Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē naudas viltošanas pieaugumu

Šogad pieaugs naudas un dažādu dokumentu viltošanas gadījumu skaits, laikrakstam «Biznes&Baltija» prognozē Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Dokumentu ekspertīžu nodaļas priekšnieks Elmārs Bērziņš.

Tas saistīts ar ekonomisko krīzi un sociālās spriedzes palielināšanos sabiedrībā.

«Jaunie viltotie dolāri jau ir parādījušies Latvijā. Arī visi eiro nav drukāti Eiropas Centrālajā bankā Frankfurtē. Tāpat šogad palielināsies gadījumu skaits, kad viltotas pases un tehniskās apskates uzlīmes. Izgatavo pat 20 santīmu monētas. Un viltojumi kļūst labāki,» norāda eksperts.

Latvijā naudas viltotāji iecienījuši izgatavot viena un divu latu monētas, kas veido 95% no kopējā viltoto naudas zīmju skaita, savukārt eirozonā visvairāk tiek viltotas papīra banknotes — 80% gadījumu.

Viena un divu latu monētas naudas viltotāji iecienījuši, jo tās ir vienkārši izgatavot un šīm monētām pārdevēji nepievērš tik lielu uzmanību. Turklāt atšķirībā no 90. gadiem, kad viltojumus varēja atklāt viegli, augusi noziedznieku meistarība un sakrīt ne tikai vizuālais monētas noformējums, bet arī svars, izmēri un pat sakausējuma sastāvs. Līdz ar to bieži viltojumus var atklāt tikai ar Latvijas Bankas detektoriem.

Pērn 0,1% no visām naudaszīmēm, kas bija apgrozībā Latvijā, atzītas par viltotām. No vairāk nekā 15 miljardiem latu, kas ir apgrozībā skaidrā naudā, tas ir 15 671 lats.

Katru gadu policijas un Latvijas Bankas atklātais viltotās naudas apjoms palielinās par 5% — pērn atklātas 7239 viltotas naudas zīmes, arī 6960 monētas.