Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pretēji NĪ kompāniju apgalvojumiem sludinājumu skaits internetā nav mazinājies

Pretēji vairāku NĪ kompāniju, piemēram, «Arco Real Estate», «Latio», tirgus pārskatos minētajiem apgalvojumiem, ka «pēdējo mēnešu laikā nekustamo īpašumu interneta portālos samazinājies piedāvājums gan dzīvokļu pārdošanas, gan īres sektorā», NĪ portāla «Nams24» ikmēneša statistikas dati šo tendenci neapstiprina.

Aktivitāte NĪ portālos liela

www.Nams24.lv

2008. gada janvārī dažādu NĪ objektu, gan dzīvojamo, gan komercplatību, sludinājumu skaits bija 19 541, bet kopš 2008. gada jūnija, t. i., pēdējos septiņus mēnešus, šis rādītājs ir kāpis un noturas aptuveni vienā līmenī. Tiesa, nelielas svārstības aktīvo sludinājumu skaitā vērojamas sociālekonomisko procesu un izmaiņu likumdošanā dēļ, kā arī sezonalitātes ietekmē.

Piemēram, kad pērnā gada vidū daudzi dzīvokļu īpašnieki saprata, ka NĪ «buma» laikā sapirktos dzīvokļus neizdosies ilgstoši pārdot, bet kredīti jāatmaksā, atsevišķi objekti sludinājumu datu bāzē tika ievadīti divas reizes — gan pārdošanai, gan izīrēšanai. Līdz ar to no jauna ievadīto sludinājumu statistikā bija vērojamas lielas svārstības, būtiski neietekmējot kopējo unikālo objektu skaitu. Objekti «Nams24» datu bāzē tiek atjaunoti reizi divās nedēļās.

Ņemot vērā situāciju tirgū, tuvākajā laikā «Nams24» plāno ieviest jaunu pakalpojumu — izvēlni «maiņa», t. i., iespēju pārdošanā izliktos objektus piedāvāt arī maiņai.

Kas attiecas uz «Nams24» lietotāju iecienīto pakalpojumu «solīšana» — aktuālo savas cenas solījumu skaits portālā svārstās starp 1300 un 1500 solījumiem. Bieži dienas pirmajā pusē vērojama īpaša aktivitāte — vidēji divi jauni solījumi stundā. Piemēram, pagājušajā nedēļā pāris stundu laikā solījumu skaits no 1471 pieauga līdz 1479. Savukārt nākamās dienas rītā solījumu skaits bija 1466, kas liecina par solītāju un pārdevēju vienošanos un tai sekojošu objektu izņemšanu no datu bāzes. Vēl pēc stundas jau tika fiksēti 1479 solījumi, pēcpusdienā — 1481, pēc dienas — 1450. Solīšanas dinamika liecina par pietiekamu tirgus aktivitāti un potenciālu, ja objektu cenas tiek būtiski samazinātas.

Īres un pārdošanas cenas krīt, bet joprojām par augstu

NĪ kompānijas par īpašumu pārdošanas, izīrēšanas un nomas cenu straujo kritumu. Piemēram, «Rīgā, sērijveida dzīvokļu pārdošanas cenas ir samazinājušās līdz 2005. gada līmenim, t. i., vidēji ap 900 eiro/kv.m, bet dzīvokļu īres cenas 2008. gada laikā ir samazinājušas gandrīz uz pusi». Kompānija «Balsts» atzīmē, ka «īres dzīvokļu piedāvājums gada laikā pieaudzis par 70%, bet īres darījumu skaits par 60%». Piemēram, patlaban divistabu dzīvokli Rīgas mikrorajonā iespējams īrēt vidēji par 120–160 latiem (170–230 eiro) mēnesī, papildus maksājot komunālos pakalpojumus, kas, savukārt, pieauguši par apmēram 50%.

Uzskatām, ka, neskatoties uz straujo cenu kritumu visos segmentos un ņemot vērā iedzīvotāju pirktspēju, cenas joprojām ir augstas. Salīdzināšanai piedāvājam kādā interneta portālā publicētu sludinājumu par īres dzīvokli Briseles centrā:

«No 2009. gada 1. janvāra līdz 1. septembrim tiek izīrēts mēbelēts dzīvoklis Luizes avēnijā, netālu no Chatelain laukuma. Dzīvoklis atrodas 8. stāvā, ar skaistu, plašu skatu uz Briseli. Platība 120 kv.m. 2 atsevišķas guļamistabas, liels salons, pilnībā aprīkota virtuve, 3 terases, tualete un vannas istaba atsevišķi, visas nepieciešamās «labierīcības» — veļasmašīna, veļas žāvētājs, trauku mazgājamā mašīna, tējkanna utt. Īres maksa — 650 eiro mēnesī plus komunālie maksājumi — aptuveni 200 eiro.»

Rīgas centrā līdzīga tipa dzīvokļu, bet bez terasēm un plašiem skatiem, prasītā īres maksa svārstās vidēji no 750 eiro līdz 1200 eiro mēnesī, plus komunālie maksājumi. Portālā «Nams24» atrodams arī nesen atjaunots 120 kv.m dzīvokļa Ģertrūdes ielā īres sludinājums par 1000 latiem (1423 eiro) mēnesī.

Analizējot portāla «Nams24» datu bāzi, varam secināt, ka nepārdoto mājokļu skaits ir liels — piedāvājums un izvēle ir pietiekami, pieejamo objektu skaita izmaiņu amplitūda nav liela, savukārt cenu kritums turpinās un turpināsies. Tomēr nopirkt jaunu mājokli tuvākajā nākotnē varēs atļauties tikai retais. Kaut arī gribētāju uzlabot dzīves apstākļus ir daudz.

Tajā pašā laikā ne zemāko cenu līmeni, ne stabilizāciju un cenu jaunu augšupeju (kas noteikti nebūs analoga iepriekšējai) pašlaik prognozēt nav iespējams. Turklāt jāņem vērā, ka jauno mājokļu projektu attīstīšana un būvniecība ir apstājusies, kas nenoliedzami ietekmēs turpmāko piedāvājumu.