Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Slakteris: valdībai un uzņēmējiem jāsadarbojas aktīvāk

Ceturtdien finanšu ministrs Atis Slakteris tikās ar lielākajiem nodokļu maksātājiem – «Latvijas Mobilais telefons» prezidentu Juri Bindi, «Latvijas valsts meži» valdes locekli Gintu Bumbieri, «Lattelekom» valdes locekli Gintu Bukovski un «Latvijas Gāze» pārstāvi Līgu Irbi. Tikšanās laikā tika apspriestas aktualitātes nodokļu politikā, kā arī uzklausīti uzņēmēju priekšlikumi tautsaimniecības atbalsta jomā, portālu «Apollo» informēja Finanšu ministrijā.

«Strauji mainīgajos ekonomikas apstākļos valdībai un uzņēmējiem ir jāsadarbojas īpaši cieši. Lēmumu pieņemšanā ir jānodrošina aktīva atgriezeniskā saite, ar kuras palīdzību iespējams stimulēt reālajā dzīvē nepieciešamus risinājumus uzņēmēju atbalstam. Finanšu ministrija nav un nekad nav bijusi grāmatvežu ministrija, taču šobrīd mūsu nozares speciālistiem dialogā ar uzņēmumiem ir jāiesaistās pastiprināti, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumu problēmām, kas Latvijas tautsaimniecību draud piemeklēt tuvākajā nākotni,» tikšanās laikā uzsvēra Slakteris.

Uz sarunu aicinātie uzņēmumu pārstāvji pozitīvi novērtēja pagājušā gada nogalē Finanšu ministrijas izstrādātos grozījumus likumā par uzņēmumu ienākumu nodokli, lai arī atzina, ka grozījumos iestrādātie septiņi uzņēmējdarbības stimuli lielāku iespaidu atstāj tieši uz mazo un vidējo uzņēmumu sektoru, nevis lielajiem tirgus spēlētājiem. Taču tā kā liela daļa mazo un vidējo uzņēmumu ir arī lielo kompāniju klienti, valsts atbalsts šim segmentam netiešā veidā pozitīvi iespaido arī to biznesu.

Diskusijas laikā tika pārrunāti vairāki ar nodokļu administrēšanu saistīti jautājumi. Uzņēmumiem, kas nonākuši īslaicīgās grūtībās, būtiski ir saglabāt pozitīvu naudas plūsmu, lai spētu ievērot maksājumu disciplīnu.

«Es vēlreiz vēlētos noraidīt jelkādas baumas par to, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) apzināti aizkavē pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmējiem. Gluži pretēji – VID no manis ir saņēmis rīkojumu PVN atmaksas veikt pēc iespējas īsākos termiņos,» izsver Slakteris.

VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns norādīja, ka PVN atmaksas termiņš tiek pagarināts tikai tajos gadījumos, kad ir radusies vajadzība uzņēmumos veikt papildu pārbaudes.

Tāpat sanāksmē tika diskutēts par starptautisko finanšu donoru aizdevuma izmantošanu tautsaimniecības stabilizēšanas pasākumiem. Ministrs A. Slakteris skaidroja, ka 7,5 miljardu eiro aizdevumu Latvija tuvāko trīs gadu laikā saņems pa daļām. Pagaidām oficiāla vienošanās ir parakstīta tikai par Starptautiskā Valūtas fonda daļu (1,7 miljardiem eiro), taču nākamnedēļ, 20. janvārī, Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sēdē Briselē oficiālu lēmumu plāno pieņemt arī Eiropas Komisija. «Aizdevuma līdzekļus tautsaimniecības atbalstam plānots izmantot budžetā jau ietverto instrumentu un mehānismu ietvaros. Piemēram, tieši pateicoties šim aizdevumam, uzņēmējiem būs iespēja pilnīgāk apgūt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus, saņemt aizdevumus no Hipotēku bankas uzņēmējdarbības kreditēšanas programmu ietvaros,» norādīja ministrs.

Tika skarts arī mājsaimniecību kredītu pārstrukturēšanas jautājums. Ievērojama daļa lielo nodokļu maksātāju klientu ir tieši mājsaimniecības. Tādēļ, ja mājsaimniecībām būs grūtības ar uzņemto kredītsaistību izpildi, tās var kavēt arī norēķinus par saņemtajiem pakalpojumiem. Klātesošie bija vienisprātis, ka kreditēšanas buma negatīvās sekas un to novēršana solidāri jādala gan komercbankām, gan grūtībās nonākušajām mājsaimniecībām. Iespējamos problēmas risinājumus Slakteris nākamnedēļ ieplānojis pārrunāt ar komercbanku sektora pārstāvjiem.