Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zalāns atstādina 10 pašvaldību vadītājus

Par Teritorijas plānošanas likuma ilglaicīgu nepildīšanu, noteiktajā termiņā nenodrošinot teritorijas plānojumu izstrādi, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns trešdien parakstījis rīkojumus par 10 pašvaldību vadītāju atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas, portālu «Apollo» informēja ministra pārstāve Dace Kārkliņa.

No amata pienākumu pildīšanas atstādināti Madonas rajona Bērzaunes pagasta padomes priekšsēdētāja Vineta Lamberte, Gulbenes rajona Litenes pagasta padomes priekšsēdētājs Gunārs Ciglis, Gulbenes rajona Druvienas pagasta padomes priekšsēdētājs Juris Graumanis, Tukuma rajona Lapmežciema novada domes priekšsēdētājs Edmunds Pētersons, Krāslavas rajona Piedrujas pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Purmalis, Rēzeknes rajona Rikavas pagasta padomes priekšsēdētāja Biruta Ieviņa, Ludzas rajona Rundēnu pagasta padomes priekšsēdētāja Ina Zavadska, Krāslavas rajona Skaistas pagasta padomes priekšsēdētāja Gundega Grišāne, Ventspils rajona Usmas pagasta padomes priekšsēdētājs Gendrihs Šķesters un Valkas rajona Zvārtavas pagasta padomes priekšsēdētājs Raitis Priede.

Lēmums par pašvaldību vadītāju atstādināšanu pieņemts, lai nodrošinātu pašvaldību turpmāku tiesisku darbību. Kā teikts ministra rīkojumos, turpinot vadīt pašvaldību darbu, atstādinātie pašvaldību priekšsēdētāji var apdraudēt pašvaldības darbības tiesiskumu un iedzīvotāju likumīgo tiesību un interešu tiesisku realizēšanu, it īpaši teritorijas plānošanas un būvniecības jomā.

Teritorijas plānošanas likumā noteikts, ka vietējo pašvaldību teritorijas plānojumiem bija jābūt izstrādātiem un apstiprinātiem līdz 2007.gada 31.decembrim. Minētajām desmit pašvaldībām joprojām teritorijas plānojuma galīgā redakcija nav iesniegta atzinuma saņemšanai plānošanas reģionā un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā (RAPLM).

Zalāns uzsver: «Saskaņā ar likumu jau pirms gada man bija tiesības par likuma nepildīšanu atstādināt no amata pašvaldību vadītājus, kas nav nodrošinājuši teritorijas plānojumu izstrādi. Gada laikā ministrija darīja visu, lai mudinātu pašvaldības pildīt likuma prasības. Ja pirms gada spēkā esoši plānojumi nebija 129 pašvaldībām, tad tagad - 29. Gandrīz visos gadījumos tieši pašvaldību vadītāji ir iecelti par teritorijas plānojuma izstrādes vadītājiem līdz ar to viņi ir tieši atbildīgi par to, ka nav nodrošināta pašvaldības teritorijas attīstības galvenā dokumenta sagatavošana likumā noteiktajā termiņā.«

Ministrs arī norāda, ka teritorijas plānojumu izstrāde nav tikai formāla likuma prasība. Plānojums ir svarīgs pašvaldības attīstības dokuments, bez kura nevar notikt teritorijas līdzsvarota un ilgtspējīga attīstība. Daudzos gadījumos nekustamo īpašumu īpašnieki nevar izmantot savus īpašumus, jo nav iespējams veikt lauksaimniecībā un meža zemes transformāciju citos zemes lietošanas veidos bez spēkā esoša teritorijas plānojuma. Līdz ar to, likumā noteiktā pienākuma nepildīšana tieši skar pašvaldības iedzīvotāju intereses. Tāpat teritorijas plānojums ir īpaši svarīgs laikā, kad darbu plāno sākt jaunveidojamie novadi.

Valsts kopš 1996.gada ir atvēlējusi 6,6 miljonus latu kā mērķdotācijas pašvaldībām teritorijas plānojumu izstrādei. Vienlaikus RAPLM ir sniegusi metodisku palīdzību, konsultējot pašvaldības par plānojumu izstrādes procesu.

Kopumā darbs pie plānojuma izstrādes turpinās vēl 19 pašvaldībās. Visilgāk darbs pie teritorijas plānojuma izstrādes norisinās Gulbenes rajona Litenes pagastā - kopš 1996.gada. 10 gadus šis process ilgst Ludzas rajona Rundēnu pagastā. Arī pašreizējās plānojuma izstrādes stadijas ir atšķirīgas. Dažām pašvaldībām ir izstrādāta plānojuma 1.redakcija, dažām - notiek sabiedriskā apspriešana vai tiek gatavota 2.redakcija. Tāpat atšķiras termiņi, kuros pašvaldību vadītāji solījuši pabeigt teritorijas plānošanas procesu.