Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Virtuve - omulīgākā vieta, kur sapulcēties ģimenei

Virtuve un ēdamtelpa ir vietas, kur ģimene sapulcējas kopā, ja ne katru dienu brokastīs un vakariņās, tad vismaz brīvdienās uz kopīgām pusdienām, tāpēc šai telpai jābūt iekārtotai ērti un omulīgi.

 Daudzās zemēs ēdiena gatavošana ir vesels rituāls, kas prasa laiku, enerģiju un mīlestību. Mūsdienu steigā cilvēki nereti ēdiena gatavošanu «novienkāršojuši», bieži izvēloties kulinārijas pusfabrikātus vai jau sagatavotu maltīti. Straujais dzīves ritms ieviesis savas korekcijas arī virtuves iekārtojumā, tas kļuvis daudz parocīgāks un funkcionālāks.

Virtuve un ēdamistaba - kopā vai atsevišķi?

Daudzos mājokļos virtuves un ēdamistabas zonas ir sapludinātas, veidojot kopēju telpu. Dažviet virtuve un ēdamtelpa atdalīta ar samērā populāro mēbeli - bāra leti. Citviet izveidota tā dēvētā «sala» - virtuves bloks telpas centrā.

Kopā vai atsevišķi? - tas ir gaumes un iespēju jautājums. Interjera speciālisti gan atzīmē, ka apvienotā telpa vairs nav modes viļņa virsotnē. Cilvēki arvien biežāk izvēloties abas iepriekš minētās telpas iekārtot atsevišķi, lai virtuves tehnoloģiskās ierīces un ēdiena gatavošanas process būtu atdalīts no telpas, kur uzturas mājas saimnieki un viņu viesi.

Un tomēr bāra letes joprojām ir pieprasīts risinājums. No dizaina viedokļa tās pilda divas funkcijas - atdala telpu un atsvaidzina interjeru. Tāpat cilvēkiem ēdamistabas risinājumā aktuāla šķiet tā dēvētā «sala» - virtuves iekārtas bloks, kas atrodas telpas vidū. Tajā var atrasties arī plīts un izlietne.

Mūsdienīgs aprīkojums

Mūsdienīga cilvēka virtuvē būtu jābūt sadzīves tehnikai, kas ikdienu un saimniekošanu padara vieglāku - mikroviļņu un cepeškrāsnij, tvaiku nosūcējam, gāzes vai elektriskajai plītij, ledusskapim, trauku mazgājamai mašīnai, virtuves kombainam, atsevišķos gadījumos arī veļas mašīnai.

Ja virtuve nav liela, tad pie darba virsmas vajadzētu iebūvēt izvelkamo plauktu, kas atbilstoši vajadzībai palielinās ēdiena gatavošanas zonu. Patlaban modē ir tā dēvētie stūra mehānismi - skapīša durvīs atrodas metāla paliktņi, kas pēc durtiņu atvēršanas izvēršas uz āru, un kuros var glabāt katlus, bļodas un tamlīdzīgas lietas. Līdzīgu sistēmu var iekārtot kausu, caurduru u.tml. glabāšanai. Jau iepriekš zināma un plaši izmantota ir atkritumu tvertnes ievietošana speciālā skapītī, kur paredzēta vieta arī dažādiem tīrīšanas līdzekļiem, slotiņai un liekšķerei. Tāpat zināma ir metāla paliktņu vai sietu novietošana pie sienas trauku žāvēšanai.

Gaisma plauktos un durvīs

Virtuvē ļoti svarīgs ir apgaismojuma novietojums. Zonai, kurā tiek gatavots ēdiens, jābūt pietiekami apgaismotai. Tāpat labam apgaismojumam jābūt arī virs ēdamgalda. Virtuvē griestu apgaismojumu var «uzlabot», atsevišķus gaismas ķermeņus novietojot virs ēdiena gatavošanas virsmas. Šim nolūkam var izmantot gaismas ķermeņus ar maināmu virzienu. Mūsdienīgs risinājums ir gaismekļu iebūvēšana plauktā, kas novietots virs darba virsmas. Netradicionāls risinājums ir spuldzīšu iebūve virtuves skapjos.

Avangards un minimālisms

Latvijas mēbeļu veikalos plašā klāstā var nopirkt visdažādākās virtuves iekārtas. Speciālisti teic, ka patlaban modē nākot avangarda stils ar horizontālām, it kā izstieptām virtuves iekārtām, kam nav daudz dažādu sarežģītu detaļu. Aizvien vēl modē ir minimālisma stilā veidotas virtuves, kurās bieži tiek izmantotas metāliska klājuma virsmas.
Un, protams, nekad no modes neiziet klasiskās koka virtuves.

Tehnikas izvēle

Virtuves tehnikas izvēlē jāņem vērā mājokļa iemītnieku dzīvesstils un paradumi. Ja mājinieki bieži izvēlas ēdienu pusfabrikātus, tad noteikti saimniecībā noderēs mikroviļņu krāsns. Ja ģimenē ir daudz cilvēku, tad par skādi nenāks trauku mazgājamā mašīna.

Taču īpaši laba lieta, kas noderēs ikvienā virtuvē, ir tvaiku nosūcēji. Īpaši noderīga šī tehnika ir saimniecībās, kur ēdiens tiek gatavots vairākas reizes dienā. Kā zināms, ēdiena gatavošanas laikā rodas tvaiki ar organiskām daļiņām. Šī plānā tauku kārtiņa nosēžas uz virsmām, un drīz vien izrādās, ka virtuve prasīt prasās pēc remonta. Tvaiku nosūcēji šo brīdi attālinās.