Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VID atklāj naudas atmazgātājus un konfiscē 86 tūkstošus eiro

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde ceturtdien šogad pirmo reizi apturēja noziedzīgo grupējumu, kas nodarbojās ar finanšu noziegumos iegūtas naudas legalizēšanu lielos apmēros, portālu «Apollo» informēja VID.

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielos apmēros un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju šī gada 12.janvārī VID Finanšu policijas pārvaldē uzsāktā kriminālprocesa ietvaros 15.janvārī, Rīgā un Madonā veiktas 17 kratīšanas, kā arī virkne citu procesuālo darbību. Kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda kopumā 86 162 eiro, tai skaitā 72 175 eiro un 9 830 lati, kā arī divi šaujamieročiem (kaujas pistolei un gāzes pistolei) līdzīgi priekšmeti, uz kuriem to turētāji nevarēja uzrādīt atļaujas.

Kriminālprocesa ietvaros šobrīd ir apturētas norēķinu operācijas deviņu uzņēmumu norēķinu kontos kredītiestādēs. Šobrīd iesaldēto līdzekļu apjoms vēl tiek precizēts.

Grupējums VID Finanšu policijas pārvaldes redzeslokā nonāca, veicot izmeklēšanu par 2008.gada 17.martā atklātā noziedzīgā grupējuma izdarītajiem līdzīga rakstura noziegumiem Madonas rajonā. Arī šajā gadījumā grupējuma pamatdarbības vieta bija Madona un tās apkaime, bet tika piesaistīti arī klienti no Rīgas un citām Latvijas pilsētām.

Šajā grupējumā darbojās sešas personas un katrai bija atvēlēta sava loma. Apakšējā līmenī darbojās divas personas, kuras pa tiešo kontaktējās ar finanšu shēmās izmantoto uzņēmumu amatpersonām, paziņoja tām par finanšu līdzekļu ieskaitīšanu uz viņu vārdiem reģistrēto uzņēmumu norēķinu kontos, deva norādījumus un līdzdarbojās līdzekļu noņemšanā no kontiem.

Nākamajā līmenī darbojās vēl divas personas, kuras ikdienā sadarbojās ar shēmas organizatoru, izpildot viņa dotos uzdevumus. Šīs personas uzraudzīja arī iepriekš pieminēto zemākā līmeņa personu rīcību ar līdzekļiem, kas tika noņemti no norēķinu kontiem.

Bet grupējuma virsotnē bija organizators un grāmatvede, kura paralēli noziegumu izdarīšanā iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības kārtošanai, patstāvīgi atsevišķiem klientiem nodrošināja naudas atmazgāšanas pakalpojumu sniegšanu, izmantojot arī uz sava vārda reģistrēto uzņēmumu.

Grupējums par sniegtajiem pakalpojumiem ieturēja 4 – 8% no atmazgāto līdzekļu summas, kas mainījās atkarībā no tā, cik relatīvi droša bija naudas līdzekļu atmazgāšanas ķēde. Procentu maksājums bija augstāks, ja līdzekļu plūsmai tika izmantoti reāli darbojošos uzņēmumu konti, piemēram, izmantojot uz grāmatvedes vārda reģistrēto uzņēmumu. Savukārt procenta maksājums bija zemāks, ja klients naudas līdzekļus pārskaitīja pa tiešo uz tā uzņēmuma kontu, no kura šie līdzekļi nekavējoties tika noņemti skaidrā naudā.

VID norāda, ka salīdzinājumā ar citām naudas atmazgāšanas shēmām, šī ir vērtējama kā vienkārša, jo pārsvarā darījumi tika veikti pa tiešo ar, tā saucamajiem, fiktīvajiem uzņēmumiem un nauda no kontiem tika noņemta tepat Latvijā, nevis ārvalstīs kā atsevišķās citās atklātajās naudas atmazgāšanas shēmās.

Līdz ar to tiem uzņēmumiem – patiesā labuma guvējiem, kas veic kādu saimniecisko darbību un kas ir izmantojuši šī grupējuma naudas atmazgāšanas pakalpojumus, šobrīd ir praktiski neizbēgams risks nonākt pastiprinātā VID redzeslokā. Šādā gadījumā šiem patiesajiem labuma guvējiem visbiežāk seko nodokļu uzrēķins un ievērojamas soda naudas par priekšnodokļa atskaitīšanu par fiktīviem un faktiski nenotikušiem darījumiem.

Savā darbībā grupējums vienlaikus izmantoja aptuveni astoņus naudas atmazgāšanas nolūkiem veidotus uzņēmumus, no kuriem katrs darbojās vidēji 2-3 mēnešus. Šobrīd grupējumā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļu apgrozījums vēl tiek precizēts, bet saskaņā ar sākotnējās analīzes rezultātiem tas pārsniedz vienu miljonu latu.

Kriminālprocesa ietvaros šobrīd piecām personām piemērots aizdomās turamās personas statuss un shēmas organizators aizturēts.