Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Paredzēts likvidēt 6 ministrijas; arī 42 padotības iestādes likvidē

TV3 raidījuma «Nekā Personīga» rīcībā no drošiem avotiem nonācis pēdējās dienās premjera Ivara Godmaņa valdībā tapušais plāns un pēc radikālākā scenārija valdībā paliek tikai desmit ministrijas. Pēc Godmaņa jaunākā plāna, valdībā vairs nav sešu ministru posteņu. Taču tiek solīts jaunajā ministru kabinetā saglabāt politisko spēku līdzsvaru. Analizētas 138 ministriju un to padotības iestādes. Radikālākajā scenārijā tiek pieļauts, ka samazinājums skar 42 iestādes. Nelielas izmaiņas veicot, tikai 19.

Vismazāk pārmaiņas skar ārlietu ministriju, kas paliek Tautas partijas un visticamāk arī ministra Māra Riekstiņa pārziņā. Neskartas Godmaņa ministriju optimizācijas plānā ir arī Aizsardzības un Finanšu ministrijas, kuru stūrmaņiem gan Tautas partija gatavojot jaunus kadrus. Kā atsevišķa saglabājas arī Kultūras ministrija, ziņo raidījums.

Vienu savu ministru gan Tautas partijai var nākties upurēt, par reģionālo attīstību turpmāk liekot rūpēties «tēvzemiešu» pārvaldītajai ekonomikas ministrijai. Tieslietas, savukārt,  plānots apvienot ar Iekšlietu ministriju. Pēc neoficiālām ziņām par šīs apvienotās  ministrijas saimnieku varētu atstāt Mareku Segliņu no Tautas partijas.

Zaļo zemnieku (ZZS) pārziņā saglabājas Izglītības un zinātnes ministrija. Vissmagākā (ZZS) var izrādīties labklājības nozares pārraudzīšana, kurā iekļauta Veselības ministrija  un pēc plāna  pievienojamas arī bērnu un ģimenes lietas.

Atsaucoties tikai uz vienu Austrijas valsts piemēru Eiropā, iecerēta Zaļo zemnieku pārziņā esošo Zemkopības un vides ministriju apvienošana. Bet kā vienīgais ministrs no LPP/LC šai Godmaņa valdībā satiksmes ministra krēslā paliktu Ainārs Šlesers, ar klāt pievienotām e – lietu sekretariāta funkcijām. Kopā tātad desmit ministrijas, tikai par vienu mazāk nekā savulaik Andra Bērziņa valdībā.

«Kad  es biju ministru prezidents bija 11 ministrijas, manuprāt, vesela virkne   jautājumu risinājās daudz dinamiskāk un straujāk,» norāda LPP/LC Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

LPP/LC plānots vislielākais ministru posteņu samazinājums, tomēr tā, protams, atbalstīs sava premjera plānus. Arī TB/LNNK kā mazākais koalīcijas partneris lielas iebildes neceļ.

«Kā premjers teica, ka pirmais jāsaglabā šī koalīcija ,tā , ka šeit nav runa par citas  partijas pieaicināšanu. Jāsaglabā aptuvens vietu skaits proporcionāls tam, kāds ir saeimā. Tā ka visiem ir jāsarūmējās,» pauž TB/LLNK Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats.

Tautas partija, kas pirmā sāka runāt par ministriju skaita samazināšanu, tagad sākusi apšaubīt premjera plānu un izsaka dažādas savas versijas, kā optimizēt augstāko valsts pārvaldi.

Mareks Segliņš Tautas partijas priekšsēdētājs: «Ir pilnīgi skaidrs, ka samazinot 3-4 vai 5 ministru  posteņus, ietaupījums naudas izteiksmē  nekāds izcilais  nav, mēs katrs zinām, cik ir ministra alga,  sareizinām  ar 12  un iegūstam tos ienākumus valstij, cik liels ir tas ieguvums valstij, tas vairāk ir kā solidārs žests.«

Zaļie zemnieki pieļauj, ka Godmaņa plāns var arī netikt īstenots pilnībā.

Mārtiņš Roze Zemkopības ministrs (ZZS): «Attiecībā uz ministriju apvienošanu, iespējams, ka daļa no maksimālās programmas netiks izpildīta. Es pieļauju.  Kāda no optimizācijas  noteikti būs. Bet absolūti neizbēgama ir to institūciju optimizēšana, kas ir zem ministrijām.«

Ministrijas padotības iestādes, dažādas aģentūras, dienesti un centri bieži ar funkcijām, kas dublējas, arī radījuši valsts aparātu tik uzblīdušu. Analizētas 138 ministriju un to padotības iestādes. Radikālākajā scenārijā tiek pieļauts, ka samazinājums skar 42 iestādes. Nelielas izmaiņas veicot, tikai 19.

Lai zinātu, kurai ministrijai turpmāk, kura aģentūra pakļausies  vispirms ir jāpieņem skaidrs lēmums par  valdības aprisēm.  Pirmdien koalīcijas partneri  tikšot  iepazīstināti  ar rakstisku Godmaņa valdības plānu, un vēlākais pēc divām nedēļām tiem ir jādod sava piekrišana.

Novērst  funkciju pārklāšanos un dublēšanos starp iestādēm, parādot kur var reāli ietaupīt un lietderīgāk izmantot budžeta līdzekļus valsts pārvaldē, palīdzētu funkciju audits , kas ievērojami ieildzis. 

Tas nešaubīgi atklātu arī, vai ir lietderīgi, ka, piemēram, Finanšu ministrijā no 22 departamentiem , ceturtā daļa – seši   departamenti ar kopumā 22 nodaļām, visi atbild par Eiropas savienības līdzekļu dokumentu gatavošanu un apriti.