Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Gazprom» paziņo par gāzes piegāžu atsākšanu

Krievijas gāzes koncerns «Gazprom» otrdien paziņoja, ka Eiropas valstīm paredzētas gāzes plūsma ir atsākta.

«Gāzes plūsma atjaunota plkst.10 (pēc Maskavas laika, plkst.9 pēc Latvijas laika), teikts «Gazprom» paziņojumā.

Tomēr būs nepieciešamas vairākas dienas līdz piegādes atjaunosies ierastajā līmenī.

Tajā pat laikā «Gazprom» pārstāvji arī uzsvēra, ka gāzes tranzīts caur Ukrainu atkal tiks pārtraukts, ja Ukraina tiks pieķerta piesavināmies Krievijas gāzi.

«Gāzes nesankcionētas novadīšanas gadījumā mēs samazināsim piegādāto gāzes daudzumu par to apjomu, kas nozagts 24 stundās. Eiropas Komisija ir informēta par Krievijas pozīciju šajā jautājumā,» pirmdien paziņoja «Gazprom» vadītājs Aleksejs Millers.

«Gazprom» vadītājs skaidroja, ka novērotāji veiks pārbaudes, lai nodrošinātos, ka visa tranzītā caur Ukrainu sūtītā Krievijas gāze šķērso robežu uz Eiropu.

«Daudzumam, ko «Gazprom» nogādās līdz Ukrainas robežai, pēc tam 100% apmērā jāšķērso Ukrainas rietumu robeža,» sacīja Millers.

Savukārt Kijeva apsūdzības Eiropai paredzētās gāzes zagšanā kategoriski noliedz.

Rīkojumu par gāzes piegāžu atsākšanu izdeva Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins.

«Tās [gāzes piegādes] ir sākušās. Gāze jau ir sasniegusi Ukrainu,» paziņoja «Gazprom» pārstāvis Deniss Ignatjevs.

Sākotnēji gāzes piegādes caur Ukrainu Krievija veiks testa režīmā.

Šobrīd «Gazprom» caur Ukrainu Eiropas valstīm ikdienas nosūta 76,6 miljonus kubikmetru gāzes, kas ir aptuveni viena ceturtdaļa no apjoma, ko Eiropas valstis saņēma pirms Krievijas un Ukrainas strīda sākšanās.

Pēc tam, kad starptautiskie novērotāji apstiprinās, ka tranzītā transportējamā gāze pilnā apjomā šķērsojusi Ukrainas teritoriju un nekas nav pazudis, gāzes piegādes tiks atjaunotas normālā līmenī.

Kā jau ziņots, Eiropas Savienība (ES), Krievija un Ukraina pirmdien atkārtoti parakstīja vienošanos par gāzes tranzīta novērošanu Ukrainā.

Līdz ar Krievijas gāzes tranzīta apturēšanu caur Ukrainu gāzes piegādes pārtrūkušas 18 Eiropas valstīm. Liela daļa Balkānu reģiona ir pilnībā atkarīga no Krievijas gāzes piegādēm, tādēļ gāzes trūkuma dēļ simtiem tūkstošiem mājsaimniecību ir apturēta centrālā apkure, nedarbojas skolas un ražošanu nācies apturēt vairākiem desmitiem rūpnīcu.

Krievijas mediji otrdien brīdināja, ka neskatoties uz piegāžu atjaunošanu, nesaskaņas starp Maskavu un Kijevu nav beigušās.

«Maskava un Kijeva ir aizdedzinājušas miera pīpi, taču abas valstis gatavojas jauniem gāzes kariem,» vēsta Krievijas biznesa laikraksta «Kommersant» virsraksts.

««Gazprom» apjauš, ka jauns konflikts ir neizbēgams,» raksta «Kommersant».

«Cīņa par Ukrainas gāzes cenām ir vēl tikai priekšā,» tā ziņo laikraksts «Vedomosti», piebilstot, ka «Gazprom» un Ukrainas gāzes kompānijai «Naftogaz» patlaban jāmēģina atrisināt visi gāzes kara izraisīšanā vainojamie jautājumi - Ukrainas gāzes parāds par 2008.gadu, jaunais 2009.gada gāzes līgums un maksājumi par šogad piegādāto gāzi.

Tajā pat laikā Eiropas Komisija (EK) otrdien atzinīgi vērtēja gāzes plūsmas atjaunošanos.

EK pārstāvji arī norādīja, ka tās novērotāji Ukrainā rūpīgi seko līdzi gāzes tranzīta plūsmai.

Kā ziņots, Krievija nodrošina aptuveni ceturtdaļu ES patērētās gāzes un 80% no Krievijas importētās gāzes ES saņem tranzītā caur Ukrainu.