Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par valsts naudu plāno rehabilitēt varmākas

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien konceptuāli atbalstīja izmaiņas Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz nodrošināt valsts finansētu sociālo rehabilitāciju no vardarbības cietušiem pieaugušiem un vardarbības veicējiem, portālu «Apollo» informēja Saeimā.

Vardarbība ir nopietna sociālā problēma, un no tās Latvijā cieš vismaz ceturtdaļas mājsaimniecību locekļi, liecina pētījumu rezultāti. Palīdzība vardarbības upuriem īpaši aktuāla šajos laikos, jo «vardarbība diemžēl iet roku rokā ar ekonomisko situāciju un atkarībām», deputātiem skaidroja Labklājības ministrijas pārstāvis Aldis Dūdiņš.

Deputāte Silva Bendrāte (JL) atbalstīja ideju, ka rehabilitācija vajadzīga arī pašiem varmākām, lai palīdzētu viņiem mainīt savu uzvedību, iemācītu kontrolēt agresiju un tādējādi novērstu jaunus noziegumus.

Savukārt komisijas sekretārs Andris Bērziņš (ZZS) uzsvēra, ka ir būtiski, lai vienas ģimenes locekļi, piemēram, māte un bērns, rehabilitāciju varētu saņemt vienuviet. Pašlaik valsts apmaksā sociālo rehabilitāciju tikai bērniem un gadījumos, kad no partnera agresijas cietusi arī sieviete, viņai nav iespējams nodrošināt atbilstošu palīdzību. Valsts gan piedāvā izmitināšanu bērna pavadonim, taču speciālistu atbalsts un konsultācijas netiek nodrošinātas.

Patlaban palīdzību vardarbībā cietušiem pieaugušiem savu iespēju robežās sniedz nevalstiskās organizācijas un pašvaldības krīzes centros, taču palīdzība nav sistemātiska un iespēja saņemt rehabilitāciju atkarīga no pašvaldību rocības un izvirzītajām prioritātēm.

Plānots, ka jaunās valsts finansētās rehabilitācijas programmas tiks sāktas 2010. gadā un to īstenošanai pirmajā gadā nepieciešami 233 tūkstoši latu.

Par grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.