Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kultūras darbinieki sašutuši par finansējuma samazināšanu VKKF

534 Latvijas kultūras darbinieki nosūtījuši atklātu vēstuli Valsts prezidentam Valdim Zatleram, premjeram Ivaram Godmanim, Kultūras ministrijai un Saeimas deputātiem, kurā iebilst pret milzīgo finansējuma samazināšanu Valsts kultūrkapitāla fondam (VKKF).

Pirms trim gadiem, 9. Saeimas vēlēšanu gaidās, Latvijas kultūras darbinieku foruma noslēgumā Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) un kultūras ministre Helēna Demakova (TP) parakstīja memorandu «Kultūra 2010», kurā apņēmās nodrošināt VKKF finansējuma ikgadēju pieaugumu 10% apmērā, norādīts vēstulē.

Savukārt tagad VKKF finansējums projektiem un programmām esot «ar klusu, bet treknu cirtienu netaisnīgi un neproporcionāli samazināts» no 7 057 091 lata 2008. gadā līdz 4 686 424 latiem 2009. gadā jeb gandrīz par 33,59%.

Pieskaitot valdības noteiktos 10% līdzekļu, kas jātur rezervē, reāli VKKF šogad var operēt tikai ar pusi no pagājušā gada summas, norāda kultūras darbinieki. Ar šo lēmumu VKKF esot zibenīgi iesviests apmēram tādā pašā situācijā kā pirms 10 gadiem, kad tas tika izveidots, teikts vēstulē. Tas nozīmē, ka liela daļa no fonda atbalstītajiem kultūras procesiem apstāsies un vairākums no tiem vienkārši iznīks.

Vēstulē uzsvērts, ka fonds nav vienkārša valsts iestāde. Ar VKKF atbalstu notiek pilnīgi visi valsts, pašvaldību un neatkarīgo organizāciju rīkotie mūzikas, teātra un dejas, kino un vizuālās mākslas festivāli valstī, tiek iestudētas izrādes, uzņemtas filmas, rīkotas izstādes, rakstītas un izdotas grāmatas, kā arī nodrošināta to pieejamība bibliotēkās, restaurēti nozīmīgi kultūras pieminekļi, ar VKKF atbalstu daudzi mākslinieki nes Latvijas vārdu pasaulē, gūstot starptautisku atzinību un balvas.

Desmitiem kultūras namu un bibliotēku visā Latvijā beidzot var uzlabot infrastruktūru, bet iedzīvotāji var skatīties «100 gramus kultūras», lasīt «Karogu», «Mūzikas Sauli», «Rīgas Laiku», «Zīlīti» un visus pārējos kultūras izdevumus Latvijā, norāda kultūras darbinieki.

Pateicoties VKKF jaunajām reģionu programmām, kultūra vairs nav tikai galvaspilsētas privilēģija, bet var sabalansēti attīstīties visā Latvijā. VKKF finansējums kultūrai ir atbalsts ikvienam kultūras patērētājam, jo tas samazina kultūras pasākumu ieejas biļešu un kultūras produktu cenu, norādīts vēstulē.

VKKF budžeta samazinājums skars pilnīgi visus un ilgtermiņā novedīs pie kultūras procesu un arī mūsu sabiedrības degradācijas, uzsver kultūras darbinieki.