Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nav skaidrības, kā šogad turpinās pensiju piegādi mājās

Noslēdzot līgumu ar Latvijas Pastu par pensiju piegādi mājās, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) darbības nodrošināšanai finanšu līdzekļu pietikšot vien nedaudz vairāk nekā deviņiem mēnešiem, Sociālās drošības apakškomisijas deputātus šodien informēja VSAA direktore Inese Šmitiņa.

Kā norādīja Šmitiņa, Latvijas Pasts pakalpojuma cenu ir paaugstinājis par 160%. Nenoslēdzot līgumu, cietīs pensionāri, jo tas nozīmē, ka aptuveni 300 000 cilvēku netiks nodrošināts pakalpojums, bet pretējā gadījumā cietīs aģentūra, jo būs jāatsakās no citiem pakalpojumiem.

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretārs Ringolds Beinarovičs klātesošos informēja, ka 80% no visām VSAA izmaksām veido pensiju piegādes izdevumi Latvijas Pastam, tāpēc LM plāno lūgt valdībai papildu 700 000 latu pensiju piegādes nodrošināšanai, vai arī pretējā gadījumā pensiju piegāde kļūs maksas pakalpojums.

Beinarovičs uzskata, ka līdzekļus varētu meklēt vismaz pārejas periodam, tai pat laikā informējot pensionārus par iespēju atvērt kontus bankās, kā arī apzinot, cik daudzi no šiem pensionāriem dzīvo pilsētās, bet cik liela daļa lauku rajonos, kur banku pakalpojumi nav pieejami.

Šmitiņa arī norādīja, ka viena pensionāra pensiju piegādes izmaksas ir 1,22 lati, taču jau pagājušā gadā VSAA ar Latvijas Pastu esot runājusi par iespējamu izmaksu samazinājumu līdz 1,07 latiem, kas ļautu ietaupīt aptuveni 500 000 latu, taču pagaidām piedāvājums ir bijis tikai sarunu līmenī.

Šmitiņa norādīja, ka kopumā pagājušā gada VSAA budžets bija 18,2 miljoni latu, bet šogad tas ir 17,9 miljoni latu, taču pakalpojumu apjoms nav mazinājies, jo šogad ir ieviesti vairāki grozījumi normatīvajos aktos, kas saistīti ar pensijām, slimības pabalstiem, kā arī sociālo apdrošināšanu. Turklāt VSAA darbinieki «ar bažām gaida brīdi», kad stāsies spēkā Latvijas un Krievijas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā, kas noteic, ka, iestājoties tiesībām uz pensiju, katra valsts proporcionāli tās teritorijā uzkrātajam apdrošināšanas periodam veiks pensiju izmaksu.

Turklāt, pieaugot bezdarbam, dubultojies bezdarbnieku skaits, kas iesniedz iesniegumus par pabalsta saņemšanu VSAA apkalpošanas centros. Tik garas bezdarbnieku rindas VSAA vēl neesot bijušas, norādīja Šmitiņa.

Šmitiņa arī stāsta, ka klienti bieži vien ir neapmierināti ar VSAA darbu, jo taupības nolūkā samazinātas izmaksas vēstuļu nosūtīšanai klientiem, tāpat, pieaugot darba apjomam un klientu skaitam, pieaug pielaisto kļūdu skaits, bet tuvākajā laikā plānots atslēgt arī bezmaksas informatīvo tālruni un klientiem pašiem būs jāmaksā par viņiem nepieciešamās informācijas sniegšanu.