Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Joprojām neizdodas Sv.Pētera baznīcas gaiļa nocelšana

Laika apstākļu dēļ arī šodien nav izdevusies Rīgas Sv.Pētera baznīcas gaiļa nocelšana, aģentūru LETA informēja SIA «Falkors I.A.U» pārstāvis Artūrs Lazdiņš.

Speciālisti šodien uzkāpuši baznīcas tornī un secinājuši, ka stiprā vēja dēļ gaiļa noņemšana ir ļoti apgrūtināta. Pagaidām arī nav arī zināms, kad varētu notikt nākamais mēģinājums, jo laika apstākļu uzlabošanās netiek prognozēta.

Kā iepriekš skaidroja Lazdiņš, paša gaiļa nocelšana var prasīt vienu dienu, un, ja viss izdodas kā paredzēts, to var paveikt trīs līdz četru stundu laikā.

Gaiļa nocelšanā piedalās aptuveni desmit līdz 11 cilvēki, no kuriem trīs līdz pieci atrodas baznīcas tornī. Cilvēki, kas piedalās gaiļa noņemšanā ik pa laikam tiek nomainīti, sacīja Lazdiņš.

Kā ziņots, līdz aprīļa vidum Rīgas Sv.Pētera baznīca būs bez gaiļa, kuru šajā laikā iecerēts rekonstruēt. Nepiemēroto laika apstākļu dēļ vairākas nedēļas aizkavējās darbu sākšana, taču tagad plānots, ka vēja rādītājs - gailis - tiks noņemts, bet atpakaļ uzstādīts pavasarī, aģentūru LETA informēja pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Rīgas nami» vadītājs Andris Lācis.

Pēterbaznīcas gaiļa uzlikšana atpakaļ atkarīga no tā, kā sekmēsies restaurācijas darbi, - baznīcas gailim tiks atjaunots zelta krāsojums, bet vienas zelta kārtas žūšana aizņem 30 dienas. Līdzko darbi būs pabeigti, gailis tiks uzstādīts atpakaļ, norādīja Lācis.

Baznīcas gaiļa demontāža nepieciešama, jo salūzusi rotācijas ass, kā dēļ spēcīgākas vēja brāzmas gadījumā rādītājs varētu tikt nolauzts. Turklāt gaiļa astē vārnas iepinušas ligzdu, kura būs jāizņem, uzsvēra Lācis.

Rīgas Sv.Pētera baznīcas vēja rādītāja demontāžai, rotācijas mehānisma remontam, gaiļa un bumbas restaurācijai, kā arī vēja rādītāja montāžai tērēs 58 966 latus. SIA «Rīgas nami» noslēgusi līgumu par šo darbu veikšanu ar SIA «Falkors I.A.U», kas bijusi viena no diviem pretendentiem uzņēmuma veiktajā cenu aptaujā. Sākotnēji šiem darbiem bija plānots tērēt 70 000 latu.

Sv.Pētera baznīca ir viena no vecākajām un vērtīgākajām viduslaiku monumentālās arhitektūras celtnēm Baltijas valstīs. Pirmo reizi ēka dokumentos minēta 1209.gadā, liecina baznīcas mājaslapā pieejamā informācija.

Vējrāžu - zeltīto gaiļu - uzlikšana Sv.Pētera baznīcas torņa smailē vienmēr notikusi svinīgi. Ar šo notikumu saistās savdabīga tradīcija, kas prasa, lai būvmeistars sēstas gailim mugurā un izdzer vīna kausu. Iztukšotais kristāla kauss viņam jāmet zemē.

Liecības vēsta, ka būvmeistara Johana Vilberna mestais kauss senlaikos esot iekritis salmos un tādējādi nav saplīsis, kas licis ļaudīm runāt, ka baznīcas torņa mūžs nebūs ilgs. Šis pareģojums piepildījies, kad 1941.gada 29.jūnijā baznīcas tornis nodedzis. Arī pati baznīca Otrā pasaules kara laikā tikusi nopostīta.

Atjaunošanas darbi tika sākti 1954.gadā. Atjaunotais Sv.Pētera baznīcas tornis ir 123,25 metrus augsts.

Pēc torņa restaurācijas jaunu gaili baznīcas tornī uzstādīja 1970.gada 21.augustā, un tad arhitekta Pētera Saulīša mestais šampanieša kauss saplīsa sīkās druskās - par zīmi, ka tornis stāvēs mūžam.