Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

84 gadus vecam vīrietim veic mikroķirurģisku audu pārstādīšanu

Pagājušajā nedēļā «Brūču klīnikā» mediķi veikuši audu pārstādīšanas operāciju mikroķirurģiskā tehnikā 84 gadus vecam vīrietim. Iespējams, šis ir vecākais Latvijas iedzīvotājs, kam izdarīta šāda operācija, informē «Brūču klīnika».

Vīrietis pērnā gada septembrī nezināmu iemeslu dēļ savās mājās bija zaudējis samaņu un nokritis uz sejas. Mājās viņš atradies viens un ilgstoši nav nācis pie samaņas, tāpēc vīrieša seja bija ilgstoši saspiesta un tādējādi radās izgulējumi uz pieres, deguna, plakstiņiem un vaigiem.

Sākotnēji pacients ārstējies Rīgas 1. slimnīcā un Valsts zobārstniecības centrā, taču, tā kā uz sejas bija izveidojušies mīksto audu defekti, bija vajadzīga plastikās un rekonstruktīvās ķirurģijas speciālistu palīdzība.

«Lielākā problēma bija piere — uz tās bija izveidojusies plaša audu nekroze, kas sniedzās līdz pat pieres kaulam,» informē pacienta ārstējošā ārste «Brūču klīnikā» ķirurģe Marta Rudakovska. «Pēc bojāto audu izgriešanas defektu mēģinājām slēgt, pārvietojot vietējos audus, taču pārstādītie audi nepiedzija. Tāpēc brūci slēdzām, pārstādot ādas un zemādas transplantātus no pacienta labā apakšdelma. Operācija noritēja sekmīgi, taču tūlīt pēc operācijas radās problēmas ar pārstādīto audu (lēvera) apasiņošanu. Tāpēc «Brūču klīnikas» ķirurgiem nācās pacientu atkārtoti vest uz operāciju zāli un problēmu novērst.»

Pacienta stāvoklis pēc operācijas ir stabils, un ir lielas cerības, ka pārstādītie audi sadzīs. Vēl pirms izrakstīšanas no slimnīcas pacientam gan būs nepieciešamas dažas koriģējošas operācijas. Esot slimnīcā, mediķi arī cenšas noskaidrot, kāpēc vīrietis rudenī zaudējis samaņu.

Pārstādot audus mikroķirurģiskā tehnikā, donora vietā izveido un atbrīvo audu bloku, kuru apasiņo viena vai vairākas artērijas un vēnas. Šo audu bloku (lēveri) izdala no apkārtējiem audiem un pārvieto uz to ķermeņa daļu, kur tie vairāk nepieciešami (recipienta vietu). Lēvera barojošos asinsvadus — artērijas un vēnas — savieno ar recipienta vietā esošiem asinsvadiem, tādējādi audu transplantātam tiek atjaunota normāla fizioloģiska asinsapgāde. Asinsvadu izmērs parasti ir 1–3 milimetri, tāpēc operācijā lieto mikroskopu un speciālus instrumentus.

Šādā tehnikā iespējams pārstādīt ādu, muskuļaudus, kaulus, kā arī pirkstus un to daļas.

Audu pārstādīšanu lieto pacientiem ar nedzīstošām brūcēm, kropļojošām rētām, kā arī traumas vai operācijas radītiem audu defektiem.

Pārstādīšana mikroķirurģiskā tehnikā var būt vienīgais risinājums pacientam, kam citas audu pārstādīšanas metodes nav iespējamas vai arī nav bijušas efektīvas.