Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts apdegumu centrā šogad ārstējušies 11 cilvēki

Šogad Valsts apdegumu centrā ar dažādiem apsaldējumiem ārstējušies 11 cilvēki, aģentūru LETA informēja centra vadītājs Andrejs Levins.

Kā norāda Levins, visbiežāk sastopamie ir pēdu, roku un pirkstu, kā arī sejas apsaldējumi.

«Nevajag būt ļoti zemai temperatūrai, lai cilvēks varētu gūt apsaldējumus, jo apsaldējumus var iegūt arī tad, ja temperatūra ir augstāka par nulli,» skaidro apdegumu centra vadītājs.

Pagājušā gadā apsaldējumus Valsts apdegumu centrā ārstēja 46 pacienti un vislielākais apsaldēto pieplūdums bija laika posmā no janvāra līdz martam. Parasti šie trīs mēneši ir lielāko apsaldējumu laiks, tāpēc Levins prognozē, ka centra darbiniekiem darba tuvāko nedēļu laikā netrūks.

Pēc Levina teiktā, galvenās cilvēku kļūdas ir neatbilstoša apģērba lietošana, pārāk ilga uzturēšanās ārā, kā arī uzturēšanās svaigā gaisā mitrā vai slapjā apģērbā.

Turklāt Valsts apdegumu centra pieredze liecina, ka visbiežāk apsaldējumi tiek gūti alkohola reibumā, jo centrā nogādātie cilvēki visbiežāk pirms tam ir lietojuši alkoholu, kā arī riska grupā ir bezpajumtnieki.

Riska grupā ietilpst arī gados vecāki cilvēki, kuriem lēnākas vielmaiņas dēļ ir grūtāk uzturēt normālu ķermeņa temperatūru aukstā laikā, kā arī mazi bērni un sirds slimnieki.

Lai nebūtu jāvēršas pēc mediķu palīdzības, Levins aicina būt uzmanīgiem, atbilstoši ģērbties un alkoholu lietot nelielās devās.

Mediķi stāsta, ka gadījumos, ja ir notikusi apsaldēšanās, parādās dedzinošas vai durstošas sāpes apsaldētajās vietās, tās kļūst bālas, aukstas un vēlāk nejutīgas. Lielākā salā uz apsaldētajām vietām var veidoties pūslīši. Ļoti smagu apsaldējumu gadījumā sekas var būt cietušo ķermeņa daļu amputācija, invaliditāte vai pat bojāeja.

Ja ir sajūta, ka notikusi apsaldēšanās, nepieciešams nekavējoties meklēt pajumti un pēc nokļūšanas siltās telpās novilkt mitro apģērbu vai apavus, apsaldētās ķermeņa daļas ietinot sausā apģērbā.

Lai ātrāk sasildītos, var dzert siltu cukurotu dzērienu. Apsaldēšanās gadījumos nevajadzētu lietot alkoholu un berzēt vai strauji sildīt apsaldētās ķermeņa daļas, jo siltums tajās jāatjauno pakāpeniski.