Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tango ap daudzmiljonu «Tango projektu»...

Pēdējā laikā medijos bieži tiek minēts «Tango projekts». Reklāma vai, kā tagad pieņemts teikt, «straujš publicitātes kāpums» pats par sevi ir laba lieta. Ja vien konteksts būtu pozitīvs. Diemžēl šobrīd ne konteksts, ne fakti neliecina  par savulaik plaši daudzinātā, vērienīgā projekta 10 000 m2 lielā teritorijā starp Dzirnavu, Tērbatas, Blaumaņa un Kr.Barona ielām pozitīvu virzību.

Savulaik «Tango projekts» ieguva plašu rezonansi ar intrigu, kurš no pasaulē pazīstamākajiem starptautiskajiem 5* viesnīcu operatoriem projekta ietvaros atvērs viesnīcu. Vēlāk tika apstiprinātas izskanējušās baumas - tiešām Hyatt, kam pieder vairāk nekā 730 viesnīcu un kūrortu dažādās pasaules valstīs, plānoja Rīgā atvērt viesnīcu Hyatt Regency Riga - Tango Square. Turklāt vēl ilgi pirms cita 5* projekta - Sheraton viesnīcas kompleksā «Z Towers». Toreiz plānotais numuru skaits – 160. Vēl daudzfunkcionālā kompleksa «Tango projekts» iekškvartālā bija paredzēta gājēju iela, kas savienotu Dzirnavu un Blaumaņa ielas, kā arī dzīvojamās mājas, biroju telpas, restorāni un kafejnīcas, veikali, veselības, sporta un skaistumkopšanas centri. Īpašs akcents - 3 apzaļumoti iekšējie pagalmi ielas līmenī un zaļie jumti pirmā stāva līmenī. Sākotnēji pazemes autostāvvieta bija paredzēta 120 automašīnu novietošanai, vēlāk minēts - 380. Kopējās plānotās investīcijas pārsniedza 60 miljonu LVL, termiņš – 2009.gada beigas.

Par to, ka «Tango projekta» būvniecība iesākta, var pārliecināties ikviens – teritorija iežogota, vecā apbūve nojaukta, bet būvdarbi - būvbedre un iebetonētie pamati ir iekonservēti. Kā daudziem krīzes upuriem šobrīd. Tiesa, iežogotais pagalms kalpo kā stāvvieta atsevišķiem auto.

Vēl pērnā gada rudenī NĪ kompānijas «Tango projekts» izpilddirektors Ģirts Legzdiņš stāstīja, ka «būvdarbu atsākšana ir atkarīga gan no dabas, gan finansiālajiem apstākļiem» un norādīja, ka «ātrāk par jauno gadu diez vai izdosies darbus atsākt». Turklāt Legzdiņš atzina, ka uzņēmums mēģinās samazināt projekta kopējās izmaksas, pieļaujot lētāku arhitektonisko risinājumu izmantošanu.

Ilona Bērziņa, projektu vadītāja, pirms pāris dienām portālam «Nams24» apstiprināja: «Protams, ņemot vērā ekonomisko situāciju, sadarbībā ar «RE & RE» un arhitektu firmu «KUBS» mēs strādājam pie projekta optimizācijas, bet tādā apmērā, lai būtiski nemainītos sākotnējais arhitektoniskais risinājums.» 
 
Vienlaicīgi jāatzīmē, ka SIA «Tango projekts» realizējis pirmo projektu - nama Tērbatas ielā 14 rekonstrukciju. Skaistā ēka tika atjaunota un pielāgota lielākā nomnieka – advokātu biroja vajadzībām, bet pirmais stāvs atvēlēts komerctelpām. Savukārt sētas pusē plānots projekta attīstītāja SIA «Tango projekts» birojs un citi nomnieki. «Nams24» gan neizdevās noskaidrot, vai un kas ir «citi nomnieki».

Lai vieglāk būtu izsekot projekta attīstības gaitai, piedāvājam īsu «Tango projekta» attīstības kopsavilkumu:

2004.gada maijā tiek izsludināts atklāts konkurss par daudzfunkcionāla kompleksa izbūves priekšlikuma sagatavošanu Rīgā, kvartāla daļā starp Tērbatas, Krišjāņa Barona, Blaumaņa un Dzirnavu ielu.

2005.gada jūnijā, jūlijā notiek projekta «Tērbatas centrs» publiskā apspriešana.

2005.gada novembrī topošajam daudzfunkcionālajam darījumu, dzīvojamajam un atpūtas kompleksam «Tērbatas centrs» mainīts nosaukums. Turpmāk to sauks «Tango projekts».

2006.gada septembrī SIA «Tango projekts» paraksta nodomu protokolu par 5* kategorijas viesnīcas izveidi Rīgā.

