Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozes piepildījušās, mājokļu cenu kritums turpināsies

Visas pazīmes liecina, ka šogad mājokļu, tajā skaitā jauno, cenu kritums turpināsies - lai būtu pieprasījums un notiktu darījumi, jābūt pirktspējai. Jau pērnā gada augusta vidū, kad vidējā neremontēta sērijveida dzīvokļa cena Rīgā bija ap 1221 EUR/m2 («Ober-Haus»), vairums jeb gandrīz 79% portāla «Nams24» lietotāju prognozēja, ka 2008.gada decembrī vidējā dzīvokļu cena samazināsies līdz 900 EUR/m2 vai zemāk.

Tagad, kad saņemti un izanalizēti Latvijas lielāko NĪ kompāniju sagatavotie tirgus pārskatu dati par decembri, varam apliecināt, ka «Nams24» lietotāju vasarā izteiktās prognozes piepildījušās.

Protams, dažādu kompāniju dati atšķiras, bet starpība nav būtiska. Piemēram, tirgus līdera «Latio» pārskata dati liecina, ka vidējā sērijveida dzīvokļu cena Rīgā decembrī bija 890 EUR/m2 (625,5 LVL). Turklāt «Latio» atzīmē: «Patlaban vidējā sērijveida dzīvokļa cena sasniegusi 2005.gada decembra līmeni.» Cita starpā «Latio» norāda, ka «Rīgas mikrorajonos decembrī 1-istabas dzīvokļu vidējā cena bija sasniegusi 941 EUR/m2, 2-istabu dzīvokļa vidējā cena bija 891 EUR/m2, bet 3 un 4- istabu dzīvokļi decembrī tika pirkti vidēji par 864 - 860 EUR/m2.»

Starp citu, atbilstoši FORBES publicētajiem datiem, ASV mājokļu cenu mediāna 2008.gada beigās sasniegusi 2004.gada līmeni, bet bezdarba līmenis ir augstākais 26 gadu laikā. Latvija pagaidām var «lepoties» ar 3. vietu Eiropā bezdarba līmeņa ziņā (7%), kas gan vēl kāps.

Kompānija «Balsts» savā decembra pārskatā raksta: «Cenu kritums sērijveida dzīvokļiem kopš cenu krituma sākuma 2007. gada vidū sasniedzis 56,2%, šobrīd vidējās cenas ir sasniegušas 952 EUR/m2.»

Arī kompānijas «Arco Real Estate» ikmēneša tirgus pārskata dati liecina, ka «decembrī palielinājās sērijveida dzīvokļu cenu krituma temps - to cenas samazinājās vidēji par 9,9% un bija 934 EUR/m2 (656 LVL)». Savukārt Ogrē sērijveida dzīvokļi vidēji maksāja 903 EUR/m2, Kauguros - 809 EUR/m2, Jelgavā 736 EUR/m2, Salaspilī - 889 EUR/m2. 

Tiesa, daudzi iedzīvotāji labprāt uzlabotu savus dzīves apstākļus, izmantojot pircējam labvēlīgo tirgus situāciju. Diemžēl pirkumu veikt attur ne tikai banku stingrā kredītpolitika, bet nedrošība par nākotni, ienākumu stabilitāti un sociālekonomiskajiem procesiem. Turklāt vēl nav sasniegts cenu krituma zemākais punkts.

Šajā sakarā «Latio» atzīmē, ka kopumā aktivitāte dzīvokļu tirgū ir samazinājusies – «Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu skaits gada laikā sarucis par 65%, sasniedzot vismaz pēdējos 7 gados nepieredzēti zemu līmeni.»

Tiesa, valdība sākusi solīt izstrādāt pasākumus, kā varētu risināt jautājumus par iespējamo parādu, likviditātes pārstrukturizēšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām. Piemēram, finanšu ministrs A.Slakteris pieļauj iespēju ierosināt apspriest priekšlikumu – «ja cilvēks ir ņēmis hipotekāro kredītu, lai sev nopirktu vienīgo mājokli, valsts varētu piešķirt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumu kredīta maksājuma apmērā.» Savukārt satiksmes ministrs A.Šlesers ierosina: «Latvijā likumdošanā būtu jānosaka, ka bankas nākamos trīs gadus nevar izlikt no mājokļiem Latvijas iedzīvotājus, kuri ir ņēmuši kredītus.»

Laiks rādīs, vai un kādi pasākumi Latvijā tiks pieņemti, kādi netiks. Jāatzīst, citās valstīs atbalsta programmas jau ir izstrādātas un veiksmīgi darbojas. Tikmēr jaunajām ģimenēm Latvijā nekas cits neatliek, kā meklēt līdzīgus risinājumus kā anekdotē:

 «Pēc kāzām sieva jautā vīram:
- Dārgais, kur mēs dzīvosim? Pie taviem vecākiem vai pie manējiem?
- Mēs dzīvosim pie taviem vecākiem. Bet tavi vecāki – pie manējiem!»