Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers: 2015. gadā krīze būs pāri un Latvija plauks

Laikā, kad otrdien Doma laukumā pulcējās tūkstošiem cilvēku, paužot bažas par savu labklājību ekonomiskās krīzes apstākļos, Valsts prezidents Valdis Zatlers savu redzējumu valsts tālākajai attīstībai un vērtējumu par līdzšinējo gadu virzību sniedza dažiem desmitiem Eiropas Parlamenta deputātu. Tie nedaudzie latvieši, kas runu dzirdēja Strasbūrā, teicās nesaklausījuši valsts attīstības vīziju, pārāk daudz bijis formāla atskata uz pieciem Latvijas dalības gadiem Eiropas Savienībā (ES). Izskanēja arī viedoklis, ka runa neesot atbildusi tai latiņai, ko uzlikuši citi uzlūgtie viesi, jo nav izskanējušas lielas idejas un vīzijas. «Tā bija runa Latvijas iedzīvotājiem,» norādīja prezidenta ārlietu padomnieks Andris Pelšs. Strasbūrā izskanēja arī cits viedoklis – ka V. Zatleram šī bija iespēja vairot savu starptautisko atpazīstamību.

Savas pusstundu ilgās runas noslēgumā V. Zatlers sniedza skatījumu, kāda būs Latvija pēc sešiem gadiem, kad 2015. gadā tā pirmo reizi būs ES prezidējošā valsts: «Tas būs laiks, kad Latvija būs izkļuvusi no krīzes. Latvijas galvaspilsēta Rīga būs viens no plaukstošiem Baltijas ekonomiskā reģiona centriem. Latvijas ekonomika būs sabalansētāka, konkurētspējīgāka un strukturāli pārveidota.»

V. Zatlers savu runu teica jaunā gada pirmās plenārsesijas otrajā dienā pulksten 12, kas ir pats prestižākais laiks, kad vārds tiek dots ievērojamākajiem uzaicinātajiem viesiem – Nobela prēmijas laureātiem, esošajiem un bijušajiem valstu līderiem – tādiem kā Nikolā Sarkozī, Tonijs Blērs vai Mihails Gorbačovs. Pirms Latvijas prezidenta decembrī runu šajā laikā bija teicis Tibetas garīgais līderis dalailama un zāle bijusi pārpildīta. Latvijas eiroparlamentārieši un EP latviešu darbinieki bija veikuši lielu lobēšanas darbu, lai prezidents tiktu pie šī laika.

Otrdienas rītā EP latviešu darbinieki un atsevišķi deputāti neslēpa bažas, vai prezidents šo lielo iespēju izmantos un zāle nebūs pustukša, jo «šeit auditorija ir izlepusi no izcilām runām un izcilām idejām» – kā izteicās kāda EP strādājoša latviete.

V. Zatleram sakot runu, zālē bija tikai daži desmiti deputātu un tā bija vairāk tukša, nevis pustukša. Kāds latviešu diplomāts to ironiski nodēvēja pat par panākumu, jo parasti balsojumu starplaikos zālē uzturoties labi ja pārdesmit deputātu. Tas ir objektīvi, jo prezidentūras otrajā gadā V. Zatlera starptautiskā atpazīstamība ir neliela un viņa uzvārds nespēj piesaistīt kuplu auditoriju.

Prezidenta kancelejai diplomātiski darīts zināms, ka «runai jābūt ļoti iedvesmojošai» un «jābrauc ar nākotnes vīziju, nevis ar pagātnes atreferējumu». Dažiem Eiroparlamenta latviešiem, kuri bija iesaistīti vizītes sagatavošanā, bija radies iespaids, ka Rīgas pilī nav saprasts – «šī nav otršķirīga vizīte, kad ķeksīša pēc atbrauc un kaut ko norunā». Šādu viedokli pauda kāda vizītes sagatavošanā iesaistīta persona.

Prezidenta ārlietu padomnieks A. Pelšs tomēr uzskata, ka runa bijusi līdzsvarota un tajā nav trūcis ne Latvijas esošās situācijas apzināšanas, ne nākotnes vīzijas.

Prezidenta pusstundu ilgās runas pamatlaiku aizņēma atskats uz valsts pieciem dalības gadiem ES, kas sastāvēja no vispārzināmu faktu atstāsta un ieguvumu un zaudējumu bilances kopsavilkuma. Pēc V. Zatlera domām, «pat visrūdītākajam eiroskeptiķim ir jāatzīst, ka Latvijas dalībai Eiropas Savienībā ir pozitīva bilance».

Apstākļos, kad ES sniedz finanšu aizdevumu krīzē nonākušajai Latvijai, prezidents sniedza kritisku novērtējumu valsts līdzšinējai politikai, atzīstot, ka «pēc iestāšanās Eiropas Savienībā Latvijas valdība bija atslābusi labi padarīta darba sajūtā». Latvija nav izmantojusi visas iespējas, ne vienmēr esam gudri īstenojuši kohēzijas politiku un izmantojuši sniegtās finansiālās iespējas, mēs neesam bijuši gana mērķtiecīgi, lai ieviestu eiro – tā ir viena no lielākajām kļūdām, ko esam pieļāvuši eirointegrācijas procesā, un šobrīd, finanšu krīzes apstākļos, tas ir īpaši skaudri redzams, atzina V. Zatlers.