2007. gada, 5.aprīlī parakstīts līgums par Hyatt Regency Riga-Tango Square viesnīcas izveidošanu Rīgā, kuru plāno atvērt 2009. gada rudenī.

2008.gada martā SIA «Tango projekts» paziņo, ka uz laiku pārtraukti būvniecības darbi, lai pārveidotu projektu atbilstoši tirgus prasībām.

2008. gada maijā NĪ kompānija «Tango projekts» paziņo, ka jau tuvāko 2 līdz 3 mēnešu laikā plāno atsākt būvdarbus. Būvdarbu kavēšanās dēļ «Tango projektu» plānots nodot ekspluatācijā 2010.gada vidū.
 
2008.gada novembrī kompānija «Tango projekts» paziņo, ka būvdarbus kvartālā starp Tērbatas, K.Barona, Blaumaņa un Dzirnavu ielu varētu atsākt tikai 2009.gadā, bet ekspluatācijā nodot 2011.- 2012.gadā.

2008.gada decembrī vairāki Jāņa Lozes NĪ projekti, tajā skaitā «Tango projekts», cesijas darījuma rezultātā ar finansējošo banku «Nordea banka» daļēji pārgājuši Andra Šķēles un viņa ģimenes locekļu kontrolē - ieķīlāti SIA «TA projekts». «Šīs firmas īpašnieks caur SIA «TA sabiedrība», saskaņā ar «Lursoft» datiem, ir A.Šķēle. Tas ir patreizējais kreditors, ar kuru «Tango projektam» ir jānokārto saistības,» informē I.Bērziņa. Starp citu, «TA projektu» valdes priekšsēdētājs ir E.Škenderis, kurš darbojas arī vairākos citos ar Šķēles ģimeni saistītos uzņēmumos.

2009.gada 6.janvārī «Latvijas Vēstnesis» publicē sludinājumu par 5 SIA «Tango projekts» piederošo īpašumu izsolēm, kas noteiktas 2009.gada 8. un 9.aprīlī. Kopējā izsoļu sākumcena - 5,4 miljoni LVL. Turklāt pēc pārdošanas izsolē NĪ tiks saglabāti vairāki apgrūtinājumi un hipotēkas.

2009.gada 8.janvārī publicēta informācija, ka A.Šķēles kompānija «TA projekts» 17. februārī plāno izsolīt advokātam J. Lozem piederošā uzņēmuma «Blaumaņa nami» 2000 kapitāla daļas (1 kapitāla daļas vērtība = 1 LVL) un «Blaumaņa namiem» piederošās kompānijas «Tango» projekts» 100 kapitāla daļas (1 kapitāla daļas vērtība = 45 280 LVL). Minētās kapitāldaļas veido 100% abu uzņēmumu pamatkapitāla. Atbilstoši «Lursoft» datiem SIA «Tango projekts» parakstītais un apmaksātais pamatkapitāls ir 4 528 000 LVL.

Uz «Nams24» jautājumu par izsoli, kurā paredzēts izsolīt arī atjaunoto namu Tērbatas 14, kurā atrodas Lozes advokātu birojs, Ilona Bērziņa, «Tango projekts», atbild: «Ar patreizējo kreditoru  saistības jānokārto līdz 1.aprīlim, ko noteikti arī izdarīsim, un ne zemes, ne ēkas izsole nenotiks.» Vienlaicīgi I.Bērziņa uzsver: «Projekta  komanda dara visu, lai šajā starptautiski grūtajā situācijā piesaistītu projektam stratēģisko investoru un atsāktu būvniecību. Līdz šim projektā ir ieguldīts liels darbs, un mēs joprojām ticam iespējai to sekmīgi realizēt.»

Kas attiecas uz 5* viesnīcu, I.Bērziņa apstiprina: «Hyatt vadība regulāri tiek informēta par notiekošo un ar sapratni izturas pret pagaidu situāciju. Nekādu izmaiņu Hyatt līgumā šobrīd nav.» Ņemot vērā ekonomisko krīzi valstī un pasaulē, kā arī PVN pieaugumu arī viesnīcu biznesā, kā rezultātā daudziem viesnīcu operatoriem Latvijā draud bankrots, šī «pagaidu situācija» Hyatt varētu būt pat izdevīga. Tiesa, nav garantijas, ka starptautiskajam operatoram būs interese atvērt Hyatt Regency Riga, kad un ja projekts tiks realizēts. 

Kā redzams no projekta vēstures – viss, kā labā romānā – ievads, iztirzājums, intriga.  Nobeigums pagaidām nav zināms. Būdama rīdziniece priecātos, ja pilsētas centrā būtu sakopts, zaļš iekškvartāls. Galu galā, neskatoties uz krīzi, pārsimts metrus tālāk uz Dzirnavu ielas tirdzniecības centra «Galerija Patollo» celtniecība turpinās, kādēļ gan nevarētu pabeigt arī «Tango projektu»?