Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būt par «zaķi» kļūst arvien neizdevīgāk

Saeima ceturtdien trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt sodus cilvēkiem, kuri sabiedriskajā transportā brauc bez biļetes, jeb tā sauktajiem «zaķiem».

Par braukšanu bez biļetes pilsētas nozīmes maršrutos sods būs no diviem līdz pieciem latiem līdzšinējo divu latu vietā. Par braukšanu bez biļetes reģionālajos vietējās nozīmes maršrutos būs jāmaksā pieci līdz desmit lati, bet starppilsētu nozīmes vai starptautiskajos maršrutos — no 10 līdz 15 latiem.

Patlaban sods par braukšanu bez biļetes pilsētas maršrutos ir divi lati, un tas vairs nav samērojams ar biļešu cenām un neattur daudzus bezbiļetniekus no pārkāpumiem, norāda komisijā. Turklāt jaunās soda sankcijas ir elastīgas un kontroles dienesti «zaķus» varēs sodīt, izvērtējot pārkāpuma veidu.

Sods pienāksies arī par «zaķu» vizināšanu. Grozījumi noteic, ka par pasažieru pārvadāšanu bez biļetes sabiedriskajā transportlīdzeklī vai noteiktā tarifa neievērošanu pilsētas nozīmes vai starptautiskajos maršrutos, ko izdara transportlīdzekļa vadītājs vai konduktors vai ko pieļauj transportlīdzekļa vadītājs vai konduktors, — uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam vai konduktoram no desmit līdz piecdesmit latiem.

Bargākus sodus varēs uzlikt arī pārkrautu smago automašīnu vadītājiem un kravu nosūtītājiem, kuru rīcības dēļ tiek nopietni bojāti Latvijas ceļi. Līdz šim negodprātīgiem autopārvadātājiem vienkāršākais un lētākais risinājums bija atteikties no automašīnas tehniskā stāvokļa un faktiskās masas kontroles. Drīzumā tas vairs nebūs izdevīgi, jo, līdzīgi kā par atteikšanos no alkohola testa veikšanas, sods par atteikšanos pakļauties autotransporta kontroles dienestu prasībām būs bargāks nekā par pašiem pārkāpumiem. Fiziskai personai tas būs no 100 līdz 150 latiem, bet juridiskai personai — no 1000 līdz 5000 latiem.