Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No traumām visvairāk mirst bērni vecumā no 15-18 gadiem

Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija apkopotā statistika par 2007. Gadu liecina, ka visaugstākā bērnu mirstība ārējo cēloņu dēļ un traumatisma rādītāji ir vecumā no 15 līdz 18 gadu vecuma grupā.

Visvairāk bērnu šajā vecuma grupā mirst ceļu satiksmes negadījumos, otrs biežākais nāves cēlonis ir noslīkšana. Taču visvairāk traumu jaunieši gūst mājās. Vecuma grupā no 0 līdz 18 gadiem traumas tiek gūtas dažādu sasitumu rezultātā, tiem seko vaļējas brūces, lūzumi un sastiepumi. Daudz bērnu arī mirst ugunsgrēkos.

Apkopotie dati liecina, ka šajā vecuma grupā 2007. gadā no ārējiem cēloņiem miruši 38 bērni, vecuma grupā no 10-14 gadiem miruši 18 bērni, bet vecuma grupā no 5-9 gadiem - 20 bērni. Izņemot 2006. Gadu, mirstība no ārējiem cēloņiem bijusi krietni vien lielāka – 2004. Gadā vecuma grupā no 15-17 gadiem no ārējiem cēloņiem miruši 79 bērni, kas ir lielākais skaits pēdējo gadu laikā.

Ministrija norāda, ka īpaša uzmanība būtu jāpievērš augstajam vardarbības līmenim vienaudžu vidū, kā arī pieaugošajai vardarbībai pret bērniem ģimenē un sabiedrībā, kas gan varētu būt saistīta ar arvien pieaugoši vardarbības atpazīšanu sabiedrībā un asāku reakciju uz to.
Tā kā otrs biežākais ārējais nāves cēlonis vecuma grupā no 0 – 4 un no 5 – 9 gadiem ir noslīkšana, tad atbildīgajām iestādēm būtu svarīgi konstatēt, kurā gada laikā pastāv augstākais noslīkšanas risks, kāds ir tā iemesls un attiecīgi pielāgot profilaktiskās aktivitātes, norāda ministrija.

Traumatisma rādītāji liecina, ka cēloņi ir ļoti dažādi: bērniem nedroša vide, nepietiekama vecāku atbildība (gan bērnu pieskatīšanā, gan atbilstošas vides nodrošināšanā mājās, piemēram, sērkociņu, sadzīves ķīmijas un medikamentu pieejamība), informācijas trūkums, skolas vecuma bērnu pienākumu nepienācīga pildīšana. Tāpēc traumatisma risku novēršanā un profilaksē ir svarīgs aptverošs risku izvērtējums, kas ietver gan fizisko, gan garīgo, gan sociālo, gan citu traumatisma risku cēloņu analīzi.

Ministrijas ziņojumā secināts, ka vienota bērnu traumu uzskaites sistēma sekmētu efektīvāku politikas realizēšanu bērnu traumatisma un mirstības mazināšanai.