Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunās 500 latu banknotes būs vēl grūtāk viltot

Latvijas banka ar 19. janvāri sāks laist apgrozībā jauna laidiena 500 latu naudas zīmes, kurās iestrādāti citu nominālu banknotēs jau izmantoti pretviltošanas elementi. Tomēr jaunās banknotes būs vēl drošākas pret viltošanu, portālu «Apollo» informēja Latvijas Bankā.

Jaunās banknotes no 1992, gadā apgrozībā laistajām atšķirsies ar to, ka tās būs vēl labāk aizsargātas pret viltošanu. Caurvijošā metalizētā josla, līdzīgi kā citām jaunāku laidienu banknotēm, ir platāka, ar uzrakstiem «Ls 500» caurskatā un hologrammām «Ls».

Naudas zīmē ir iestrādāti 2007. gada laidiena 100 latu banknotēs izmantotie pretviltošanas elementi – caurskata lodziņš un termoefekts. Lodziņā uz gaiša fona redzamas trīs zvaigznes puslokā, bet uz tumša fona – četrās rindās ar nobīdi vietoti uzraksti «Ls». Jaunajai 500 latu banknotei siltuma iedarbībā nominālvērtības skaitlis «500» tās priekšpuses kreisajā apakšējā stūrī maina tonalitāti.

Otrkārt, jaunās naudas zīmes nodrukāšanas gads ir 2008. Uz tās ir Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča paraksts.

Latvijas banka atgādina, ka lata banknošu galvenie pretviltošanas elementi visās banknotēs ir līdzīgi: ūdenszīme ar latviešu tautumeitas profilu, metalizēta josla, kas caurauž banknoti no malas līdz malai un pilnā apjomā saskatāma pret gaismu,  kā arī slēptais attēls – nomināls uz ornamentālās joslas ar Lielvārdes jostas motīvu, kas pamanāms, skatoties uz naudaszīmi slīpā leņķī pret gaismu.

Taču ir vēl citas, bez speciālām palīgierīcēm nosakāmas drošības pazīmes un ar tām var iepazīties Latvijas Bankas mājaslapā, sadaļā «Latvijas nauda».

Jaunās 500 latu banknotes iespiestas turpat, kur līdzšinējā Latvijas papīra nauda – Vācijā, iespiestuvē «Giesecke&Devrient».

Latvijas Banka arī turpmāk ir paredzējusi jaunu pretviltošanas elementu izmantošanu jaunos banknošu laidienos.