Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gada vidējā inflācija pērn bijusi 15,4%

Pagājušajā gadā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem ir palielinājies par 15,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Savukārt decembrī, salīdzinot ar 2007.gada decembri, gada inflācija bija 10,5%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu pagājušajā gadā bija ar mājokļa uzturēšanu saistīto preču un pakalpojumu cenu kāpumam vidēji par 31,6%, veidojot vairāk kā 1/3 no kopējā cenu pieauguma. Pērn strauji pieauga siltumenerģijas (par 51,9%), elektroenerģijas (par 39,2%), gāzes (par 57,2%, ūdens apgādes (par 21,3%), kanalizācijas (par 20,5%), atkritumu savākšanas (par 19,9%) un mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumu (par 32,4%) cenas.

Tāpat pērn turpināja sadārdzināties pārtikas produktu cenas, īpaši kāpumu varēja novērot gada pirmajā pusē. Gaļa un gaļas izstrādājumi kļuva dārgāki par 14,6%, maize un graudaugu izstrādājumu – par 11,0%, zivis un zivju izstrādājumi – par 15,2%, eļļa un tauki – par 28,2%, bezalkoholiskie dzērieni – par 9,0%. Pieaugot nodokļu likmēm, pērn par 52,8% sadārdzinājās tabakas izstrādājumi.

Tāpat turpināja palielināties lielākās daļas pakalpojumu cenas. Transporta pakalpojumu cenas pieauga vidēji par 25,0%, tai skaitā sliežu ceļa transporta – par 27,2%, autotransporta –par 29,0%, gaisa transporta – par 11,1%. Par 25,6% dārgāki kļuva ambulatorie pakalpojumi, īpaši ārsta izsaukums mājās, ārstnieciskās procedūras un ārsta – speciālista konsultācijas. Cenas pieauga ēdināšanas, izglītības, apģērbu tīrīšanas un apavu labošanas, frizētavu un personīgās aprūpes iestāžu, transporta uzturēšanas un remonta, notāra, pasta, finanšu, atpūtas un kultūras pakalpojumiem. Cenu kāpuma temps pakalpojumiem bija straujāks gada sākumā, bet otrajā pusgadā tas ievērojami samazinājās.

Krasas cenu svārstības 2008. gadā tika reģistrētas degvielai – līdz gada vidum tās strauji palielinājās, bet kopš augusta degvielas cenas sāka strauji kristies. Kopumā gada laikā degviela kļuva par 14,9% lētāka.

Pērn cenas samazinājās arī TV, audio un video tehnikai (-14,9%), datortehnikai (-20,1%), fototehnikai (-16,0%), telefoniem (-15,9%) un sadzīves aprīkojumam (-4,4%). Turpināja samazināties telekomunikāciju pakalpojumu cenas (-3,3%), īpaši mobilo sakaru priekšapmaksas tarifi.

Cenas kritās arī sporta un atpūtas piederumiem, automobiļiem, apģērbiem, apaviem, mājsaimniecības tekstilizstrādājumiem, skaņas un attēla ieraksta līdzekļiem, viesnīcu un mājokļa remonta pakalpojumiem, kā arī atsevišķiem pārtikas produktiem (sieram, cukuram, atsevišķiem augļiem un dārzeņiem).