Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina atteikties no partiju «lokomotīvēm»; koalīcija prasa pamatojumu

Trīs opozīcijas partijas aicina atteikties no partiju «lokomotīvēm», savukārt koalīcijas partijas uzskata, ka par šo jautājumu nepieciešama plašāka diskusija, liecina aģentūras LETA politiķu veiktā aptauja.

Partijas «Jaunais laiks» (JL) priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa norāda, ka pirmais solis vēlēšanu sistēmas uzlabošanā ir grozījumu pieņemšana Saeimas vēlēšanu likumā, kas paredzētu, ka viens kandidāts drīkst kandidēt tikai vienā vēlēšanu apgabalā. «Šādus grozījumus iesniedzām Saeimas atbildīgajai komisijai jau sen, tie netiek atbalstīti un virzīti tālāk,» informē Āboltiņa. Arī partija «Pilsoniskā Savienība» (PS) nākusi klajā ar šādu vēlēšanu grozījumu iniciatīvu.

«Sabiedrība citai politikai» (SCP) līdzpriekšsēdētājs Artis Pabriks sacīja, ka plašāka vēlēšanu sistēmas maiņa prasa dziļākas diskusijas, tomēr, viņaprāt, iespējams bez «dramatiskām sāpēm» uzlabot vēlēšanu sistēmu jau līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, nosakot, ka jebkurš kandidāts kandidē tikai vienā vēlēšanu apgabalā.

SCP un JL skaidro, ka vēlēšanu sistēmas tūlītēju uzlabojumu dotu aģitācijas ierobežošana, kā arī partiju finansēšana no valsts budžeta. «Jārīkojas tāpat kā Lietuvā - jāievieš visu veidu reklāmu aizliegums elektroniskajos saziņas līdzekļos. Tādējādi partijas nebūs atkarīgas no dažiem sponsoriem, bet no sabiedrības, kas radīs iespēju tikt ievēlētam nevis pēc reklāmām, bet pēc kvalitātes. Jāveicina atklātas diskusijas, jo patlaban opozīcijai grūti informēt sabiedrību kaut vai par piedāvājumu uzlabot ekonomisko situāciju, jo trūkst forumu, kur par to diskutēt. Pierastie divu minūšu priekšvēlēšanu klipi, kur ar zirgiem jāj, neder,» uzskata Pabriks.

Apvienības «Saskaņas centrs» (SC) frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, jautāts par «vēlēšanu lokomotīvēm» norāda, ka atteikšanās no tām būtu nenozīmīgs uzlabojums. «Jāpāriet uz mažoritāro vai vismaz jaukto vēlēšanu sistēmu, jo esošo daži ir pratuši izmantot savtīgāk, nekā sabiedrība gribētu,» pārliecināts Urbanovičs, atgādinot, ka šāda SC iniciatīva tikusi noraidīta, un kā risinājumu aicinot Valsts prezidentu Valdi Zatleru nākt klajā ar savu vēlēšanu sistēmas maiņas priekšlikumu vai rosinot Saeimas atlaišanu.

Partijas «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» (PCTVL) frakcijas priekšsēdētājs Jakovs Pliners pauž viedokli, ka «pārmaiņas pārmaiņu dēļ ir bezjēdzīga jezga. Iespējams, ka vajadzētu organizēt speciālu komisiju, kur strādātu arī partiju pārstāvji. Šī komisija arī sniegtu savu viedokli, ar ko esošā sistēma ir laba vai slikta un kāda būtu labāka. To varētu darīt kopā ar zinātniekiem un politologiem,» norāda Pliners, apgalvojot, ka zinātniski pamatotas pārmaiņas PCTVL atbalstītu.

Apvienības «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» (TB/LNNK) frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats norāda, ka nepieciešami nopietni argumenti, kāpēc vēlēšanu sistēma būtu jāmaina, bet ir gatavs par šo jautājumu diskutēt. «Esošās kārtības maiņa pati par sevi visas problēmas neatrisinās,» domā Grīnblats.

Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis ir gatavs sarunām par jebkādām izmaiņām.

LPP/LC frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš uzsver, ka bez akadēmiskām konferencēm un diskusijas par šo jautājumu jebkuri ierosinājumi nav nopietni. «Šis jautājums jāsaista ar Satversmes grozījumiem, kur noteikta vēlēšanu sistēma,» Bērziņš informē aģentūru LETA.

Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) pauda, ka varētu nākt klajā ar iniciatīvu, kas paredzētu atteikties no vēlēšanu «lokomotīvēm» visos apgabalos, tomēr norāda, ka īsti neizprot, kādēļ ir skeptiski viedokļi par pastāvošo sistēmu, atsaucoties uz demokrātiju, jo uzskata, ka vēlētāji savu balsi atdod par partijām, nevis konkrētiem cilvēkiem.