Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB nozagtās naudas lietā atklājas jauni fakti

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) nozagtās naudas lietā apsūdzētie — bijušais KNAB Slepenības režīma nodrošināšanas nodaļas galvenais speciālists Jānis Imša un bijusī KNAB Slepenības režīma nodrošināšanas nodaļas vadītāja Indra Veipa — līdzekļus no diviem seifiem ņēmuši ilgstošā laika posmā, turklāt no tādās krimināllietās izņemtajiem līdzekļiem, kas bija ieguvušas plašu rezonansi sabiedrībā.

Fotogalerija.

Imšam tiek inkriminētas 11 epizodes, kas nozīmē, ka naudu no seifa viņš paņēmis no 11 biroja lietvedībā esošām lietām. To skaitā ir gan kukuļdevēja, bijušā «Rudens aptieku» tīkla īpašnieka Vladimira Labazņikova lieta, gan kukuļa izspiešanā apsūdzētā kādreizējā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas (RPIVA) rektora, bijušā Rīgas Komercģimnāzijas direktora Jura Stabiņa lieta, bijušā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja vietnieka Jāņa Lejnieka kukuļņemšanas lieta un virkne citu.

Daļa no šīm krimināllietām vēl nav iztiesātas, un tajās nav stājies spēkā spriedums, tomēr prokurore Velta Zaļūksne žurnālistiem sacīja, ka apsūdzēto naudas zādzība nevar apdraudēt šo lietu izskatīšanu līdz pēdējai tiesas instancei, jo nauda nav vienīgais lietiskais pierādījums šajās lietās, turklāt, izņemot naudu, to uzreiz iedokumentē un attiecīgās personas par to parakstās.

Zaļūksne apliecināja, ka naudu no diviem seifiem apsūdzētie ņēmuši ilgā laika posmā, turklāt nemitīgi cerēdami uz to, ka līdzekļi tiks atlikti atpakaļ. Krimināllietās izņemto naudu KNAB glabā kopumā trīs šādās naudas glabātavās.

Pagaidām gan nav zināms, kur apsūdzētās personas nozagto naudu ir ieguldījušas. Tiesas procesa gaitā apsūdzētie tiks pratināti, un, iespējams, viņi atklās, kādēļ nauda bija vajadzīga.

Nopratinot pirmo liecinieku, kādreizējo KNAB priekšnieka vietnieku Valdi Pumpuru, atklājās, ka Imšam jau sen bijušas problēmas ar alkoholu. Viņš jau iepriekš, strādājot kopā ar Pumpuru Kriminālpolicijā, dažas reizes gadā dzēris tā, ka vairākas dienas «nespējis nokāpt no plosta». Tas gan neesot bijis par iemeslu, lai, pēc Pumpura vārdiem, «jauno un daudzsološo, ātri domājošo» Imšu neuzaicinātu darbā KNAB, kas tolaik tikai tika veidots.

Zaļūksne šai personību raksturojošai problēmai pievērsa lielu uzmanību. Viņa arī žurnālistiem atzina, ka cilvēku, kuram ir problēma ar alkoholu, «naudai nevar laist ne tuvumā».

LETA jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa šodien sāka tiesas izmeklēšanu krimināllietā, kas saistīta ar naudas pazušanu KNAB.

Pēc prokuratūras apsūdzības raksta nolasīšanas Imša tiesai sacīja, ka savu vainu valsts apsūdzības inkriminētajos noziegumos viņš pilnībā atzīst. Savukārt Veipa savu vainu viņai celtajās apsūdzībās joprojām noliedz.

Kā ziņots, Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļa šo lietu tiesai nodeva 2008. gada 26. septembrī.

Apsūdzība gan Imšam, gan Veipai uzrādīta par arestētās naudas, kas tikusi atzīta par lietiskajiem pierādījumiem, piesavināšanos. Abu apsūdzēto darbības prokuratūra kvalificējusi pēc Krimināllikuma (KL) 179. panta 3. daļas. Veipa apsūdzēta arī pēc KL 319. panta 2. daļas par valsts amatpersonas bezdarbību, ja tā izraisījusi smagas sekas.

KL 179. panta 3. daļā paredzētais sods ir brīvības atņemšana uz laiku no sešiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu, savukārt par KL 319. panta 2. daļā paredzētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām (18 000 latu), atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Saskaņā ar apsūdzību Imša laika posmā no 2004. gada 1. janvāra līdz 2008. gada 15. aprīlim no kriminālprocesos izņemtās un arī arestētās naudas kopumā piesavinājies 82 908 latus, 24 500 eiro (17 219 latus) un 7800 ASV dolārus (3720 latus).

Veipa savukārt apsūdzēta par 14 270 latu, 19 487 ASV dolāru (9295 latu) un 13 995 eiro (9836 latu) piesavināšanos laika periodā no 2007. gada 20. novembra līdz 2008. gada 15. aprīlim.

Abiem apsūdzētajiem kā drošības līdzekļi piemēroti nodošana policijas uzraudzībā un aizliegums izbraukt no valsts, informēja prokuratūras Preses centrā.

Kā ziņots, pērn pavasarī klajā nāca informācija, ka no KNAB pazuduši aptuveni 135 500 lati. Šī summa pazudusi 11 lietās, no kurām lielākā daļa jau izskatītas.

Kā pagājušā gada jūnija vidū ziņoja telekompānijas «TV3» raidījums «Nekā personīga», Imša esot sācis atmaksāt vismaz daļu no KNAB pazudušās naudas, tādējādi esot secināms, ka viņš savu vainu naudas zādzībās atzīst.