Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Starp kredīta kavētājiem parādās arī bezdarbnieki

Cilvēkiem, zaudējot darbu, par vienu no aktuālākajām problēmām kļūst ne tikai iztikas iegūšana, bet arī kredītu nomaksāšana. Bankas atzīst, ka pagājušā gada beigās problēmas ar kredītu atmaksu arvien biežāk sākušas parādīties tiem aizņēmējiem, kas nesen zaudējuši darbu un ieķīlātajā mājoklī dzīvo, pirmdien raksta «Diena».

Tomēr runāt par mājsaimniecību masveida bankrotiem un izlikšanām neesot pamata: bankām īpašuma atsavināšanas procedūra nav izdevīga, tāpēc lielākas pūles tiekot veltītas «miermīlīga» risinājuma meklēšanai.

«Mūsu izpratnē īsta krīze sākusies tikai pērn oktobrī, jo tad sāka pieaugt bezdarbs un kredītus sāka kavēt cilvēki, kuri zaudēja ienākumu avotu,» laikrakstam norāda SEB bankas viceprezidents Kazimirs Šļakota. Šādu tendenci min arī «Swedbank» privātpersonu finansēšanas nodaļas vadītājs Dzintars Kalniņš.

SEB bankai apmēram pusi no kavētajiem kredītiem veido tā sauktie spekulatīvie darījumi, savukārt «Swedbank» šādu aizņēmumu īpatsvars esot neliels.

Šļakota arī norāda, ka kredītu kavējumi bremzē jaunu aizņēmumu izsniegšanu, jo nedrošiem parādiem bankai jāveido uzkrājumi, līdz ar to samazinās bankas rīcībā esošo brīvo līdzekļu apjoms.

Papildu risks iespējamām problēmām ar kredīta atmaksu ir cilvēka saistības pret aisberga neredzamo daļu — nebanku sektora naudas aizdevējiem. Kā paredz SEB bankas kreditēšanas pārvaldes vadītājs Kārlis Danēvičs, īpaši aktuāls šis jautājums varētu kļūt pavasarī: iepriekš cilvēki īstermiņa kredītus bieži vien sedza ar jauniem aizņēmumiem, taču tagad šī naudas plūsma ir apstājusies.

«Kā saka, stiprā vējā arī tītari lido. Tagad šie tītari sāk piezemēties,» salīdzina Danēvičs, norādot, ka, atgūstot parādu, prasība var tikt vērsta pret nekustamo īpašumu, kurš kalpo arī kā ķīla hipotekārajam kredītam. Pagaidām esot grūti spriest, cik daudz šī problēma var ietekmēt kredītņēmējus un bankas, jo nebanku sektors ir mazāk kontrolēts, atzīst bankas.

Savukārt, ja patēriņa kredīti un citi aizņēmumi ir izsniegti tajā pašā bankā, kurā paņemts arī hipotekārais kredīts, rodoties problēmām, efektīvs risinājums ir visu saistību apvienošana vienā parādā, kas būtiski samazina ikmēneša maksājumus.