autovadītāja tiesību lieguma dēļ sēdēt mājās. Esmu pārliecināts, ka vismaz daļu no šīs summas es no Valsts policijas piedzīšu un tā būs laba mācība tiem, kuri domā - Valsts policija ir pasaules naba, bet jūs, vienkāršie cilvēki, neesat nekas!"