Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB aicina kriminalizēt prettiesisku partiju finansēšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis premjeram Ivaram Godmanim lūgumu atsākt Krimināllikuma grozījumu virzību, lai likumdošanā kriminalizētu prettiesiskas darbības saistībā ar partiju finansēšanas pārkāpumiem lielā apmērā, informē KNAB.

KNAB uzskata, ka vairāki partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumi, ja tie izdarīti lielos apmēros, var būtiski aizskart sabiedrības un valsts intereses. KNAB pieredze, kontrolējot partiju finansēšanas atbilstību likuma prasībām, kā arī ārvalstu prakse liecina, ka šādi pārkāpumi ir nozīmīgi un no citiem pārkāpumu veidiem atšķiras ar lielu bīstamību sabiedrības interesēm.

Birojs norāda, ka patlaban nav iespējams veikt izmeklēšanu, saukt personas pie kriminālatbildības un piespriest tām sodus saistībā ar nelikumīgu partiju finansēšanu un ziedojumu pieņemšanu lielā apmērā, kā arī pieprasīšanu nelikumīgi finansēt lielā apmērā partijas. KNAB ierosina kriminalizēt šādas ar partiju finansēšanu saistītās pretlikumīgās darbības, tādējādi pieļaujot to atklāšanā un izmeklēšanā izmantot kriminālprocesuālās un operatīvās darbības metodes.

Likumprojekts «Grozījumi Krimināllikumā» paredz ieviest kriminālatbildību par finanšu līdzekļu vai mantas dāvināšanu (ziedošanu) lielā apmērā, pārsniedzot atļauto apmēru vai bez pārskaitījuma attiecīgās partijas bankas kontā. Paredzēts noteikt kriminālatbildību arī tām personām, kas pieņēmušas minētos ziedojumus, kā arī personām, kas pieprasījušas veikt partijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā.

Pērn martā Ministru kabineta sēdē tika izskatīts un atbalstīts likumprojekts «Grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā», bet grozījumi Krimināllikumā tika atstāti bez virzības ar atrunu, ka to virzība tiks atsākta pēc tam, kad Saeimā tiks pieņemts pirmais likumprojekts.

Grozījumi APK Saeimā ir pieņemti 2008.gada 18.decembrī un 21.janvārī tie stāsies spēkā. Sakarā ar to Birojs nosūtījis lūgumu Ministru prezidentam atsākt likumprojekta «Grozījumi Krimināllikumā» virzību, iekļaujot to Ministru kabineta sēdes darba kārtībā.