Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krīgers: valdība rupji ignorē sociālos partnerus

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK) nav bijusi iespēja iepazīties ar Latvijas valdības solījumiem Eiropas Komisijai (EK), kas doti, lai saņemtu starptautisko aizdevumu. Līdzīgi kā solījumi Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF), arī šis dokuments sagatavots bez konsultācijām ar biznesa un strādājošo pārstāvjiem, portālam «Apollo» norādīja LBAS pārstāve Sanita Lorence.

«Valdība īsā laika periodā ir vairākkārtīgi atkārtojusi identisku kļūdu, rupji ignorējot savus sociālos partnerus, kaut uz sociālā dialoga trūkumu tieši norādījuši gan SVF, gan EK pārstāvji,» uzsver LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers. «Šādas politikas turpināšana neatgriezeniski palielina plaisu starp valdību un sabiedrību, kas jau novedusi pie konstatētās uzticības krīzes.»

LBAS ekspertiem ar EK iesniegtajiem valdības solījumiem būs iespēja iepazīties tikai pēc to apstiprināšanas, kad uzlabojumus veikt vairs nevarēs, uzsver LBAS.

Pēc arodbiedrību rīcībā esošās neoficiālās informācijas, kas saņemta, tiekoties ar ES Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) pārstāvjiem, Latvijai piešķirtos līdzekļus plānots izmantot tikai valsts budžeta un banku sektora stabilizēšanai, taču netiek garantētas tiešas investīcijas biznesā, kas dotu iespēju saglabāt esošās darba vietas.

Balstoties uz LBAS lēmumu, arodbiedrības turpinās uzturēt spēkā prasību būtiski pārskatīt pieņemto ekonomikas stabilizācijas plānu, lai izvairītos no ienākumu samazinājumu zemu atalgotajām profesijām, no atsevišķu tautsaimniecības nozaru iznīcināšanas, informācijas pieejamības ierobežošanas, nekontrolēta bezdarba palielināšanas valsts sektorā, kā arī algu disproporciju palielināšanās.

«Šobrīd valdība cenšas atjaunot Latvijas ekonomikas būvi, tomēr neapzinās, ka pamati ir palikuši tie paši, kuru dēļ sagruva iepriekšējā ēka. SVF pārstāvji mums klātienē apstiprinājuši, ka Latvijas valdība pati šo plānu ir izstrādājusi un tai ir iespēja to uzlabot,» norāda Krīgers.

Atbilstoši SVF norādēm valdībai ir pienākums četras reizes gadā pārskatīt finansējuma izlietojuma gaitu un veidot uzlabotu Nodomu protokolu. Tas sociālajiem partneriem nodrošinās iespēju turpmāk ietekmēt valdības solījumu saturu, ja valdība būs pietiekami profesionāla savā darbā un saziņā ar LBAS un LDDK ekspertiem.