Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Čehijas premjers paliks Krievijā līdz gāzes krīzes beigām

Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts Čehijas premjerministrs Mireks Topolaneks Krievijas premjerministram Vladimiram Putinam paziņoja, ka viņš paliks reģionā līdz gāzes krīzes atrisināšanai.

«Es Ukrainas līderiem pavēstīju, ka es palikušu reģionā, līdz mēs panāksim gāzes plūsmas atjaunošanu,» norādīja Topolaneks, tiekoties ar Putinu viņa ārpilsētas rezidencē Novo Ogarjovā.

Tikmēr Putins paziņoja, ka gāzes krīze pasliktinās.

Savukārt Krievijas gāzes koncerna «Gazprom» pārstāvis Sergejs Kuprijanovs apsūdzēja Ukrainas prezidentu Viktoru Juščenko par vilcināšanos apstiprināt vienošanos, kas ļautu atsākt gāzes tranzītu Eiropai.

Topolaneks piektdienas vakarā Kijevā tikās ar Ukrainas premjerministri Jūliju Timošenko un prezidentu Viktoru Juščenko, lai meklētu risinājumu Krievijas un Ukrainas gāzes konfliktam, kas apturējis gāzes piegādes Eiropai.

Juščenko piektdienas vakarā paziņoja, ka Ukraina piekrīt uzņemt Krievijas enerģētikas jomas amatpersonas, kas uzraudzītu Krievijas gāzes tranzītu caur Ukrainu.

«Mēs uzņemamies pienākumu ļaut Krievijas puses pārstāvjiem pieeju [gāzes cauruļvada] ieejas un izejas punktā Ukrainā,» žurnālistiem pavēstīja Juščenko.

Tomēr līdz sestdienas pusdienas laikam Juščenko vēl joprojām nebija parakstījis vienošanos par Krievijas novērotāju ielaišanu valstī.

Piektdien Kijevā ieradās arī ES novērotāju komanda, kas sākuši darbu Ukrainas gāzes transporta kompānijas «Ukrtransgas» centrālajā gāzes sadales stacijā Kijevā.

ES novērotāju grupā ietilpst 20 cilvēki, ieskaitot vadošo Eiropas gāzes kompāniju ekspertus un ES amatpersonas.

Ar ES starpniecību panāktā noruna paredz, ka misijā Ukrainā piedalīsies arī novērotāji no Krievijas, bet novērotāji no Ukrainas kopā ar saviem ES kolēģiem izvērtēs situāciju Krievijā.

Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins iepriekš solīja, ka Krievijas gāzes piegādes Eiropai tiks atsāktas uzreiz pēc novērotāju ierašanās attiecīgajos gāzes transporta infrastruktūras punktos.

Līdz ar Krievijas gāzes tranzīta apturēšanu caur Ukrainu gāzes piegādes pārtrūkušas 18 Eiropas valstīm. Liela daļa Balkānu reģiona ir pilnībā atkarīga no Krievijas gāzes piegādēm, tādēļ gāzes trūkuma dēļ simtiem tūkstošiem mājsaimniecību ir apturēta centrālā apkure.

Slēgts simtiem skolu un bērnudārzu, kā arī ražošanu nācies apturēt desmitiem rūpnīcu.