Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Banka šī gada vidējo inflāciju prognozē 6,5% apmērā

Inflācija turpinās strauji samazināties arī tuvākajā nākotnē, sasniedzot viencipara skaitli jau šī gada pirmajos mēnešos.

2009.gadā gada vidējā inflācija nepārsniegs 6,5%, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Bankas (LB) Makroekonomiskās analīzes daļas vecākā ekonomiste Krista Kalnbērziņa.

Jau ziņots, ka patēriņa cenas Latvijā pagājušajā gadā pieaugušas par 10,5%. 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 15,4%. 2007.gadā šis rādītājs bija 10,1%, šodien paziņoja Centrālā statistikas pārvalde (CSP).

Kalnbērziņa norāda, ka šī gada sākumā veiktās izmaiņas nodokļu likmēs īslaicīgi palielinās gada inflāciju. «Janvāra inflācija varētu nedaudz pārsniegt aizvadītā gada decembra līmeni, tomēr jau šī gada februārī paredzama inflācijas lejupslīdes turpināšanās. Tas ļauj sagaidīt viencipara inflāciju jau šī gada pavasarī.»

Eksperte uzsvēra, ka gaidāma arī inflācijas samazināšanās daudzās Latvijas tirdzniecības partnervalstīs, kas labvēlīgi ietekmēs patēriņa cenu pieauguma palēnināšanos Latvijā.

«Tautsaimniecības attīstības tempiem bremzējoties straujāk, nekā sākotnēji gaidīts, pagājušā gada nogalē inflācijas kritums apsteidza prognozes un decembrī tā sasniedza vien 10,5%,» skaidro Kalnbērziņa. Straujā krituma iemesli bija stiprs pieprasījuma samazinājums, kā arī pasaules energoresursu cenu kritums, kā dēļ būtiski mazinājās izmaksu spiediens.

«Tādējādi kopš pērnā maija, kad inflācija sasniedza augstāko punktu - turpat 18%, tā sarukusi jau vairāk nekā par trešdaļu,» norāda Kalnbērziņa.

Savukārt CSP priekšniece Aija Žīgure šodien žurnālistiem skaidroja, ka patēriņa groza izmaiņas nākamajā gadā ir grūti prognozēt. «Pievienotās vērtības nodokļa izmaiņas inflācijas rādītāju varētu palielināt par 4,4 procentpunktiem,» norāda Žīgure.