Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par kukuļņemšanu lūdz saukt pie kriminālatbildības RD amatpersonu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis prokuratūrai 2008. gada 4. martā sāktā kriminālprocesa materiālus ar lūgumu saukt pie kriminālatbildības Rīgas Domes Labklājības departamenta bijušo amatpersonu par regulāru kukuļņemšanu, portālu «Apollo» informēja KNAB.

Pie atbildības KNAB lūdz arī saukt vienu privātpersonu par starpniecību kukuļošanā un četras privātpersonas par kukuļošanu, kas notikusi laikā no 2007. gada līdz 2008. gada 4. martam.

Izmeklēšanas laikā iegūti pietiekami pierādījumi četrām noziedzīgu nodarījumu epizodēm, ka departamenta jurists Orlando Rozens, būdams iepirkumu komisijas priekšsēdētājs, izmantojot viņam pieejamo informāciju un savas labās zināšanas par prasībām publiskā iepirkuma organizēšanā, apmaiņā pret kukuļiem apzināti veicis tīšas darbības, lai veicinātu atsevišķu komersantu uzvaru konkrētās iepirkumu procedūrās.

Pirmās epizodes izmeklēšanā noskaidrojies, ka aizdomās turētā amatpersona pa daļām pieņēmusi kukuli 2000 latu apmērā un, izmantojot savu dienesta stāvokli, veica darbības kāda uzņēmuma interesēs Labklājības departamenta organizētajā iepirkumā par renovācijas darbiem Rīgas Latgales priekšpilsētas Sociālā dienesta teritoriālajā centrā. Viņš konsultējis pretendentu par konkursa pieteikuma sagatavošanu, izpauda informāciju par konkursa norises niansēm un izdarīja labojumus iepirkumu procedūrai sagatavotajos dokumentos, lai tie būtu noformēti atbilstoši konkursa nolikuma prasībām, tādējādi radot priekšnoteikumus kukuļdevēju pārstāvētā uzņēmuma uzvarai konkursā.

KNAB izmeklētājs lūdz saukt pie kriminālatbildības vēl divas fiziskas personas par starpniecību kukuļošanā un kukuļdošanu amatpersonai par viņu interesēs veiktām darbībām.

Otrās epizodes izmeklēšanas gaitā konstatēts, ka aizdomās turētā amatpersona pa daļām pieņēmusi kukuli 1500 latu apmērā, lai rīkotos kāda uzņēmuma interesēs departamenta organizētajā iepirkumā — atklātā konkursā par Rīgas pašvaldības sociālās dzīvojamās mājas karstā ūdens apgādes iekšējās sistēmas, centrālās apkures iekšējās sistēmas renovāciju, kas tika veikts 2007. gada pavasarī. Būdams šā iepirkuma komisijas priekšsēdētājs, viņš pārbaudīja, sakārtoja un veica labojumus kāda uzņēmuma piedāvājumā šai iepirkuma procedūrai un ieteica pretendentam samazināt piedāvājuma summu, kas veicināja komersanta uzvaru konkursā un līguma noslēgšanu. Izmeklēšanas laikā savāktie pierādījumi dod pietiekamu pamatu izmeklētājam lūgt saukt pie kriminālatbildības vēl divas fiziskas personas par kukuļdošanu un starpniecību kukuļošanā, lai veicinātu komersanta uzvaru šajā iepirkumā.

Vēl viena noziedzīga nodarījuma epizode saistīta ar amatpersonas kukuļņemšanu 500 latu apmērā par darbībām kāda uzņēmuma interesēs pašvaldības iepirkumā — cenu aptaujā par sociālās mājas logu un durvju nomaiņu, fasādes siltināšanu, kas notika 2007. gada nogalē. Apmaiņā pret kukuli aizdomās turamā amatpersona pārbaudīja iepirkumu procedūrai kāda uzņēmuma sagatavotos dokumentus, lai tie būtu noformēti atbilstoši konkursa nolikumam, informēja kukuļošanas starpnieku par konkursa norises niansēm, tādējādi veicinot šīs kompānijas uzvaru iepirkuma procesā, kas arī notika. Arī šajā epizodē KNAB veiktajā izmeklēšanā ir izdevies savākt pietiekamus pierādījumus kukuļdevēja un kukuļošanas starpnieka saukšanai pie kriminālatbildības.

Arī vēl vienā iepirkuma procedūrā, kas noslēdzās 2007. gada 7. decembrī, aizdomās turamā persona, būdama pašvaldības iepirkuma — cenu aptaujas par kāda dienas aprūpes centra telpu renovāciju — komisijas priekšsēdētājs, sniedza vienam no pretendentiem informāciju par cenu aptaujas gaitu, veica cenu aptaujai viņa pārstāvētā uzņēmuma sagatavoto dokumentu labošanu, lai tie atbilstu konkursa nolikumam, un radīja kukuļdevējam priekšstatu, ka viņš veic visas iespējamās darbības, lai uzņēmums uzvarētu šajā cenu aptaujā. Rezultātā no 39 pretendentiem, kas bija iesniegušu piedāvājumu, cenu aptaujas komisija pieņēma lēmumu slēgt līgumu par 37 871,04 latiem tieši ar šo uzņēmumu. Amatpersona par darbībām kukuļdevēja interesēs saņēma materiālu labumu — kukuli 100 latu apmērā no kāda komersanta pārstāvja, kura vainas pierādīšanai noziedzīga nodarījuma — kukuļdošanas — izdarīšanā arī ir savākti pietiekami pierādījumi.

Tā kā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs lūdz prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Rīgas Domes Labklājības departamenta amatpersonu pēc Krimināllikuma 320. panta otrās daļas, kā arī vēl pret piecām privātpersonām — vienu pēc Krimināllikuma 322. panta otrajā daļā un četrām — pēc Krimināllikuma 323. panta pirmajā daļā paredzētajām noziedzīga nodarījuma pazīmēm.