Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LM: 2010.gadā bezdarba līmenis varētu samazināties līdz 10%

Reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā 2010.gadā varētu samazināties līdz aptuveni 10%, liecina Labklājības ministrijas (LM) sniegtās prognozes.

Tas nozīmē, ka, salīdzinot ar 2009.gadu, tas varētu samazināties aptuveni par diviem procentpunktiem, jo 2009.gadā prognozētais reģistrētā bezdarba līmenis ir 12%.

Tai pašā laikā LM speciālisti norāda, ka šī prognoze ir diezgan vispārīga, jo reģistrētā bezdarba situācijas attīstība ir atkarīga no tā, cik veiksmīgi tiks veikta makroekonomiskās situācijas stabilizēšana, kā tiks īstenots uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāns un cik jaunu darbavietu uzņēmēji spēs radīt, kā arī no tā, kā tālāk attīstīsies pasaules finanšu krīze un ekonomiskā situācijā citās valstīs, kā un cik efektīvi tiks izmantoti struktūrfondu līdzekļi un starptautisko finanšu institūciju izsniegtais aizdevums tautsaimniecības attīstības stabilizācijai.

Vakanču, bezdarba un citi rādītāji liecina, ka lielāko bezdarba līmeņa pieaugumu piedzīvos tieši mazāk kvalificētie darbinieki, tādēļ LM uzsver konkurētspējas paaugstināšanas, kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalifikācijas pasākumu nozīmīgumu, kurus, šim mērķim izmantojot arī Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu, šogad turpinās sniegt Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA).

NVA piedāvā arī pasākumus, kas vērsti uz komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanu, kas pašreiz ir vairāk vērsti uz bezdarbniekiem ar augstāko izglītību, kuru skaits pēdējo mēnešu laikā arī ir pieaudzis.

NVA filiālēs rindas, lai pierakstītos bezdarbniekos ir garas, taču ne visi bezdarbnieki saņem pabalstu. NVA reģistrē jebkuru darbu zaudējošu vai bez darba esošu cilvēku, kurš vēlas atrast darbu neatkarīgi no darba stāža vai nodokļu maksājumiem.

Turpretī, kā norāda NVA speciālisti, bezdarbnieku pabalsta saņemšana ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, sociālā nodokļa maksājuma, darba stāža, kas ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) kompetencē.

Kā aģentūrai LETA norādīja VSAA, pabalstu nesaņem ilgstošie bezdarbnieki, kuri pabalstu noteiktu laiku jau ir saņēmuši, bet darbu vēl nav atraduši, cilvēki, kas strādājuši nelegāli un nav sociāli apdrošināti, kā arī māmiņas, kas atradās bērna kopšanas atvaļinājumā un faktiski kopa bērnu, bet vecāku pabalstu šajā laikā saņēma bērna tēvs, līdz ar to apdrošināts bezdarbam vecāku pabalsta saņemšanas laikā bija bērna tēvs, nevis māmiņa, kura tagad vēlētos saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits par 2008.gada decembri būs pieejams pēc 15.janvāra, bet šobrīd VSAA ir pieejama informācija, ka 2008.gada novembrī bezdarbnieka pabalstu saņēma 154 300 bezdarbnieku. Salīdzinoši, 2008.gada janvārī pabalstu saņēma 121 800 bezdarbnieku. Tas nozīmē, ka bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits pieaudzis par 32 500 cilvēkiem.

Bezdarbnieka pabalsta vidējais apmērs novembrī bija 162,98 lati.