Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Tas ir tik vienkārši kā piezvanīt...»

«Tas ir tik vienkārši kā piezvanīt...» — šādas un līdzīgas masu saziņas līdzekļos publicētās banku reklāmas cita par citu pārliecinošāk vēl nesen apgalvoja, ka saņemt bankā kredītu, lai iegādātos māju, dzīvokli, jaunu auto vai ko citu, ir tik vienkārši un pašsaprotami. Bankas pārliecināja cilvēkus aizņemties un, pateicoties vērienīgām reklāmas kampaņām, guva maksimālu peļņu. Skandināvu banku gada pārskati liecina, ka trešdaļu no savas peļņas tās guvušas tieši Baltijas valstīs.

Arī valsts amatpersonu paziņojumi par ekonomikas augšupeju kliedēja jebkuras šaubas tiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kas ticēja valsts pārvaldei un pēdējo gadu laikā aizņēmās līdzekļus bankās.

Pateicoties banku, valdības un valsts amatpersonu solījumiem, šobrīd Latvijā ir 500 000 kredītņēmēju, kuru kopējās kredītsaistības ir 15 miljardi latu. Šodienas ekonomiskajos apstākļos viņi ir palikuši vieni ar savām finansiālajām  saistībām un problēmām.

Padziļinoties ekonomiskajai krīzei gan pasaulē, gan valstī, pieaugot dzīves dārdzībai un palielinoties bezdarbam, arvien vairāk mājsaimniecību un uzņēmumu izjūt nopietnas grūtības ar uzņemto kredītsaistību izpildi.

Ja netiks veikti radikāli pasākumi situācijas uzlabošanai, 40 000 mājsaimniecību draud bankrots un mājokļa zaudēšana jau tuvākā gada laikā. Salīdzinājumam — laika posmā no 1940. līdz 1949. gadam savas mājas bija spiestas pamest 19 409 ģimenes. Tātad sociālā katastrofa patlaban mēroga ziņā varētu divreiz pārsniegt okupācijas represiju laikā piedzīvoto.

Vēl dramatiskāka situācija draud izvērsties Latvijas uzņēmējiem, no kuriem daudzi jau patlaban atrodas uz izdzīvošanas robežas. Gluži kā ievainotam cilvēkam asinis — tiem ir nepieciešama palīdzība finanšu resursu veidā. Diemžēl bankas ne tikai nepalīdz, bet vienpusēji maina un pasliktina jau esošā finansējuma noteikumus. Šāda kredītiestāžu rīcība grūtībās nonākušos uzņēmumus nostāda gandrīz bezcerīgā situācijā.

Latvijas banku piedāvātie un noslēgtie aizdevumu, galvojumu un ķīlas līgumi ir nesamērīgi. Tie neietver faktiski nekādu atbildību un risku uzņemšanos no banku puses. Visus kredītriskus uzņemas aizņēmējs.

Šobrīd Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums būtiski atšķiras no citām Eiropas valstīm. Tas neparedz iespēju aizņēmējam, kurš nespēj veikt savus kredītmaksājumus, norēķināties ar banku, atdodot tai ķīlu. Aizņēmējam neatkarīgi no ķīlas atdošanas ir pienākums pilnībā segt visu parāda summu, kuras ievērojamu daļu sastāda nesamērīgi aprēķinātie līgumsodi, piedzinēju un tiesu izpildītāju izdevumi. Tas kredītņēmējam laupa cerību jebkad atbrīvoties no parādsaistībām.

Ja netiks mainīti spēkā esošie likumi, ļoti lielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir reālas iespējas nonākt mūsdienu verdzībā — parādu jūgā uz mūžu.

Turpinoties šādai notikumu gaitai, Latvijas ekonomiskā attīstība tiks apturēta, un sāksies masveida emigrācija. Tie iedzīvotāji, kas paliks, būs spiesti veltīt visus sava darba augļus banku saistību atmaksai vai arī iejusties partizānu lomā, atlikušo mūžu slēpjoties no tiesu izpildītājiem. Tas attiecas arī uz galvotājiem un aizņēmēju ģimenes locekļiem.