Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība noteiks būvniecības nozares attīstības pamatnostādnes nākamajiem pieciem gadiem

Valdības komiteja šodien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotās Būvniecības nozares attīstības pamatnostādnes 2009.-2013.gadam, kas izstrādātas ar mērķi nodrošināt stabilu konkurētspējīgas, ilgtspējīgas un efektīvas būvniecības nozares attīstību.

Pamatnostādnes noteiks nozares attīstības pamatprincipus un virzienus turpmākajiem pieciem gadiem. Izstrādātais dokuments gan saņēma premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) kritiku par nepietiekamu kvalitāti, tāpēc līdz izskatīšanai valdības sēdē tika nolemts to uzlabot un saskaņot ar visām iesaistītajām organizācijām, piemēram, Latvijas Būvnieku asociāciju.

Uzklausot EM sniegto informāciju par būvinspekcijā vidēji gadā saņemto iesniegumu skaitu, premjers rosināja tajā radikāli samazināt darbinieku skaitu.

Kā norāda EM, būvniecības nozare ieņem nozīmīgu vietu Latvijas tautsaimniecībā - tās īpatsvars iekšzemes kopproduktā ir vairāk nekā 10%, būvniecības nozarē 2007.gadā bija nodarbināti 11% no visiem strādājošajiem. Laika periodā no 2004.gada bija vērojams straujš būvniecības apjomu pieaugums, kas attiecīgi izraisīja būvniecības izmaksu pieaugumu, konkurences līmeņa un kvalitātes pazemināšanos.

Būvniecības nozarē konstatētas tādas būtiskas problēmas kā neviennozīmīgi traktējams būvniecības nozares normatīvais regulējums un nepietiekami efektīva institucionālā struktūra, būvniecības uzraudzības un kontroles sistēmas trūkumi, ko raksturo nepietiekamā kapacitāte tām uzdoto funkciju īstenošanai un vienotas būvniecības informācijas sistēmas trūkums valstī.

Tāpat būtiskas problēmas ir neefektīvā sodu sistēma par konstatētajiem pārkāpumiem būvniecībā, būvizstrādājumu tirgus uzraudzības institūciju nepietiekamā kapacitāte cilvēku un finansiālo resursu ziņā, būvizstrādājumu ražošanas un atbilstības novērtēšanas sistēmā notiek izmaiņas saistībā ar Eiropas Savienības Būvizstrādājumu regulas paredzamo pieņemšanu un Eirokodeksa prasību ieviešanu, kvalificētu speciālistu trūkums un nepietiekama risinājumu, kuri paaugstina ēku energoefektivitāti un nodrošina vides pieejamību, izmantošana būvniecībā.

Pamatnostādņu galvenais mērķis ir nodrošināt stabilu konkurētspējīgas, ilgtspējīgas un efektīvas būvniecības nozares attīstību. Lai īstenotu pamatnostādnēs noteikto mērķi, ir noteikti šādi apakšmērķi - samazināt administratīvos šķēršļus; uzlabot būvniecības informācijas apriti, pilnveidojot būvniecības valsts kontroles un uzraudzības sistēmu; veicināt ēku energoefektivitātes paaugstināšanu, pilnveidojot būvnieku profesionālās un augstākās izglītības un kvalifikācijas paaugstināšanas sistēmas un būvzinātnes attīstību.

Pamatojoties uz definētajiem mērķiem un identificētajām problēmām, ir noteikti trīs galvenie darbības virzieni - būvniecības normatīvo aktu bāzes un institucionālās sistēmas pilnveidošana; uzlabot būvniecības informācijas sistēmu, pilnveidojot būvniecības valsts kontroles un būvizstrādājumu aprites uzraudzības sistēmas; paaugstināt ēku energoefektivitātes rādītājus, izveidojot ēku energosertificēšanas sistēmu, pilnveidojot būvniecības speciālistu sagatavošanu un veicinot būvzinātnes attīstību.

Pamatnostādnes, piemēram, paredz atteikties no būvniecības inventarizācijas lietām, taču valdībā tika nolemts, ka šāds risinājums ir iespējams tikai gadījumā, ja EM piedāvās kādu alternatīvu risinājumu.

Pamatnostādnēs noteikto mērķu sasniegšana tiks nodrošināta saskaņā ar piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Pamatnostādnēs noteikto mērķu sasniegšanai un identificēto problēmu novēršanai EM izstrādās Rīcības plānus 2009.-2010.gadam un 2011.-2013.gadam, kuros tiks detalizēti noteikti veicamie pasākumi, izpildes termiņi, atbildīgās institūcijas un to īstenošanai nepieciešamais finansējums.