Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apdrošinātājiem dažādi viedokļi par grautiņa zaudējumu kompensēšanu

Apdrošinātājiem ir dažādi viedokļi par iespējām kompensēt zaudējumus Vecrīgas grautiņā.

Kā aģentūrai LETA norādīja sabiedrību «Ergo» Latvijā valdes locekle Ingrīda Ķirse, AAS «Ergo Latvija» ir saņēmusi un reģistrējusi vairākus zaudējumu pieteikumus saistībā ar grautiņu Vecrīgā, kuri šobrīd tiek izskatīti noteikumos paredzētajā kārtībā.

«Notikušais ir bezprecedenta gadījums, kādi līdz šim bija vērojami tikai ārvalstīs, tādēļ ne valsts institūcijām, ne uzņēmējiem nav pieredzes šādu incidentu izvērtēšanā,» apgalvo Ķirse. «Šobrīd būtiskākais būtu veikt detalizētu šī gadījuma analīzi, lai nākotnē, notiekot līdzīgiem incidentiem, būtu gatavi kritēriji, pēc kuriem tos vērtēt un klasificēt».

AAS «BTA» viceprezidente Jeļena Alfejeva skaidro, ka notikušajos grautiņos Vecrīgā ir vairāki apdrošināšanas veidi. «Var tikt apdrošināts nekustamais īpašums vai manta, kas bojāti pasākuma laikā. Cilvēkiem var tikt nodarīti miesas bojājumi, un tad varēsim runāt par veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu,» norāda Alfejeva.

Arī pasākuma organizatori noteikti ir apdrošinājuši savu civiltiesisku atbildību, jo tas obligāti jādara pēc likuma. Ja šī atbildības apdrošināšanas polise sedz nodarītos zaudējumus, kam ir jābūt paredzētam attiecīgajā polisē, tad apdrošināšanas veidi, kuros apdrošināšanas atlīdzību nosaka pēc kompensācijas principa, nebūs iesaistīti vispār,» norāda Alfejeva.

Papildus var tikt izmaksāta apdrošināšanas atlīdzība nelaimes gadījumu apdrošināšanā, kur kompensācijas principu nepiemēro, ja tas, protams, būs paredzēts noslēgtajā apdrošināšanas līgumā.

«Ņemot vērā striktu pārapdrošinātāju pozīciju izslēgt no standarta seguma masu nemieros izraisītos zaudējumus, parasti Latvijā noslēgtajos apdrošināšanas līgumos masu nemieru risks nav iekļauts. Taču tas nenozīmē, ka pasākumu rīkotāji vai uzņēmēji nevar veikt šādu apdrošināšanu. Tomēr jāsaka, ka līdz šim neviens šo pakalpojumu nav izmantojis,» uzsver Alfejeva.

Savukārt «If» Baltijas atlīdzību vadītājs Oskars Hartmanis aģentūrai LETA norādīja, ka «If Latvia» šī gada 13.janvārī Vecrīgā notikušo interpretē kā vandālismu, nevis kā masu nekārtības, tādēļ «If Latvia» atlīdzinās zaudējumus visiem klientiem, kuru polisēs iekļauts vandālisma risks.

«Apdrošināšanas mērķis ir segt zaudējumus, ja notiek kas neparedzēts un klients ir darījis visu iespējamo, lai pasargātu sevi. Nekārtības 13.janvāra pasākuma noslēgumā nebija iepriekš paredzamas, klienti tādējādi nevarēja iepriekš veikt papildu drošības pasākumus, lai pasargātu savu īpašumu, tādēļ uzskatām, ka radītie zaudējumi klientiem ir jākompensē,» sacīja Hartmanis.

«If Latvia» pieteikts viens īpašuma bojājums, kas radies 13.janvāra nekārtībās Vecrīgā, kur zaudējumu apjoms nepārsniedz 1000 latu.

Hartmanis norāda, ka savu lēmumu par izmaksām daļēji balsta arī uz neseno Igaunijas kolēģu pieredzi: «Bronzas naktī 26.-27.aprīlī Tallinā nekārtības un radītie zaudējumi bija lielāki, un Igaunijas Finanšu ministrija lūdza apdrošināšanas sabiedrībām palīdzēt noregulēt lietas. Apdrošināšanas sabiedrības sedza klientiem radītos zaudējumus, un Igaunijas valsts atlīdzināja visus izdevumus apdrošinātājiem par notikušo, jo plānoja pieprasīt regresa kārtā no vainīgajiem.«